Končící europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který v letošních volbách do...

Končící europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který v letošních volbách do Evropského parlamentu už nekandiduje. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Z europoslanců pomohl kraji jen Březina, míní podnikatelé a politici

  • 2
Víkendové volby do Evropského parlamentu opět připomněly otázku čím přispěli právě končící europoslanci Olomouckému kraji. Regionální politici a podnikatelé ale při hodnocení zmiňují konkrétní výsledky jenom ve spojení s Janem Březinou. Ostatní se podle nich v regionu nijak pozitivně nezapsali.

Pomoci Jana Březiny (do roku 2012 KDU-ČSL), který už nyní znovu nekandiduje, si cení zejména tvarůžkáři z Loštic, kterým pomohl vybojovat letitou bitvu za ochranu tvarůžků na půdě Evropské unie. Loštická firma A. W. se tak zbavila nekalé konkurence především ze sousedních zemí, jejíž výrobky se v obchodech "tvářily" jako tvarůžky.

"Europoslanec Jan Březina sehrál v této věci velmi pozitivní roli," uvedl jednatel společnosti A. W. Jaroslav Kovář.

Březinu vedle potravinářů vyzdvihují i zemědělci. "On je pro nás v europarlamentu velmi důležitý. Byl jedním z mála europoslanců, kteří pro zemědělce aktivně pracovali," míní Jiří Milek, šéf zemědělské společnosti Úsovsko v Klopině na Mohelnicku, která patří k největším zemědělským podnikům v České republice.

Jeden z nejaktivněji pracujících českých europoslanců Březina nezastírá, že se zabýval především potravinářstvím a zemědělstvím.

"Chránil jsem originální české jídlo. Kus práce jsem neformálně odvedl na reformě zemědělské politiky a českým zemědělcům zprostředkoval kontakt se zpravodaji návrhů nebo stínovými zpravodaji. Pak bych určitě jmenoval ochranu originálního českého jídla. To je moje hobby," uvedl Březina, který pracoval v Evropském parlamentu dvě volební období a nyní končí.

Březina pomohl Meoptě či mladým podnikatelům

Z firem působících mimo zemědělství oceňuje Březinu například šéf přerovské Meopty Vítězslav Moťka.

"Pořádáme jeho přednášky o eurofondech, jak co nejlépe využít evropské peníze. On nás nasměrovává na evropské programy. V tom nám velmi pomáhá," zmínil Moťka.

Naposledy pomohl Březina i uspořádat sérii workshopů, na nichž mladí a budoucí podnikatelé v informačních a komunikačních technologiích získávají cenné rady a znalosti od těch zkušených a úspěšných. Olomouckou zastávku úspěšného projektu po evropských městech vyjednal právě Březina a uspořádalo ji zdejší sdružení OK4Inovace.

Kdo z regionu může být europoslancem

(do 5. místa na kandidátkách)

Věci veřejné
3. Jiří Kohout - palubní inženýr, Přerov

Koruna Česká
3. Pavel Andrš - lékař, Olomouc

Česká pirátská strana
4. Vojtěch Pikal - student UP, Olomouc

Úsvit přímé demokracie
4. Jiří Luska - vysokoškolský profesor, Prostějov

Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska
1. Roman Sláma - živnostník, Olomouc
2. Jiří Dufek - technik, Olomouc

Liberálně ekologická strana
2. Roman Haken - poradce, Přerov

TOP 09 a Starostové
4. Bořivoj Šarapatka - vysokoškolský profesor, Olomouc

"Takové akce, které propojují vzdělávání a podnikání, přinášejí inovace využitelné v praxi. Proto jsme také velmi rádi, že se nám evropskou roadshow podařilo přilákat do Olomouce," uvedl místopředseda správní rady OK4Inovace Jiří Rudolf.

Na Jesenicku přínos europoslanců nevidí

Naopak starostové měst a obcí ale přínos europoslanců nevidí, a to především na Jesenicku.

"S europoslanci jsem přišel do styku několikrát, byl jsem i v Bruselu. Nemohu ale říct, že bych zaznamenal nějaký aktivní boj za naši odříznutou oblast v Evropském parlamentu, takže nemůžu zmínit žádný konkrétní přínos -  ať už europoslanců z regionu nebo z ostatních oblastí České republiky," uvedl šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík.

Doplnil, že jedinou pomoc pro něj představovaly pravidelné informace a reporty z Evropského parlamentu.

"Informace jsem získával od Hynka Fajmona (ODS) nebo Richarda Falbra (ČSSD). To je ale málo. Jesenicko je přece oblast, která potřebuje od Evropy zásadnější pomoc," zdůraznil Žmolík.