Na olomouckém výstavišti Flora finišují přípravy na jarní etapu stejnojmenné...

Na olomouckém výstavišti Flora finišují přípravy na jarní etapu stejnojmenné mezinárodní výstavy květin. Letos je tématem Karel IV. a Noc na Karlštejně. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Jako v Noci na Karlštejně. Olomoucká jarní Flora je ve znamení Karla IV.

  • 0
Nádvoří, klenotnice s korunovačními klenoty, alchymistická dílna či středověká krčma. Hlavní pavilon olomouckého výstaviště Flora bude při jarní etapě stejnojmenné mezinárodní výstavy květin připomínat hrad Karlštejn a návštěvníci se tu potkají i s postavami muzikálu Noc na Karlštejně.

Letošní 700. výročí narození zakladatele Karlštejna, českého krále a císaře, ale také zapáleného propagátora pěstování vína či chmele - Karla IV. - bude tématem téměř celé květinové výstavy. Krajské město ji bude hostit od 21. do 24. dubna.

„K ústřední expozici jarní Flory jsme letos přistoupili hravou formou a taky s trochou nadsázky v duchu Cimrmanů, ale i historiků, kteří říkali, že kdyby Karel IV. jezdil častěji na Moravu, Karlštejn by nestál tam, kde stojí, ale na Moravě,“ usmál se ředitel výstaviště Jiří Uhlíř.

Flora ve znamení Karla IV.

Hlavní pavilon areálu tak bude hrad alespoň připomínat. Návštěvníci se v „Áčku“ budou moci projít stylizovaným nádvořím, reprezentačním sálem s červeným kobercem, alchymistickou dílnou, obrazárnou či středověkou krčmou s obsluhou v dobovém oblečení. Mezi dekoracemi nebude chybět ani trůn s královskou korunou a klenotnice s korunovačními klenoty.

Ze záplavy narcisů, tulipánů a dalších řezaných i hrnkových květin budou vystupovat šestimetrové figuríny Karla IV., jeho ženy Elišky Pomořanské, arcibiskupa Arnošta, vévody bavorského, Alenky, Peška a některých dalších postav z oblíbené české veselohry Noc na Karlštejně. Některé budou i pohyblivé. Z reproduktorů k tomu budou návštěvníkům vyhrávat neméně známé melodie z populárního muzikálu.

Výstava nabídne také různé styly odpočinku v zahradě

Letošní 700. výročí narození Karla IV. inspirovalo také Český zahrádkářský svaz. Ve své expozici připomene mimo jiné to, že panovník nechal do Čech přivézt z Burgundska a Porýní vinnou révu, podporoval pěstování chmele a stál u zrodu sadařství.

„Málokdo tuší, že Karel IV. byl velký popularizátor švestek. Proto se jim dodnes na mnoha místech říká karlátka či kadlátka. Pojmenovaná je po něm i jedna oblíbená odrůda česneku. Expozice zahrádkářů bude mít naučnou formu a měla by zaujmout i děti,“ věří garantka jarní Flory Jana Jirovská.

Nejvýznamnější český vladař bude figurovat i ve floristických soutěžích, které jsou nedílnou součástí olomouckých květinových výstav. Úkolem účastníků juniorské kategorie bude připravit kytici či dekoraci inspirovanou jednou z manželek Karla IV. Jejich zkušenější kolegové pak budou vázat kytici pro panovníka.

„Výběr materiálu by měl odpovídat postavení obdarovaného a inspirovat se dobou, ve které žil,“ doplnila Jirovská.

Zajímavou podívanou nabídne podle organizátorů i expozice na jiné téma, a to odpočinek v zahradě. Zájemci ji najdou v pavilonu E, který bude rozdělený na jednotlivé koutky s různými styly posezení. K vidění bude například lesní, francouzský či japonský styl, ale také romantická zákoutí.

Jarní Floru tradičně doprovodí veletrh Hortifarm a trhy určené zahrádkářům, kutilům a chalupářům. Trojlístku akcí se dohromady zúčastní přibližně 350 vystavovatelů a prodejců. Loni na jarní etapu Flory zamířilo asi 75 tisíc lidí.