Policisté dopadli trojici mužů, kteří okradli přes nákupy na internetu stovky lidí celkem o jeden a půl milionu korun. Ilustrační snímek

Policisté dopadli trojici mužů, kteří okradli přes nákupy na internetu stovky lidí celkem o jeden a půl milionu korun. Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Policie posílá k soudu tři muže, kteří na internetu okradli stovky lidí

  • 3
Olomoučtí kriminalisté ukončili vyšetřování jednoho z nejrozsáhlejších internetových podvodů. O peníze přišlo na pět set lidí z celé země. Ve vidině nákupu levných telefonů či herních konzolí poslali podle policistů trojici pachatelů 1,5 milionu korun. Zboží se však nedočkali. Mužům hrozí až osm let vězení.

"Případ jsem předal státní zástupkyni s návrhem na obžalobu u všech tří obviněných. Nakonec jsme zmapovali 492 poškozených, škoda byla bezmála jeden a půl milionu korun," shrnul kriminalista Pavel Schweiner, který se případem zabýval.

Policisté navrhli z podvodu obžalovat čtyřiatřicetiletého Tomáše Rybáříka z Přerova a další dva muže. Ti Rybáříka zastrašovali a ten pro ně zakládal účty, na které důvěřiví lidé posílali peníze. Muži poté vkládali na internetové bazary inzeráty a komunikovali s kupujícími.

Zakládali přitom stále nové e-mailové adresy a měnili jména. Využili přitom dokonce i jméno kriminalisty, který na případu pracoval. Dodání zboží přitom podmiňovali uhrazením kupní ceny předem na bankovní účet. Když peníze dorazily na účet, přestali s lidmi komunikovat a peníze si rozdělili.

"Rybářík vinu částečně přiznává. Tvrdí ale, že byl ovlivněn a ze získaných peněz dostával jen minimum. Zbylí dva obvinění nevypovídali," přiblížil vyšetřování Schweiner.

Dvojice držela Rybáříka v izolaci, zjistili policisté

Na případu olomoučtí kriminalisté pracovali od května 2010. Nejprve podezírali z rozsáhlých podvodů Rybáříka, po kterém loni vyhlásili i celostátní pátrání. Později zjistili, že za celým případem stojí další lidé.

Rybáříka údajně udržovali ve strachu z vězení, drželi ho v izolaci, bránili mu v kontaktu s rodinou a neustále ho stěhovali na různá místa v zemi. Ukrývali ho například v Pardubicích, Rýmařově či v Jeseníku. Využívali přitom jeho nezralosti. Z výnosu z internetových podvodů mu ponechávali jen malou část.

Poslední dny na svobodě muž strávil bez jídla a peněz v lese u Luhačovic. Byl hladový a zmrzlý, v telefonu měl vymazané kontakty na své blízké. Muži mu údajně dokonce změnili vizáž, vyměnili mu brýle a nechali ho ostříhat na ježka. V lese Rybáříka také policisté našli, v dalších dnech dopadli v Olomouci i zbylé dva podezřelé.

Rybářík dosud nebyl trestaný a dříve pracoval v jedné firmě jako vysoušeč písku. S ostatními dvěma podezřelými se znal z Přerova. Muže policisté už dříve vyšetřovali v jiných případech obdobného charakteru. Jeden z nich je v podmínce.

,