Než dostala svou firmu Alika sídlící v Čelčicích na Prostějovsku mezi významné...

Než dostala svou firmu Alika sídlící v Čelčicích na Prostějovsku mezi významné evropské zpracovatele oříšků a dalších pochutin, musela se Jana Kremlová pořádně otáčet. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Od kávy k ořechům. Domácí pražírnu dovedla mezi evropskou špičku

  • 1
Svou firmu na výrobu pražených ořechů vybudovala podnikatelka Jana Kremlová od nuly. Dnes společnost Alika zaměstnává už 90 lidí. V rekordním loňském roce vyprodukovala 8 000 tun výrobků od ořechů po mák a roční tržby překročily 420 milionů korun.

Příběh roku

Jana Kremlová se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro ni můžete v anketě ZDE

Než dostala svou firmu Alika sídlící v Čelčicích na Prostějovsku mezi významné evropské zpracovatele oříšků a dalších pochutin, musela se Jana Kremlová pořádně otáčet.

Její život nabral kvapíkové tempo hned po střední škole. Brzy se vdala, měla dítě. Když byla v prvním ročníku na vysoké škole, mladá rodina sbalila kufry a na inzerát odešla na horskou chatu v Krkonoších.

"Chtěli jsme se s manželem živit sami a nikoho nezatěžovat," říká Jana Kremlová.

K práci na chatě a starosti o malou dceru začali už za "bolševika" oficiálně podnikat.

"Koupili jsme pletací stroj Dopleta. S manželem jsme vymysleli systém vyplétání vzorů a manžel měl trpělivost a píli na pletení, takže jsme si vydělávali pletením čepic a čelenek, které jsme prodávali s pomocí známých. Už tenkrát takové "pseudopodnikání" bylo legální, což málokdo ví. Vždyť šlo o roky 1982 až 1985," popsala Jana Kremlová.

Po vysoké škole se s rodinou vrátila do Prostějova. Nastoupila do cukrovaru a po mateřské s druhým dítětem přešla na "obávanou" Českou zemědělskou a potravinářskou inspekci.

"Ta práce mě bavila. Vždycky jsem se snažila lidem říct, jak nedostatky napravit. Nejsem ale typ na pokuty," řekla.

Manžel Jany Kremlové, sám už podnikatel, své ženě poradil, ať zkusí podnikat v oboru, který zná a který vystudovala.

"Na potravinářské inspekci jsem měla v kompetenci obor cukr a kávy, takže tvorbě receptur či technologií obou komodit jsem skutečně rozuměla. Tak jsem se pustila do podnikání s malou pražírnou," popisuje Jana Kremlová.

"Přesvědčila jsem banku, tchýně zastavila chatu na úvěr," řekla podnikatelka.

Pro Janu Kremlovou můžete hlasovat v anketě ZDE

V roce 1992 tak vznikla malá pražírna s výkonem 5 kilogramů kávy za 20 minut, kterou manželé začali prodávat v Prostějově. Káva ale nevynášela tak, aby zvládali splácet úvěr a ještě měli na živobytí.

"Zjistili jsme, že se na stroji dají pražit i arašídy. Tehdy jsme měli štěstí, když jsme našli podnikatele, který potřeboval pražené arašídy do svých křupek. Malá pražírna ale přestala stačit.

"Vzpomněla jsem si, jak jsem ještě na inspekci kolaudovala v Brně pražírnu, kterou restituovali dva manželé, kteří na těžkou práci už sami nestačili. Domluvili jsme se s nimi, že můj manžel bude pražit na jejich velké pražičce pro ně kávu a pro nás ořechy. A já jsem to v Prostějově balila a prodávala," řekla podnikatelka.

Brzy na leasing koupili první balicí stroj a zaměstnali první zaměstnankyni. Dnes firma Alika zaměstnává už 90 lidí. V rekordním loňském roce už firma Alika vyrobila 8 000 tun nejrůznějších výrobků od ořechů po mák. Roční tržby překročily 420 milionů korun.

Péče o zaměstnance a jejich podmínky k práci patří k prioritám firmy. Alika dokonce postavila jednu z prvních firemních školek v republice. V současnosti tam dochází sedm dětí.

"Považují za důležité umožnit ženám co nejrychlejší a co nejméně komplikovaný návrat po mateřské dovolené," podotkla podnikatelka.