Horolezkyně s kardiostimulátorem Markéta Hanáková.

Horolezkyně s kardiostimulátorem Markéta Hanáková. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Horolezkyni s kardiostimulátorem rekordní pokus nevyšel, velehora odolala

  • 4
Přívaly sněhu, vichřice, hrozba lavin. Dvojici olomouckých horolezců Zdeňku Hodinářovi a Markétě Hanákové, která vyráží do velehor navzdory tomu, že její srdce „pohání“ kardiostimulátor, opět zhatilo plány počasí.

Stejně jako před třemi lety v Pamíru se sportovci museli i v pohoří Hindúkuš, kam se vypravili koncem července dobýt horu Nošak s výškou 7 429 metrů, před cílem obrátit zpět.

„Sestupujeme, končíme. Hlava moc chce, ale tělo a hora se brání. Dali jsme do toho se Zdendou asi úplně nejvíc, hrábli jsme si několikrát na dno, překážek ale byla spousta, ať už cestou, tak i během výstupu. Ale nádhera to byla, hodně silná,“ napsala MF DNES z tábora ve výšce 5 560 metrů Hanáková.

Ještě předtím olomoucká dvojice vystoupala do výšky 6 500 metrů, byla tedy necelých tisíc metrů pod vrcholem.

„Museli jsme to otočit kvůli špatné viditelnosti - sněhová vánice, bílá tma. Já jsem se vrátila na hranici fyzického vyčerpání,“ uvedla v SMS Hanáková.

Ačkoli duo hanáckých horolezců svého cíle nedosáhlo, expedici s názvem Hindúkuš 2016 nelze hodnotit jako neúspěšnou. Dva její členové - horolezci Jaroslav Maixner a Vít Orava - totiž vrchol Nošaku pokořili.

Před třemi lety v pohoří Pamír Hanákové a Hodináři odfoukla plán zdolat horu Muztagh Ata, jejíž špička se klene do výšky 7 546 metrů, silná vichřice. Dvojice se rozhodla pro sestup jen 240 metrů pod vrcholem.

Hanáková přesto tehdy vytvořila rekord - jako první člověk s „budíkem“ zdolala bez kyslíkového přístroje hranici 7 000 metrů nad mořem. Na Nošaku chtěla hranici znovu posunout, tentokrát ale byla velehora proti.