Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor, loni dobyla se dvěma horolezci Mera Peak ve výšce 6 476 metrů. Teď se chystá na vrchol ležící ještě o více než tisíc metrů výše. | foto: archiv Markéty Hanákové

Olomoučanka s kardiostimulátorem vyrazila zdolat sedmitisícovku Pamíru

  • 2
Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, jejímuž srdci kvůli vrozené vadě pomáhá kardiostimulátor, se po dobytí vrcholu Mera Peak ve výšce 6 476 metrů chystá výš. Vyrazila zdolat horu Muztagh Ata vysokou 7 546 metrů. Byla by tak patrně prvním člověkem s "budíkem" na světě, který to dokázal vlastními silami.

Hanáková už neoficiální rekord pro lidi s voperovaným "budíkem" dost možná vytvořila právě loňským výstupem na vrchol Mera Peak (více o něm čtěte zde). Členům expedice se dosud nepodařilo objevit žádný záznam, že by se v minulosti komukoliv s implantovaným kardiostimulátorem podařilo tak vysokou horu zdolat.

"Pátrali jsme, ale na žádnou zmínku jsme nikde nenarazili," uvedla s úsměvem drobná černovláska. Tu nyní čeká souboj s třetí nejvyšší horou pohoří Pamír, jejíž jméno Muztagh Ata znamená Otec ledových hor.

Ale pro Markétu Hanákovou současně tak trochu i boj s limity vlastního těla.

Vášeň a touha stanout na vrcholu horského obra jí nechybí, ale jak se s extrémně náročným výkonem vypořádá její srdce, dopředu nedokáže odhadnout.

"Nebudu nic lámat přes koleno. Když uvidím, že to nejde, není mi dobře, že je to pro srdce větší zátěž, než jaká by měla být, lehnu si v základním táboře na břicho a budu pozorovat kopec a ostatní při jejich výstupu. A budu jim fandit a asi taky trochu závidět, ale zdraví je to nejdůležitější," má jasno.

Plány na náročný výstup už dopředu probírala i s kardiology, kteří o její srdce pečují.

"Podle lékařů by vše mělo fungovat, ale s jistotou to samozřejmě říct nemohou. Nikdo si nevezme na triko takovou zodpovědnost. Což chápu, vždyť je to především mé rozhodnutí. Ale ve vysokých horách nebudu poprvé, takže uvidím," uvedla.

O sedmitisícovku se neúspěšně pokusila ještě bez "budíku"

A uvidí nejen to. Spatří především impozantní horu nedaleko známé nejvýše položené asfaltové dálnice přezdívané Karakoram Highway, která spojuje Čínu s Pákistánem.

Samotná Muztagh Ata, nepřehlédnutelný sněhový masiv nad dolinou Subashi poblíž jezera Karakol, leží v západočínské provincii Xinjiang. Je 43. nejvyšší horou světa, kterou se poprvé podařilo dobýt až v roce 1956.

Sledujte expedici horolezců

DOKÁZALI JSME TO! Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář na vrcholu Mera Peak. V

Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář zdolali šestitisícovku Mera Peak, teď se chystají o dalších tisíc metrů výše.

O tom, jak probíhá pokus o jedinečný výstup na Muztagh Ata horolezkyně Markéty Hanákové, jejímuž srdci musí pomáhat kardiostimulátor, budete moci během celé výpravy číst v MF DNES a na iDNES.cz. Členové olomoucké expedice budou s pomocí satelitního telefonu ve spojení s redakcí a průběžně budou podávat zprávy o postupu výpravy v pohoří Pamír.

A zdolání vrcholu je i snem olomoucké horolezkyně. Rozhodnutí vyzvat Otce ledových hor padlo definitivně loni, kdy se Hanákové podařilo vystoupat na Mera Peak.

"Po šestitisícovce to byl vlastně další logický krok. O sedmitisícový vrchol jsem se pokoušela ještě předtím, než jsem zjistila, že mám nemocné srdce, ale tehdy jsem neuspěla," popisuje.

Dřív než se mohla pokusit o "reparát", doma zkolabovala a lékaři odhalili na srdci vadu, která se projevuje občasnou zrychlenou nebo naopak zpomalenou činností srdečního svalu. Právě tento rytmus proto nyní horolezkyni hlídá nejmodernější implantát.

"Původně jsem se samozřejmě bála, že je s lezením po horách konec. Ale postupně jsem se začala vracet, a když jsem loni na Mera Peak zjistila, že nadmořskou výšku kolem 6 500 metrů srdce zvládlo dobře, bylo rozhodnuto, že zkusím další metu," vypráví.

Při přípravě byla kontrola "budíku" i týdny v hypoxickém stanu

Na měsíc trvající expedici vyráží s horolezcem Zdeňkem Hodinářem. "Cílem je sice vrchol, ale hlavní je, abychom se domů vrátili živí a zdraví. Pokud nás hora nahoru nepustí, za každou cenu se tam nepohrneme," říká.

Po technické stránce horu hodnotí jako nepříliš náročnou, ovšem výpravám často dokáže výstup pořádně zkomplikovat výkyv počasí, především vítr a sněžení.

Po příletu do Kyrgystánu čeká českou výpravu přesun k čínské hranici a zhruba dvoudenní cesta do základního tábora ve výšce přibližně 4 500 metru. Po třech výškových táborech (5 600, 6 200 a 6 800 m) přijde na řadu útok na vrchol.

Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor,
Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor,

Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor, absolvovala se dvěma horolezci jeden z nejnáročnějších himálajských treků přes sedla Sherpani Col a West Col, který zakončili úspěšným dobytím vrcholu Mera Peak ve výšce 6 476 metrů. Teď se chystá ještě výš.

Vedle náročné fyzické přípravy včetně šesti týdnů přespávání v hypoxickém stanu před pokusem Hanáková absolvovala i kontrolu kardiostimulátoru.

"Vše v pořádku. Navíc jsem napojená na dálkový monitoring srdce takže pokud by mi nebylo dobře, můžu stáhnout data z kardiostimulátoru a poslat je do nemocnice, aby zkontrolovali, jestli není něco v nepořádku," hlásí před pokusem, který tak bude současně zátěžovou zkouškou pro "zařízení" uvnitř jejího těla. Vedle toho však bude horolezkyně testovat i další vybavení.

"Lezení bohužel nepatří ke sponzorsky zajímavým projektům. Spousta firem z oblasti outdooru a horolezectví nám přesto pomohla materiálně a řadu věcí pro ně budeme testovat, například solární panely, stany či lezecké vybavení," dodává. Padla tak i poslední překážka.