Bývalá vojenská ubytovna Jaslo v Hranicích, kterou za 10 milionů korun nakonec...

Bývalá vojenská ubytovna Jaslo v Hranicích, kterou za 10 milionů korun nakonec koupí tamní radnice. | foto: Ministerstvo obrany

Město dá 10 milionů za prázdnou ubytovnu, nechce další „lazaret hrůzy“

  • 3
Bývalá vojenská ubytovna Jaslo v Hranicích má kupce. Budovu získá za 10 milionů korun místní radnice, chce ji přebudovat na bydlení pro sociálně slabé. Město vedly k takovému kroku obavy z toho, aby v Hranicích nevznikl nový „lazaret hrůzy“ jako se to stalo v nedalekém Přerově.

Nevyužívanou vojenskou ubytovnu v Tovární ulici poblíž autobusového a vlakového nádraží se ministerstvo obrany snaží prodat už více než rok a půl. Předloni v září při prvním pokusu za areál požadovalo téměř 28 milionů, cenu ale nakonec muselo kvůli nezájmu celkem sedmkrát snížit.

„Kupec ubytovny Jaslo byl vybrán v osmém kole výběrového řízení, které bylo vyhlášeno na začátku února. Minimální cena (v tomto řízení) byla stanovena na 9,7 milionu korun. Vítěz nabídl částku deset milionů, druhý zájemce předložil nabídku 9,712 milionu korun. V současné době se zpracovává kupní smlouva,“ uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva.

Radnice s největší pravděpodobností účel využití budovy v Tovární ulici zachová. Místo vojáků by však pokoje měli podle starosty Vladimíra Juračky využívat lidé s existenčními problémy.

„Po zpřísnění legislativy ve věci poskytování ubytování sociálně slabým se snížila nabídka tohoto typu ubytování. Počet lidí, kteří jsou na něm závislí, ale zůstal konstantní, nebo se spíše zvýšil. Takže poptávka po těchto pokojích roste,“ uvedl starosta.

„Chtěl bych ale zdůraznit, že naším zájmem je vybudovat zařízení pro sociálně slabé, nikoliv pro nepřizpůsobivé občany,“ dodal.

Roli v rozhodnutí města sehrál přerovský „lazaret hrůzy“

Radnice se přihlásila do výběrového řízení také kvůli aféře kolem ubytovny Pavla Mirgy v Přerově. V neblaze proslulém „lazaretu hrůzy“ v Dluhonické ulici zkolaudovaném pro 40 osob žilo v nedůstojných podmínkách téměř 90 klientů, z toho zhruba čtyři desítky byli lidé s těžkým zdravotním postižením.

Zastupitelé Hranic se obávali, že pokud by armádní budovu získal soukromník, mohlo by to u nich dopadnout stejně jako v Přerově.

„Ty obavy určitě sehrály při našem rozhodování roli,“ potvrdil Juračka, který si netroufá odhadovat, kdy by se do ubytovny mohli začít stěhovat první noví nájemníci z řad lidí, kteří mají hluboko do kapsy.

„Vyřízení všech formalit převodu nemovitosti bude trvat řádově měsíce. Odhaduji, že ubytovna bude naše tak na podzim. Pak bude muset plán jejího dalšího využití potvrdit zastupitelstvo a následně bude potřeba se pustit do adaptace nemovitosti. Takže v tuto chvíli to nedokážu říct,“ nastínil starosta.

Rekonstrukce bude stát pět až deset milionů

Náklady na rekonstrukci odhaduje na pět až deset milionů korun. „Ubytovna je dost dlouho nevyužívaná. Je v ní odpojená voda, elektřina a plyn a především má nefunkční kotelnu,“ vyjmenoval Juračka.

Podle Caletky armáda využívala budovu od poloviny osmdesátých let minulého století a opustila ji před čtyřmi lety. Z podkladů, které vojáci zveřejnili při výběrovém řízení na prodej ubytovny, vyplývá, že celkově je v dobrém stavebně technickém stavu.

Hranická ubytovna není v Olomouckém kraji jedinou nemovitostí, u které armáda musela jít s cenou postupně dolů. Třeba prodej Sochorových kasáren v Olomouci se táhl zhruba dva roky.

Na začátku ministerstvo za areál mezi ulicemi 17. listopadu, Šantova a Wittgensteinova chtělo 220 milionů korun, předseda představenstva fotbalové Sigmy podnikatel Josef Lébr ho nakonec koupil za 68 milionů (více čtěte zde).