Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Inkluze nespustila invazi do základních škol. Přešlo sem jen pár dětí

  6:01
Varování kritiků inkluze se nenaplnilo. Začátek nového školního roku v Olomouckém kraji neprovázely žádné hromadné přesuny dětí s handicapem ze speciálních a praktických škol do běžných základek.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do Základní školy praktické v Komenského ulici v Prostějově chodí letos o šest dětí méně než o rok dřív. Stejně tam ubylo žáků minulý rok a podobně také předloni. Je to proto, že děti s lehkým mentálním postižením, pro které jsou praktické školy určeny, se postupně zařazují mezi vrstevníky v běžných třídách.

To, že by ze školy hromadně odešli všichni žáci, protože se podle novelizovaného zákona od září naplno rozjela tzv. inkluze, se nestalo. „Inkluze začala fungovat už dávno. Kdo chtěl odejít, udělal to už dřív,“ poznamenal zástupce ředitele školy Tomáš Jachník.

Přehled o tom, kolik dětí se znevýhodněním v regionu využilo možnost společného vzdělávání a přešlo na běžné školy, zatím neexistuje. Statistiky nemají městští ani krajští úředníci.

„Měli jsme v plánu dotazovat se na našich školách v průběhu září, ale už na poradě ředitelů na konci srpna žádný z nich nereagoval tak, že by v rámci inkluze zaznamenali zvýšený počet přecházejících žáků,“ popsala Hana Fantová, vedoucí odboru školství olomouckého magistrátu, pod který spadají běžné základní školy.

Ty praktické a speciální zřizuje kraj. Ani tam ale nikdo masové přesuny nepozoroval. „Myslím, že v rámci inkluze odešli pouze jedinci. Kdyby se přesouvaly davy dětí, ředitelé by nás o tom informovali,“ řekl vedoucí odboru školství krajského úřadu Miroslav Gajdůšek.

Inkluze zaručuje podporu všem dětem se speciálními potřebami

O čem tedy inkluze je? Novela školského zákona, která platí od 1. září, zaručuje podporu všem dětem se speciálními vzdělávacími potřebami.

Nově je podpora odstupňovaná a konkrétní natolik, aby bylo možné každému žákovi ušít na míru to, co s ohledem na své potíže – ale také nadání – potřebuje. Podpořit by jej měli umět učitelé na jakémkoli typu i stupni škol.

Revoluční je zákon především ve financování této podpory. „Stát teď člení finanční prostředky nejen podle druhů znevýhodnění, ale především podle jednotlivých druhů podpůrných opatření. Dosud se tyto věci platily z přiděleného rozpočtu, někdy i na úkor běžných peněz, které putovaly do škol. Je dobře, že se to změnilo,“ vítá novelu zákona Gajdůšek.

Stát dosud neuměl zaplatit třeba učitele, který se dětem s handicapem věnoval po vyučování. Zmatek byl také ve financování asistentů pedagoga. Kvůli jejich platům často nezbývalo na odměny pro ostatní učitele. Nově stát garantuje podpůrná opatření a peníze na ně také žákům sociálně znevýhodněným, tedy dětem cizinců nebo z chudých rodin.

Vedení škol: Chybí informace a vysvětlení, co se změnilo

Na školách ale zatím nic nefunguje podle šablon. Mnozí ředitelé si stěžují, že nemají dost informací.

„Pokud jde o finance, nikdo nám zatím nevysvětlil, co přesně se změnilo. Pořád dostáváme jeden balík peněz. Neumím rozklíčovat, kolik prostředků je tam na podpůrná opatření,“ uvedla ředitelka ZŠ Bystrovany Vlasta Dorazilová.

Do této malé školy kousek za Olomoucí chodí 60 dětí, mezi nimi i vozíčkář, dítě se zrakovým postižením a také žák se sluchovým handicapem, který má navíc ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou – pozn. red.). „Žádné z těchto dětí nepřestoupilo ze speciální školy,“ podotkla Dorazilová.

