Horští záchranáři mají v těchto dnech plné ruce práce s přípravou na zimu. Mimo jiné dokončují obnovu tyčového značení zničeného počasím či zloději. (ilustrační snímek)

Horští záchranáři mají v těchto dnech plné ruce práce s přípravou na zimu. Mimo jiné dokončují obnovu tyčového značení zničeného počasím či zloději. (ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Horští záchranáři nahrazují ukradené značení a postrádají dobrovolníky

  • 1
Záchranáři z Horské služby Jeseníky mají v těchto dnech plné ruce práce. Po sněhu sice v nejvyšších moravských horách není zatím ani stopa, přípravy na zimu jsou ale v plném proudu. Mimo jiné se vyrábějí stovky tyčí k označování tras, které zničilo počasí nebo rozkradli zloději.

Třinácti profesionálům bude přes zimu pomáhat padesátka dobrovolných záchranářů, podle náčelníka horské služby Michala Klimeše by ale bylo potřeba vyšší číslo.

"Samozřejmě bychom potřebovali víc dobrovolníků. V některých střediscích, kde sloužíme, je to tak na hraně. Budeme to řešit přesuny v rámci naší působnosti nebo častějšími službami," nastínil Klimeš. Podle něj je stále větší problém získat do řad horské služby zdatného člověka.

"Nedá se říct, že by se hlásilo málo lidí. Zájem o práci u horské služby je pořád. Horší je, že stále méně zájemců splní fyzické testy. Přitom jsou už řadu let stejné," poznamenal Klimeš.

Stovky tyčí za ty ukradené či zničené si vyrábí sami

Záchranáři nyní právě spolu s dobrovolníky dokončují také opravu tyčového značení, které je v zimě často jediným vodítkem pro turisty. Na jednom kilometru musí být zhruba stovka tyčí.

"Část značení pravidelně poškodí počasí, část padne na vrub vandalům, kteří je vytrhávají a odhazují nebo si z nich dělají ohně. Někoho chytit je problém a stejně bychom jej těžko mohli postihnout," míní Klimeš. Přitom aby záchranáři ušetřili, vyrábějí si tyče sami.

"Nakoupíme tyčovinu od Lesů ČR, upravíme ji, seřízneme konce do špice. Ztrácejí se nám jak přímo ze země, tak z míst, kde je máme v terénu uložené v zásobách. Nikdo se nemůže vymlouvat, že si je spletl s dřívím na topení," krčí rameny Klimeš.

Jen letos už přitom vyrobili asi šest stovek tyčí, nyní tak chybí obnovit už jen malou část značení.

Záchranáři dostali dva nové skútry a zateplili stanici na Sedle

Klimeše těší alespoň pohled na dva nové sněžné skútry, které záchranáři letos dostali v rámci obměny techniky. Peníze se letos našly také na vybavení pro dobrovolníky.

"Na nedostatek financí si letos nemůžeme stěžovat. Podařilo se nám i zateplit stanici na Červenohorském sedle, která je největší a energeticky nejnákladnější," shrnul náčelník.

Zimní sezona začíná záchranářům 1. prosince. Pokud ale napadne sníh dříve a umožní provoz ve střediscích, začne sezona už v listopadu. Horská služba zajistí provoz ve střediscích Karlov, Skřítek, Ovčárna, Červenohorské sedlo, Ramzová, Dolní Morava, Staré Město pod Sněžníkem v Koutech nad Desnou a na Přemyslově.