Hotel v bývalém klášteře hned tak nebude, chybějí peníze.

Hotel v bývalém klášteře hned tak nebude, chybějí peníze. | foto: Vladimír Onderka, 5plus2.cz

Luxusní hotel v klášteře je v nedohlednu. Budova zatím chátrá

  • 0
Několik obchůdků na nádvoří a kanceláře k pronájmu. Zhruba takové využití má jeden z nejznámějších bývalých klášterů v Olomouci v Kateřinské ulici. Novému majiteli se ani po devíti nepodařilo přebudovat objekt na plánovaný pětihvězdičkový hotel.

Záměr sice nevzdal, odvážná vidina prvního pětihvězdičkového hotelu v Olomouci je ale hodně v mlze.

Bývalý klášter vlastní pražská společnost Santis Invest. Firma ho koupila od města za zhruba 26 milionů korun. Dalších devět milionů korun pak investovala do pořízení přilehlých pozemků.

Památkově chráněný objekt patří pražské firmě od roku 2005 a přibližně ze stejné doby je i plán vybudovat v budově první olomouckou ubytovací kapacitu s pěti hvězdičkami. Součástí hotelu pro nejnáročnější klientelu by mělo být podzemní parkoviště, bazén či wellness centrum.

Záměr zbrzdila restituce

"Z našeho záměru jsme určitě neustoupili a nadále pracujeme na tom, aby v budově pětihvězda byla. To, že se nám plán zatím nepodařilo naplnit, má několik důvodů, které jsme nemohli ovlivnit," uvedl jednatel společnosti Santis Invest Richard Garlík.

Za jednu z hlavních příčin zpoždění označil soudní spor s Náboženskou maticí, která požadovala navrácení objektu v rámci restitucí. Spor, který Santis Invest vyhrál, se podle Garlíka táhl čtyři roky.

Konečné rozhodnutí padlo až v roce 2010 u Ústavního soudu. "O problémech, které nás budou po koupi objektu čekat, jsme nevěděli. Byla to právní vada. Mohli jsme budovu vrátit městu, byli bychom ale ztrátoví. Tak jsme museli bojovat u soudů," uvedl Garlík.

Opravy a případnou přestavbu objektu komplikovala podle něj i věcná břemena. "První čtyři roky byly takové vyčkávací. Nechtěli jsme investovat, když jsme nevěděli, jestli budova nepřipadne Náboženské matici," podotkl jednatel společnosti Santis Invest.

Firma bude bojovat o dotace

Dalším podstatným problémem jsou peníze potřebné na přestavbu objektu pro potřeby hotelu. Podle hrubého nástřelu si investice vyžádá až půl miliardy korun, které firma nemá.

Její vedení se několikrát pokoušelo získat dotaci z evropských fondů, avšak neúspěšně. O peníze z EU přesto Santis Invest bude usilovat dál. "Uvidíme, co bude vypsáno," řekl Garlík.

Odborníci vidí šance firmy dosáhnout na evropské peníze bledě. "EU v novém plánovacím období s podporou budování hotelů nepočítá," uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Modelů financování projektu je však podle jednatele Santis Invest víc. "Blíže bych se k nim v tuto chvíli nechtěl vyjadřovat. Nicméně jednou z cest by mohla být spolupráce s partnerem, který by se na projektu podílel," řekl Garlík.

I proto zatím společnost nedokáže říci, kdy by se v hotelu mohli ubytovat první hosté. "Na studii pracujeme, hotová by měla být do konce roku. Po dosavadních zkušenostech s památkáři předpokládám, že přestože máme maximální snahu respektovat historickou hodnotu budovy, získat od nich souhlas bude těžké. Určitě dřív než za tři roky budování hotelu nebudeme moci zahájit," řekl jednatel firmy.

Hledá se dočasné využití. Možná kanceláře?

Kvůli údržbě a především nákladným opravám by objektu podle Garlíka prospělo alespoň dočasné využití. Firma proto v bývalém klášteře nabízí kanceláře k pronájmu. "Zájem o ně ale není závratný. V Olomouci je nabídka obrovská, navíc naše budova není uzpůsobená ke kancelářskému provozu," uvedl Garlík.

Přestože zahájení přestavby kláštera na ubytovací zařízení bude za příhodných okolností možné až za několik let, stavební technika se bude v objektu pohybovat dřív. Pracovat bude na opravách nemovitosti.

"V roce 2011 jsme nechali za nemalé peníze opravit první část střech budov. Nyní připravujeme druhou etapu a dále nátěr fasády v přízemí," uvedl Garlík.

Magistrát: Práce jdou moc pomalu

Podle pracovníků oddělení památkové péče olomouckého magistrátu opravy bývalého kláštera postupují velmi pomalu.

"A to přesto, že majitel dostal na opravu památkově chráněné budovy státní dotace. Nyní navíc probíhá s vlastníkem objektu správní řízení kvůli nepovoleným pracím. Konkrétnější v tuto chvíli být nemůžu," uvedla vedoucí oddělení památkové péče Vlasta Kauerová.

Areál bývalého kláštera v Kateřinské ulici zprvu obýval řád dominikánek a později v něm našly útočiště Voršilky. Po zestátnění objektu ho využívala poštovní škola a to téměř do konce minulého století.