Jan Jaroměřský z Olomouce zastavuje slávistický útok. | foto: Zdeněk Němec, MF DNES

Olomoučtí hokejisté se do extraligy vrátili hrdě. Bod se Slavií berou

• 0
První mistr samostatné české hokejové extraligy se vrátil hrdě mezi elitu. V úvodním zápase v nejvyšší soutěži po sedmnácti letech nažhavená Olomouc brala bod za statečný výkon na vlastním ledě se Slavií. Pražanům podlehla 2:3 až po samostatných nájezdech, ve kterých se dvakrát trefil hvězdný útočník Jaroslav Bednář.

I tak natěšení fanoušci, kterých se na stařičkém zimáku přezdívaném „plechárna“ sešlo 5 451 z celkové kapacity pěti a půl tisíce, tleskali kohoutům po zápase vestoje. „Diváci nás hnali dopředu, bylo plno. Víc jsme si při prvním utkání nemohli přát,“ povídal útočník Mory Roman Rác a tekl z něj pot.

Hanáci ze sebe vydali všechno. V závěru už toho měli plné brusle. Na soupeře vletěli, ve velkých šancích byly dvě největší posily Mory - kapitán Pavel Patera a elitní centr Martin Cibák. Před Furchem však selhali, což v případě slovenského útočníka, jenž měl před sebou takřka prázdnou branku, byl zmar.

Přesto Olomouc otevřela skóre. V čase 35:51 dal její první gól (co na tom, že nohou) po návratu do extraligy útočník Radek Dlouhý, slávistický odchovanec. Jenže slávy si moc neužil, vzápětí se nechal vyloučit a Vlasák po vtipném přiťuknutí parťáka Bednáře srovnal v poslední minutě druhé třetiny.

Za pět minut po teči Stránského už hosté vedli. Začali přebírat iniciativu a naplněný stadion znervózněl. Diváky rozveselil až pět minut před třetí sirénou Rác, když vrátil do branky puk odražený od zadního mantinelu po chytrém nahození Jaroměřského.

Šikovný Slovák Rác proměnil i nájezd, svůj první. Při jeho druhé penaltě však Slavia vystřídala brankáře a veterán Svoboda byl úspěšnější než Furch. Hotovo. „Dát do posledního nájezdu Svobodu bylo mé spontánní rozhodnutí, protože jsme dostali ze tří nájezdů dvě branky, Naštěstí to dopadlo pozitivně,“ oddechl si trenér Pražanů Ladislav Lubina.

„Nájezdy nebyly špatné, ale musíme na nich ještě zapracovat. Budou v extralize rozhodovat o docela velkém množství bodů,“ uvědomuje si Rác.

Bod do začátku skromný nováček však bral. „Byli jsme lepší první třetinu, další dvě části už byla lepší Slavia. Hosté se více dostávali k nebezpečnějším šancím, byli jsme nakonec rádi, že jsme srovnali,“ uznal kouč Mory Petr Fiala, kterého mrzelo, že jeho tým lépe nenaložil s přesilovkou čtyři na tři v prodloužení po vyloučení Krejčího. „Měli jsme dát branku,“ věděl.

Ale víc týmu nevyčítal. „Jinak jsme hráče pochválili, kulisa byla taky parádní. Doufáme, že už se budeme jen zlepšovat.“