Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Horské službě stále přibývá práce, peněz ale dostává málo

  • 0
Pokud budou přibývat zásahy horských záchranářů v Jeseníkách tak jako minulou zimu a končící letní sezonu, na sněhu se o této zimě nejspíš nezastaví. V obou obdobích jim totiž v porovnání s minulými lety přibylo zásahů. Peněz ale dostávají od státu stále málo. Přitom potřebují opravit některé stanice.

"Už teď máme za letní sezonu o čtvrtinu víc zásahů než loni. A v zimě to bylo obdobné," shrnul situaci v Jeseníkách náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Zatímco v zimě se na nehodách na svazích podepisoval často extrémně tvrdý a zledovatělý sníh, v letní sezoně přibylo hlavně úrazů bikerů jezdících po Jeseníkách na horských kolech.

"Měli jsme tu také vážnou srážku cyklisty s chodcem v oblasti Pradědu. Tam je situace vzhledem k velkému počtu turistů a kolařů nejhorší," nastínil Klimeš.

Některé stanice potřebují opravit, peníze ale nejsou

Stejně jako další horské služby ovšem na svou práci dostali jeseničtí záchranáři od státu mnohem méně peněz než by potřebovali. "Pořídili jsme jednu čtyřkolku, jeden sanitní vůz a nějaké technické vybavení. Bohužel na investice jsme nedostali nic," vyjmenoval Klimeš.

Přitom některé stanice podle něj potřebují zásadní rekonstrukci. Například v Karlově je dokonce připravena stavba nové stanice, protože současná už řadu let nevyhovuje.

Co navíc v Jeseníkách bude také opět chybět je podle Klimeše zákon o horách, o kterém se mluví už řadu let. "Je to pořád stejné. Všechny lyžařsky vyspělé státy takovou legislativu mají, protože je velmi potřebná. My jsme už dali spoustu podnětů a připomínek, bohužel poslanci mají zřejmě důležitější práci," dodal Klimeš.

Záchranáři obnovili značení, které zničilo počasí a vandalové

Horská služba přitom nevyráží do terénu jen za zraněnými. Přes léto záchranáři například také vyměnili nebo doplnili na šest set tyčí, které pomáhají s orientací v zasněžené krajině. To představuje přibližně šest kilometrů značené trasy.

Část tyčového značení totiž pravidelně poškodí počasí, a další část padne na vrub vandalům, kteří tyče používají pro pobavení k házení jako oštěpy, nebo si z nich dělají ohně.

"Nejhorší je to kolem Králického Sněžníku. Někoho chytit je ale velký problém a stejně bychom jej těžko mohli nějak postihnout," míní náčelník jesenických záchranářů.

Turisté tuto práci záchranářů oceňují. "Je dobře, že to dělají. Neumím si představit, že by se lidé na tyčové značení tras nemohli v zimě spolehnout," chválí jesenické záchranáře Iveta Klemešová z Klubu českých turistů.