Omezování činnosti speciálních škol po oficiálním zavedení inkluze kraj nechystá. „Rodiče o ně stále mají zájem. Nedomnívám se, že bychom v blízké budoucnosti měli řešit omezování jejich služeb,“ poznamenal Miroslav Gajdůšek.

To, že ani ze speciálních škol se děti nestěhují ve velkém, potvrzují na škole pro sluchově postižené v Olomouci.

„Ze základní školy nám neodešel nikdo. Mateřskou školu přestaly navštěvovat tři děti, kterým se zde do loňského školního roku dostávalo speciálně pedagogické péče. Tyto děti sem docházely třikrát týdně, zbylé dny pak navštěvovaly běžnou školku, což je u nás dlouhodobě zavedená praxe. Když zjistíme, že u dítěte je integrace možná a je to dobré pro jeho vývoj, tak tomu pomáháme,“ popsal zástupce ředitelky Václav Voják.

Škola naopak pozoruje spíš opačný trend – hlavně na její základní školu se obracejí rodiče dětí, u nichž se začlenění do škol hlavního vzdělávacího proudu nedaří.

Na rozjetí nového systému mají školy dva roky

Na to, aby najely na nový systém podpůrných opatření, mají školy dva roky. Během tohoto období musejí všechny děti se znevýhodněním projít novým vyšetřením ve speciálněpedagogickém centru či pedagogickopsychologické poradně.

Některé školy ale nechtějí čekat a tlačí na to, aby zprávy z poraden měly co nejdříve. V centrech se proto připravují na nápor práce.

„Spousta ředitelů má pocit, že když budeme vyšetřovat podle nových pravidel, dostanou se k většímu množství podpůrných opatření, a tím také k větším částkám peněz,“ řekl Lubomír Schneider, ředitel Pedagogickopsychologické poradny a Speciálně pedagogického centra Olomouckého kraje.

Poradny v jednotlivých městech posílily o další odborníky, podle Schneidera to však stačit nebude.

„Kvůli náročným elektronickým dotazníkům, komplikovanosti postupů a papírování odhadujeme nárůst práce o 40 procent. Počet pracovníků se ale díky příspěvku ministerstva školství mohl zvýšit jen o necelých 10 procent. Dá se předpokládat, že v zákonem stanoveném termínu nebudeme schopni obsloužit všechny požadavky,“ obává se.

  • Nejčtenější

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

25. dubna 2024  16:28

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší...

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé nám lesy drancují, přemýšlejme o houbařských lístcích, vyzývá podnikatel

20. dubna 2024

Premium Na Slovensku je největším soukromým vlastníkem lesů, v Česku se Richard Benýšek soustředí hlavně na...

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51,  aktualizováno  15:21

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na střelnici se smrtelně zranil muž. Policie to vyšetřuje jako sebevraždu

20. dubna 2024  12:36

V pátek odpoledne se na střelnici v Olomouci zastřelil muž ve středních letech. I přes okamžitě...

Světlomet míval osmnáct součástek, dnes i 380, líčí šéfové mohelnické továrny

27. dubna 2024

Premium Tři desetiletí letos uplynula od chvíle, kdy tehdejší továrna Hella Autotechnik v Mohelnici na...

Vyprodáno. Sparta se valí na Olomouc. Unikátní situace, těší se trenér Saňák

27. dubna 2024  11:55

Bude to krásný pohled a skvělá kulisa. Fotbalový svátek. Naposledy Sigma vyprodala Andrův stadion...

Sigma se brání auditem proti nařčením: Prodeje majetku nebyly nevýhodné

27. dubna 2024  7:17

Fotbalová Sigma si nechala od poradenské společnosti Grant Thornton posoudit prodeje nebytových...

Vědci vyvinuli lepší jehly pro novou léčbu, která pomáhá i při poškození míchy

26. dubna 2024  12:14

Vědci z olomoucké Univerzity Palackého vyvinuli novou generaci jehel, které jsou určené pro nyní...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...