Letecký snímek někdejšího areálu OP Prostějov.

Letecký snímek někdejšího areálu OP Prostějov. | foto: Radek Miča, MAFRA

Hodnota bývalého giganta OP Prostějov klesá o desítky milionů měsíčně

  • 2
Po měsících nejistoty a právních sporů okolo konkurzu kdysi největší textilky v Česku, OP Prostějov, je nyní jasněji. Případ převzala nová soudkyně a věřitelé budou brzy rozhodovat, co dál. Investoři se zajímají hlavně o výrobu měřenek, tedy obleků šitých na míru hlavně pro bohatší klienty.

Podnik zatím dál hospodaří se ztrátou a tím pádem klesá i jeho hodnota, měsíčně se propadá o desítky milionů. Od ledna do března činil propad více než 50 milionů korun. Klesá i počet pracovníků. Firma nyní zaměstnává 400 lidí, zatímco začátkem letošního roku to bylo o 20 více.

Zaměstnanci odcházejí bez odstupného. "Odstupné při výplatách mezd z důvodů nedostatku finančních prostředků nevyplácíme. Pracovníci dostávají pouze část mzdy bez odstupného. Finančnímu úřadu rovněž není hrazena ani zálohová daň na daň z příjmu fyzických osob připadající na odstupné," uvedl insolvenční správce Jaroslav Svoboda.

Stanovisko podnikových odborů se sehnat nepodařilo, bývalí zaměstnanci se však mohou obrátit na soud.

Spor o konkurz má novou soudkyni

Znovu nastartovat řízení o úpadku Oděvního podniku by mohla nová insolvenční soudkyně Bohumila Čuprová. Vrchní soud v Olomouci totiž letos v dubnu zrušil konkurz OP a případ odebral původnímu soudci Janu Kozákovi, neboť mu byl přidělený v rozporu se zákonem o soudech a soudcích. "Samozřejmě budu rozhodnutí vrchního soudu respektovat," řekl Kozák.

Soudkyně Čuprová zatím o dalším postupu nerozhodla. "Případ mám na stole třetí den a momentálně se seznamuji se spisem, který je velmi obsáhlý. V tuto chvíli skutečně nic jiného nemohu říct," sdělila Čuprová.

Řízení okolo OP se nyní vrátilo do fáze reorganizace. Zkrachoval tak slibně rozjetý prodej majetku, zejména měřenek. Ještě loni v lednu měl OP podle znalecké firmy cenu asi 1,17 miliardy, v současnosti je to o stovky milionů méně.

Věřitelé mohou předložit reorganizační plán, nebo OP opět poslat do konkurzu a začít s prodejem. Podnik dluží více než dvě miliardy.

Největší věřitel tvrdí, že z OP Prostějov odvádí zisky tunel

Právník největšího věřitele České spořitelny Jiří Tomola však nyní přišel s tvrzením, že zisk z výroby měřenek zůstává v dceřiné společnosti OP Bernhardt Fashion GmbH v Německu. "OP nevytváří téměř žádný vlastní profit," uvedl.

Pověřený ředitel OP Jiří Čmolík to odmítl. "Účelová konstrukce o údajném vyvádění finančních prostředků do zahraniční dceřiné společnosti je nepravdivá. Zavádějící úvaha o údajném tunelování může vážně poškodit výrobu měřenek stejně jako očekávaný proces prodeje," ohradil se Čmolík.

Problém se podle něj týká zrušení dispozičních práv zahraničním zaměstnancům k účtům a jejich převod na vedení mateřské společnosti OP, což je časově i administrativně náročný proces.

"Jde o čistě technicistní záležitost. Vedení OP nepředpokládalo, že by tomuto problému zástupce největšího věřitele neporozuměl," uzavřel Čmolík.