(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Sucho a parno zatím houbařům nepřeje, v nížinách marně čekají na déšť

  • 3
Milovníkům houbaření zatím počasí v Olomouckém kraji příliš nepřeje. Ve většině lesů je kvůli nedostatku srážek a parnému počasí sucho, lidé se z nich tak vracejí – až na výjimky v podobě výše položených oblastí – veskrze s prázdnými košíky. Mykologové ale radí nezoufat a čekat na ochlazení a déšť.

„O letošních prázdninách je to zatím s houbami naprostá katastrofa. Lesy jsou v těchto dnech kvůli parnému počasí doslova vyprahlé,“ uvedl přerovský mykolog Jiří Polčák.

„Co jsem slyšel, najít se snad něco dá ve výše položených oblastech, především v Jeseníkách, kde napršelo o něco víc a teploty jsou tam nižší než na Hané. V nižších oblastech regionu ale pomalu ani nemá smysl do lesa chodit,“ dodal.

Podle diskuse houbařů na internetovém portálu www.nahouby.cz si lidé mohou nasbírat houby například v okolí Zábřehu a Šumperku. Na Hané byli uživatelé portálu v posledních dnech úspěšní jen na Prostějovsku, „sortiment“ je tam ovšem značně omezený.

„Dnes jsem byl v lese za Aloisovem a našel jsem opakovaně přes 30 bedlí. Jinak nic,“ píše na zmíněném webu jeden z diskutujících.

Houbařům by pomohly teploty kolem 20 stupňů

Milovníci praváků, křemenáčů či ryzců přesto nemusejí podle Polčáka házet flintu do žita. Hlavní sezona má totiž teprve přijít.

„Na hodnocení celé sezony je určitě ještě brzy, navíc na přelomu července a srpna nikdy nebývají houbařské žně. Nejvíce hub obvykle roste v období od srpna do poloviny října. Snad se to letos potvrdí,“ doufá mykolog.

Podmínkou pro dobré úlovky je však dostatečná vláha a podstatně nižší teploty, než jaké panovaly v posledních tropických dnech.

„Ideální pro růst hub jsou noční teploty v rozmezí od dvanácti do patnácti stupňů Celsia, přes den kolem dvacítky, nejvýše však 22 stupňů. Pokud se k tomu přidá déšť, houby jsou schopné vyrůst v průběhu osmi až deseti dní,“ popsal Polčák.

Úroda hub v českých lesích v posledních letech mírně klesá. Zatímco v roce 2013 si z nich lidé odnosili podle údajů ministerstva zemědělství ohromujících 33 tisíc tun, v roce 2015 (údaj za loňský rok zatím není k dispozici, podle tehdejších ohlasů ani on ale nebyl pro houbaře příliš příznivý – pozn. red.) to bylo o dvanáct tun méně. Přes zmíněný pokles skončily předloni v koších českých sběračů hub úlovky v celkové hodnotě více než 3,5 miliardy korun.