Kde se budou v budoucnosti vyrábět Olomoucké tvarůžky zatím stále není jasné. V Lošticích se stále nedaří sehnat pozemky pro novou výrobnu s větší kapacitou a firmu už lákají do Hněvotína. (ilustrační snímek)

Kde se budou v budoucnosti vyrábět Olomoucké tvarůžky zatím stále není jasné. V Lošticích se stále nedaří sehnat pozemky pro novou výrobnu s větší kapacitou a firmu už lákají do Hněvotína. (ilustrační snímek) | foto: A. W. Loštice

Tvarůžkům stále hrozí změna „rodiště“. Z Loštic je lákají do Hněvotína

  • 3
Stavba nové továrny na výrobu proslulých tvarůžků v Lošticích je stále v ohrožení. Jedinému českému výrobci - firmě A.W. - a místní radnici totiž znovu zkrachoval plán na vykoupení pozemků. Stále reálněji tak vypadá možnost, že firma město opustí a továrnu postaví jinde. První zájemci už ji lákají.

S nabídkou stát se novým domovem olomouckých tvarůžků už přispěchali například z Hněvotína na Olomoucku.

„Tvarůžky u nás vznikly, vyráběly se tu dřív než v Lošticích, takže jejich návrat by Hněvotínu slušel. Pokud se firma A. W. rozhodne přesunout výrobu k nám, může začít s přípravou investice prakticky okamžitě. Určitě bychom v zastupitelstvu jednali i o nějakém druhu podpory a pomoci investorovi,“ láká tamní starosta Jaroslav Dvořák.

Dříve nemyslitelné stěhování z Loštic ležících formálně na Šumpersku už totiž zdaleka tak nereálně nevypadá poté, co nevyšel už druhý pokus získat vhodné pozemky pro novou halu. Parcely u silnice ve směru na Mohelnici byla radnice připravená změnit v územním plánu na průmyslovou zónu. Ale ze všeho nakonec sešlo.

„Bohužel jsme se nedohodli s majiteli pozemků, takže v této lokalitě stavět nebudeme. Je to pro nás velmi nepříjemné,“ uvedl jednatel společnosti A. W. Jaroslav Kovář.

Majitelé pozemků nejprve souhlasili, s firmou se ale nedohodli

Přitom ještě nedávno to vypadalo nadějně. Koncept nové zóny byl připravený, město mělo předběžný souhlas vlastníků pozemků, že je prodají.

„Chystali jsme už změnu územního plánu, ale majitelé pozemků a firma se nedohodli. Proto jsme od změny upustili,“ potvrdil starosta Loštic Ctirad Lolek. Zda dohoda ztroskotala na ceně tvarůžkáři ani město nepotvrdili.

Podobně přitom před časem selhal i první pokus na opačném konci Loštic. I zde nakonec odmítla dohodu majitelka klíčové parcely. A tak přestože poprvé začala firma mluvit o nové fabrice už před sedmi lety, dodnes tak nemá kde stavět. Co bude dál?

„Děláme dál vše pro to, abychom získali pozemky v Lošticích. Pokud se to nepodaří, nevylučujeme ani přesun výroby jinam. Zůstaneme ale na historicky vymezeném území Hané, protože olomoucké tvarůžky se jinde vyrábět nesmějí,“ vysvětlil Kovář.

Firma chce díky nové továrně výrazně navýšit výrobní kapacitu

Společnost A. W. v posledních letech investovala v Lošticích velké částky do nové prodejny tvarůžkových specialit a také do muzea výroby.

Tvarůžky a Loštice

Výrobu tvarůžků zahájil v Lošticích Josef Wessels v r. 1876. Jeho syn Alois postavil koncem 19. století továrnu. Později ji rozdělil na dvě části a daroval jako věno dcerám. Z obou částí vznikly samostatné firmy. A. W. funguje dodnes, společnost J. D. zkrachovala v roce 2004.

„Částečně nás to limituje, ale muzeum a prodejna nejsou nijak propojeny s výrobou, takže otevřené jsou obě varianty. Buď výroba zůstane v Lošticích, nebo se bude stěhovat,“ řekl Kovář.

Loštický starosta ujišťuje, že radnice bude dál hledat vhodné pozemky. „Tvarůžky a firma A. W. tvoří zcela zásadně image města. Přesun výroby by měl pro nás velmi negativní důsledky, a to jak s ohledem na zaměstnanost, tak cestovní ruch,“ uvědomuje si Lolek.

Konec výroby si neumí představit ani místní. „Je to naše tradice. Přijít o tvarůžky by byla katastrofa, protože nejde jen o potravinu, ale hlavně o historii,“ uvedl zřejmě nejznámější občan města, řezbář Jaroslav Beneš.

Společnost A. W. chce v novém provozu zvýšit produkci tvarůžků. V historických budovách je i po několika úpravách totiž schopna vyrobit maximálně 2 tisíce tun ročně. V novém provozu by chtěla vyrábět až 3,5 tisíce tun v v případě potřeby rozšířit výrobní kapacitu až na dvojnásobek. Kromě toho si navíc firma od nového závodu slibuje také snazší dodržování nejpřísnějších hygienických podmínek.