Pohled na rekreanty na Plumlovské přehradě.

Pohled na rekreanty na Plumlovské přehradě. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Dva roky klidu ukončí na Plumlovské přehradě stavbaři. Opraví praskliny

  • 0
Po dvou letech se na opravenou hráz Plumlovské přehrady u Prostějova vrátí stavbaři. Ve spárách dlažby se totiž objevily vlasové trhliny. Nádrž byla kvůli bagrování dna a opravám hráze pět let bez vody. Nyní je konečně bez sinic a vracejí se sem rekreanti a turisté.

„Ve spárách na dlažbě koruny hráze se objevily vlasové trhliny. Jedná se o banální závadu, která nemá žádný vliv na funkčnost hráze. Vzhledem k tomu, že se na práci vztahuje záruka, Povodí Moravy reklamovalo vady na dlažbě u dodavatele, který zajistí sanaci. Jedná se pouze o drobnou opravu ve spárách dlažby,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Termín prací ještě vodohospodáři nestanovili, podle smlouvy s dodavatelem však opravy musí být hotové do poloviny letošního října.

„Odstranění vad nebude mít vliv na provoz vodního díla, nejsou plánované ani žádné uzavírky. Termín byl stanoven tak, aby nebyla narušena turistická sezona,“ ubezpečil mluvčí Povodí Moravy.

Očista Plumlova se táhla dlouhých pět let

Starosta Mostkovic, které leží pod hrází, Jaroslav Peška o žádných problémech neví.

„Povodí nás oficiálně neinformovalo, takže o trhlinách víme jen z doslechu, co se mezi lidmi povídá. I v minulosti, ještě před opravami, byly však ve staré hrázi občas trhlinky, protože půda prostě pracuje. Teď tam sečeme trávu a uklízíme, a ničeho jsme si nevšimli,“ podotkl starosta.

O revitalizaci plumlovské nádrže úřady rozhodly na konci první dekády. Vypouštění začalo 14. září 2009, ale již na podzim přišla komplikace.

Kvůli stabilitě hráze muselo Povodí Moravy vypouštění přerušit. Opravy se pak táhly dlouhých pět let a lidé se na Plumlově opět koupali až v létě 2014.

Bagrování dna a opravy hráze přišly na více než čtvrt miliardy korun, další desítky milionů spolkla revitalizace Podhradského rybníka, Bidelce nebo budování mokřadů.

Loni například Povodí vybudovalo sedimentační nádrž v lokalitě rybníka Čubernice v Mostkovicích. Kamenný val zachytává sedimenty, které se při dešti smývají z okolních polí.

„Čubernice je dalším opatřením pro zlepšení jakosti vod ve vodní nádrži Plumlov,“ uvedl ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Naplaveniny bude nově zachytávat plovoucí stěna

Obce nad přehradou kromě toho budují kanalizace, aby do vody netekl fosfor, který je živnou půdou pro sinice. Potrubí již mají Plumlov, Žárovice nebo Soběsuky, loni začala kanalizace fungovat ve Vícově.

Podle vodohospodářů jsou kromě toho nutné pozemkové úpravy a změna zemědělské praxe. Na přítocích do přehrady Povodí vybudovalo srážedla fosforu, na která přispěl Olomoucký kraj a obce v okolí.

„Dotace jsme použili na financování provozu srážedel fosforu na jednotlivých přítocích,“ popsal Hodovský. Ze srážedel se dávkuje síran železitý, který omezuje přísun živin do vodní nádrže.

V letošním roce Povodí Moravy plánuje instalaci plovoucí stěny, která má za úkol zachytávat naplaveniny. Stěna bude fungovat v Podhradském rybníce nad přehradou.

„Stěna bude tvořena z kmenů stromů a lany uchycená k břehům. Jedná se o moderní způsob chytání naplavenin, který umožňuje snadnější a efektivnější úklid naplaveného materiálu, eliminuje poškození vodního díla naplaveninami i ucpání výtoku. Stěna bude mít několik desítek metrů a bude instalována na konci Podhradského rybníka, a nebude tak omezovat další uživatele vody,“ sdělil mluvčí Povodí Chmelař.

Podobné stěny jsou v České republice pouze dvě. S instalací vodohospodáři počítají někdy na podzim letošního roku.