Prostějovští hokejisté dostanou od města finanční injekci výměnou za větší propagaci města na dresech a ve jménu. Opozice to kritizuje.

Prostějovští hokejisté dostanou od města finanční injekci výměnou za větší propagaci města na dresech a ve jménu. Opozice to kritizuje. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Město dá hokeji miliony, šéf klubu má obstavený majetek. Dočasně, tvrdí

  • 5
Jméno města v názvu klubu a znak města na dresech. To jsou podmínky, za kterých radnice v Prostějově mimořádně podpoří zdejší hokejový klub třemi miliony. Kvůli splátkám na daních přitom nyní začal finanční úřad obstavovat majetek šéfa a spolumajitele klubu. Ten ujišťuje, že už má vše v pořádku.

Už ne LHK Jestřábi Prostějov, ale například LHK Jestřábi města Prostějova, Jestřábi města Prostějova nebo HK města Prostějova. Tak nějak bude muset vypadat oficiální název zdejšího hokejového klubu, pokud bude chtít dosáhnout na peníze od místní radnice. Na dresech pro zápasy první ligy a přátelská utkání se navíc musí objevit znak města.

Radní Prostějova za těchto podmínek schválili mimořádnou dotaci pro klub ve výši tří milionů korun. Peníze hokejisté dostanou za reklamu, kterou městu budou dělat. Smlouvu musí ještě posvětit městské zastupitelstvo.

Nyní ale vyšlo najevo, že firmu spolumajitele a současně generálního manažera klubu Jaroslava Luňáka nedávno začal prověřovat finanční úřad, který jí už také obstavuje majetek.

Jaroslav Luňák má ve společnosti LHK Jestřábi Prostějov čtyřicet procent, po třiceti procentech patří Tomáši Luňákovi a Lukáši Luňákovi. Jaroslav Luňák je kromě toho jediným majitelem a spolu s Tomášem Luňákem také jednatelem olomoucké společnosti Olpran, která se zabývá výrobou jízdních kol.

Začátkem května letošního roku Finanční úřad pro Olomoucký kraj zahájil na katastru nemovitostí obstavování majetku Olpranu. Konkrétně jde o parcely a budovy v sídle společnosti v olomoucké čtvrti Chválkovice. Finanční úřad v celé věci figuruje jako zástavní věřitel.

Zástavy brzy zmizí, tvrdí šéf klubu o daňových patáliích

Ještě v pátek byly nemovitosti zaplombované. „Tato situace se mi vůbec nelíbí. To nebudí důvěru. Navíc, když jsem viděla účetní uzávěrku hokejového klubu LHK Jestřábi Prostějov z let 2013 a předběžnou z roku 2014, tak mám obavy, že peníze z dotací od města nemusí být použity na provoz klubu a na sport, ale na zaplacení dluhů z minulých let,“ obává se předsedkyně zastupitelů z opozičního ANO Hana Naiclerová, která účetní uzávěrky zkoumala.

Náměstek primátora Prostějova Pospíšil o problémech Jaroslava Luňáka s berním úřadem ví, ale tvrdí, že splátky na DPH již podnikatel uhradil a plomba z katastru nemovitostí brzy zmizí. Město si to hodlá pečlivě ověřit.

Také šéf klubu Jaroslav Luňák jakékoliv obavy vyvrací. „Veškeré dotace použijeme na provoz klubu a městu zajistíme reklamu podle uzavřené smlouvy,“ prohlásil.

Když klub přebíral, byl hokej v Prostějově předlužený, v současné době však podle něj už žádné závazky po splatnosti nemá.

 „K zástavě finančního úřadu došlo tím, že naše společnost požádala o rozložení splátek DPH za duben na jeden měsíc, tedy do 25. května. Podle současných předpisů musí být takové rozložení splátek kryto nemovitým majetkem. K dnešnímu dni jsou již všechny splátky uhrazeny a naše společnosti nemají žádné závazky vůči finančnímu úřadu po splatnosti. Zástavy budou vymazány, bohužel to chvíli trvá,“ vysvětlil Luňák.

Šéf klubu: Od města dostaneme téměř nejméně ze všech klubů

V této souvislosti předložil potvrzení o bezdlužnosti od Finanční správy z 26. května. Za rok 2014 Olpran podle něj očekává kladný hospodářský výsledek v řádu desítek milionů korun.

Luňák je zároveň přesvědčený, že za současného stavu financování českého hokeje je podpora měst zásadní a pro týmy, které ji mají, je současně i velkou konkurenční výhodou.

„Věřím, že moje kroky v klubu směřují k tomu, aby byly jednak nejlepší možné hokejové výsledky, ale do budoucna i maximální možná nezávislost na dotacích či subvencích. Zatím tomu tak však není. Jen pro ilustraci bych chtěl uvést, že i přes současnou domluvenou výši podpory bude tato patřit mezi nejnižší v 1. lize v České republice,“ dodal manažer prostějovského hokeje.

Koaliční Pévéčko jen hokeji splácí dluh, zlobí se opozice

Opozice ovšem vystupuje proti takové podpoře profesionálního sportu, klub by si prý měl na chod vydělat především sám. Nová finanční injekce profihokeji se jí proto vůbec nelíbí.

„V každém případě jsme pro podporu sportu včetně hokeje. Byly bychom ovšem rádi, aby peníze dostal nejen klub, který přijde demonstrovat před radnici, ale i ostatní oddíly a děti. Městu chybí jakákoliv koncepce podpory sportu,“ stěžuje si předsedkyně zastupitelů ANO Hana Naiclerová.

Lídr ODS Tomáš Blumenstein jde ještě dál. „Veřejné peníze by měly být vynakládány na sportovní aktivity dětí. Profesionální klub by se měl uživit sám. Ovšem v situaci, kdy hokejový klub před volbami otevřeně podporoval politické hnutí Pévéčko, se v podstatě jedná o splacení dluhu,“ prohlásil. Pévéčko je nyní v Prostějově součástí radniční koalice.

Náměstek primátora Jiří Pospíšil z Pévéčka to odmítl. „Vůbec to není pravda. My jsme jako jedno z našich předvolebních témat měli rekonstrukci zimního stadionu. Za to, že opozice zvolila špatné téma, nemohu,“ argumentuje.

Náměstkyně: Bez peněz od města špičkový sport dělat nejde

Klub dodnes Pévéčko podporuje na svém oficiálním facebookovém profilu, před volbami se logo Pévéčka objevovalo i na plakátech Jestřábů.

Podle náměstkyně primátora Ivany Hemerkové, která je rovněž z Pévéčka a na radnici má na starosti sport, se špičkový hokej bez dotací neobejde.

„Jde o to, zda chceme, aby se v Prostějově hrála první liga, či nikoliv. Je jasné, že hokej je drahý sport. Ověřila jsem si, že i ostatní města hokejové kluby dotují částkami od čtyř až do sedmi milionů korun,“ řekla a ohradila se zároveň proti otázkám, co za mimořádnou hokejovou dotací je.

„Proboha nic. Smlouva o reklamě bude jednoznačná a nezpochybnitelná. Peníze jim dáme, až bude provedená změna názvu klubu a dresy s logem na stole,“ tvrdí Hemerková.