Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Prostě to přebíráme. ANO po revoluci vysadili do čela Hranic komunisté

  • 0
Hranice jsou v Olomouckém kraji politickým průkopníkem. Vůbec poprvé se totiž na zdejší radnici zrodilo spojenectví ANO s komunisty, kteří pomohli do křesla i novému starostovi. Hnutí loňské komunální volby ve městě vyhrálo, mimo jiné i kvůli vstřícnému postoji ke KSČM ale nakonec skončilo v opozici.

Hranice na posledním zasedání zastupitelstva zažily politické zemětřesení. Výsledkem je zcela nové vedení, včetně starosty Jiřího Kudláčka a místostarosty Ivo Lesáka. Opratě tak v současnosti v rukou drží hnutí ANO s místním sdružením Otevřená radnice. A především s otevřenou podporou komunistů.

„Spojení těchto stran není překvapením. Obě totiž usilují o nespokojené voliče,“ komentoval situaci politolog Pavel Šaradín.

Právě ochota přibrat do „vlády“ nad městem KSČM přitom ANO na podzim v povolebních vyjednáváních zlomila vaz. V Hranicích sice získalo nejvíce hlasů a jako jediné obsadilo v zastupitelstvu pět křesel, jenže proklamovaný vstřícný postoj ke komunistům jej diskvalifikoval u ostatních potenciálních partnerů, kteří je nakonec do koalice nepřizvali.

Tu tak nakonec vytvořilo sdružení Hranice 2000 spolu s Otevřenou radnicí, ČSSD a ODS. Starostou se stal Vladimír Juračka a místostarostkou Radka Ondriášová z ČSSD.

„Byla tam celková neochota spolupracovat s hnutím ANO. Z pohledu našeho sdružení proto, že ANO deklarovalo vůli jít do koalice s komunistickou stranou, což jsme nebyli ochotni akceptovat,“ uvedl loni po volbách dnes už bývalý starosta Hranic Vladimír Juračka.

Krize v koalici vyvrcholila nečekaným spojenectvím

Vztahy v koalici ale začaly skřípat. Spory vyvrcholily v dubnu, kdy Otevřená radnice nechala hlasovat o výměně dvou členů rady. Do rady tak přibyli za hnutí ANO Jiří Kudláček a Pavla Tvrdoňová. A ČSSD a Hranice 2000 odvoláním dvou svých lidí přišly v radě o většinu.

Zde se poprvé začalo v praxi projevovat rodící se spojenectví ANO a KSČM. Při hlasování totiž výměnu radních tehdy vedle členů ANO a Otevřené radnice podpořili i komunisté. Vytvořili tak těsnou většinu 12 z celkem 23 hlasů.

„V původní koalici jsme hráli jen formální roli. K řadě důležitých rozhodnutí jsme vůbec nebyli přizváni,“ vysvětlil změnu postoje Otevřené radnice radní Ivo Lesák.

V reakci na nově vzniklou situaci oznámili starosta Vladimír Juračka a místostarostka Radka Ondriášová, že složí své funkce. Učinili tak právě na posledním zasedání hranického zastupitelstva.

„Je to projev solidarity s kolegy radními, kteří byli odvoláni bez jakéhokoliv důvodu, aniž by byla zpochybněna práce, kterou v poslední době udělali. Do funkce jsem byl zvolen jako součást koalice, která nyní byla takto rozbita, a necítím již takovou podporu, abych mohl nadále být starostou města,“ vysvětlil rezignaci Juračka.

Z vyhrocené situace je rozčarovaný. „V komunální politice jsem už od roku 1990 a takové podrazy jsem za tu dobu nezažil,“ řekl.

„Pro nás není problém jednat s kýmkoliv“

Hlavním iniciátorem změn byl Ivo Lesák z Otevřené radnice. „Byly zde zásadní změny v komunikaci. Přišli jsme do komunální politiky s tím, že chceme věci měnit. Měli jsme ale v radě jen dva hlasy a proti nám stál jednotný blok, který nám prakticky nedovolil nic prosadit. Naším cílem nebylo odvolat starostu a místostarostku, ale změnit poměr hlasů v radě,“ shrnul nový místostarosta.

