Olomoucký primátor Martin Major.

Olomoucký primátor Martin Major. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Sto dní olomouckého primátora Majora: splnění slibů může překazit soud

  • 1
Tradičních sto dní hájení už má za sebou nový olomoucký primátor Martin Major (ODS). Ten na začátku primátorské kariéry, kterou započal po vystřídání dlouholetého primátora Martina Novotného, představil pětibodový program. Hotovo zdaleka nemá, bez šancí na splnění všech položek však zatím také není.

Za sto dní zvládl Major do úplného konce dotáhnout z pěti závazků jenom jeden když sloučil město do jednoho volebního obvodu. Radní v dubnu kývli na jeho návrh, lidé o podzimních komunálních volbách budou volit pouze v jednom obvodu. Původně jich bylo pět, což znevýhodňovalo malé strany.

Nutno však dodat, že konkrétně tento bod není ze strany občanského demokrata Majora tak úplně nezištný. Sám totiž na jaře připustil teorie politologů, že se tímto krokem ODS v Olomouci jistí před volebním propadákem, protože kategorii "velkých" stran už takřka definitivně opustila.

"Těch proměnných je daleko víc. Volební zisk je ale určitě jedním z důležitých faktorů," potvrdil Major, že jeden volební obvod byl nejen požadavkem části veřejnosti a dalších malých stran, ale i jeho vlastní ODS.

Hned ve 101. den primátorského mandátu si ale Major mohl odškrtnout druhý slib. Radní totiž v pondělí odsouhlasili vznik potřebných 53 parkovacích míst za zhruba čtyři miliony korun na hustě obydleném sídlišti Nové Sady ve Werichově ulici.

"Co nejdříve vyhlásíme výběrové řízení. V září chceme mít výsledek a s vítěznou firmou podepíšeme smlouvu," doplňuje Major. Záleží pak na počasí, zda se tu dělníci pustí do práce ještě na podzim, anebo až příští rok.

Poštu na náměstí Republiky se zřejmě podaří zachránit

Třetí Majorův slib se týkal zachování pobočky pošty na náměstí Republiky, kterou se vedení pošty před časem rozhodlo po více než 120 letech zavřít a přestěhovat do Galerie Šantovka.

Proti vystoupila kromě města i Univerzita Palackého či okolní instituce, za zachování se přimlouvali také poslanci i tisíce obyvatel v petici. Argumentovali, že jde o hojně využívanou pobočku, pošta se ale hájila úsporami (více čtěte zde). Naděje svitla v úterý, když Major a rektor univerzity Jaroslav Miller jednali s ministrem vnitra Milanem Chovancem, pod jehož resort Česká pošta spadá.

"Byl jsem ubezpečen, že pošta zůstává a že jde o politické rozhodnutí. Bylo mi to slíbeno, svědkem je pan rektor Miller," říká Major.

Setrvání pošty na náměstí Republiky velmi pravděpodobně příští týden potvrdí schůzka, které se kromě primátora a rektora zúčastní i hejtman Jiří Rozbořil a generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Slušnou šanci na splnění si olomoucký primátor zatím drží u čtvrtého březnového slibu. Týká se dopravy na Dolním náměstí. Komplikují ji čtyři sloupy osvětlení, stojí příliš daleko od chodníku. Do jednoho už narazilo několik aut. Řešení už Major považuje za hotovou věc. Úředníci zpracovávají projektovou dokumentaci, sloupy se posunou blíž k chodníku. Otázkou je kdy.

"Je možné to udělat ještě do konce volebního období. Budeme se tím zabývat na nejbližším zasedání rady," slibuje Major.

O všem ale mohou nakonec rozhodnout předzahrádky restaurací, které u sloupů nyní stojí. Major nechce jejich majitelům komplikovat život, nabízí se tak podle něj možnost přesunout světla až na podzim po rozebrání předzahrádek.

Řešení osvětlení Horního náměstí přešlo ve spor s architektem

Velkou tmavou kaňkou zavánějící soudem, která Majorovi kazí solidní hodnocení, je otázka nových lamp pro Horní náměstí. Stávající osvětlení lidé již roky kritizují jako nedostatečné, rozsvícení náměstí měla Majorova ODS i v předvolebním programu.

Stav slibů primátora Majora

1. Olomouc jako jeden volební obvod (splněno)

2. Nové parkování (souhlas rady)

3. Zachování pošty na náměstí Republiky (přislíbeno ministrem)

4. Posun sloupů na Dolním náměstí (připravuje se dokumentace)

5. Nové lampy pro Horní náměstí (spor s architektem zřejmě skončí u soudu)

Novotného nástupce se zavázal vyřešit i tuto otázku, dlouhodobě by rád na Horním náměstí viděl lampy Philips UrbanStar. Argumentuje, že je třeba rychle jednat. Připomíná roky kritizovaného temna na Horním náměstí a pak také špatný stav nynějšího osvětlení.

S lampami UrbanStar ale narazil u architekta Jana Šépky, který coby spoluautor nové podoby centra Olomouce navrhl před lety pro Horní náměstí vlastní lampy, lidově zvané plácačky. Letos na jaře se tak mezi Majorem a Šépkou rozhořel konflikt. Město lampu od Philipsu přímo na náměstí vyzkoušelo.

To, že svítila více a lépe než současná světla, nikoho nepřekvapilo. Ovšem na zkoušku plácačky nedošlo. Není vyroben prototyp, město o něj podle Šépky vůbec nestálo. Kurz směrem na UrbanStar Olomouc pod Majorovým vedením stále drží.

"Vše směřuje k tomu, že by osvětlení na Horním náměstí mohlo být vyměněno v letních měsících," tvrdí Major. A to navzdory hrozbě soudem, o němž Šépka už před časem uvažoval. Celou věc považuje za porušení autorských práv, která k náměstí má.

Problém osvětlení Horního náměstí nejspíš skončí u soudu

K soudní při se, jak se zdá, opravdu schyluje. "Můj advokát poslal panu primátorovi na konci května dopis, v němž ho žádá, aby město upustilo od výměny osvětlení za lampy UrbanStar. V závěru je napsáno, že pokud se tak nestane, tak to dáme k soudu. Zatím jsme nedostali odpověď," upozorňuje Šépka.

Architektovou hlavní zbraní by mohl být návrh na předběžné opatření. Soud by pak velmi pravděpodobně před samotným stáním městu nařídil, aby zastavilo jakékoli práce na výměně světel, dokud ve sporu nepadne verdikt.

To je riziko, které připouští i primátor. Ujišťuje, že rozhodnutí soudu bude respektovat. Nadále se ale bude dle svých slov snažit připravit vše do fáze, kdy už bude možné na Horním náměstí kopnout u lamp do země.