Ve spolupráci s komunisty nevidí problém. „Jde hlavně o práci pro rozvoj města. A ta je především o lidech, kteří se dokážou shodnout na společném cíli a ten jsou schopni realizovat. A je jedno, jestli jsou žlutí, modří nebo červení,“ uvedl Lesák.

Podobně hájí spojenectví s komunisty i nový hranický starosta Jiří Kudláček z ANO.

„KSČM byla po roce 1990 za předchozí vývoj samozřejmě kritizována. Když se ale rozhodovalo, zda ji zakázat, nebo zda bude dále existovat jako jedna ze stran demokratického spektra, bylo rozhodnuto o jejím dalším trvání. Dnes po 25 letech je KSČM běžnou součástí naší politické scény. A pro nás není problém jednat s jakýmkoliv subjektem, pokud nabídne lidi a odborníky, kteří se budou snažit, aby naše město vzkvétalo,“ vysvětlil Kudláček.

Změny ve vedení města považuje za logický důsledek volebních výsledků. „Po volbách jsem se vyjádřil, že jsem spokojen, i když jsme nedostali možnost podílet se na vedení města. Důležité bylo, že se do zastupitelstva dostali noví lidé, kteří chtěli dosáhnout změn stejně jako my. Dnes tito lidé zjistili, že byli vhozeni do stávajícího pasivního systému, a to se jim přestalo líbit. Proto došlo k rozpadu koalice,“ naznačil Kudláček.

Komunisté pomohli, přesto nakonec místo v radě nemají

Změny na čelních postech města se ANO a Otevřené radnici podařilo dosáhnout jen díky podpoře komunistů.

„Máme velmi dobré výsledky, poslední tři období se umisťujeme na předních příčkách. Nabízíme spolupráci každému, ale bohužel kvůli setrvávajícímu antikomunismu nemáme koaliční potenciál. Až s nástupem ANO se objevila strana, která nedělá rozdíly v barvách, ale hodnotí, co kdo dělá. Pan Kudláček byl první, kdo nám nabídl spolupráci,“ řekl zastupitel za KSČM Miroslav Raindl.

Olomoucký krajský předseda KSČM Ladislav Mlčák je s účastí spolustraníků v koalici spokojen.

„Situaci sledujeme, jsme seznámeni i s textem koaliční smlouvy, která trochu zvláštně nese název dohoda stran. Bohužel nejsme zastoupeni v radě, což prý nechtěla Otevřená radnice, místo nás je tam člověk z KDU-ČSL. Trochu se mi to nelíbí, ale uvidíme, jak se situace během dalších měsíců vyvine,“ dodal.

V Prostějově ANO za vládu s KSČM kritizuje sociální demokraty

Politologa spolupráce stran s komunisty nepřekvapila. „ANO je v očích voličů zaškatulkováno jako protestní hnutí. Při komunálních volbách se vyhraňovalo vůči vládnoucím garniturám. Z tohoto pohledu není spojení s komunisty ničím udivujícím,“ míní politolog Šaradín a připomíná, že v Česku vznikly i koalice, ve kterých se s komunisty spojovala i pravice.

„Na komunální úrovni vždy rozhodují místní podmínky, ty určují i stabilitu takových koalic,“ podotkl Šaradín.

Samotný zakladatel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se spojením s komunisty na komunální úrovni problém nemá.

„Naším cílem nejsou primárně koalice s komunisty. Jak už se ale několikrát v historii ukázalo, ve volbách jsou v menších městech možné různé koalice. S komunisty vládla jak ODS, tak KDU-ČSL, ČSSD i TOP 09. Tam, kde jsme nevyhráli, nás ke koalici s komunisty zvou vítězná hnutí. To je případ Chomutova, Havířova a Kladna,“ řekl Babiš loni v říjnu Hospodářským novinám.

V tuzemsku existují radniční koalice ANO a komunistů například v Mostu i Chebu. V Olomouckém kraji jsou Hranice prvním případem. Ale například v Prostějově místní ANO kritizuje radniční koalici právě za to, že se spojila s komunisty.