Nacistická propaganda: Území zabraná Hitlerem včetně československého pohraničí. Oblasti v Jeseníkách začali henleinovci zabírat už týden před konferencí v Mnichově.

Nacistická propaganda: Území zabraná Hitlerem včetně československého pohraničí. Oblasti v Jeseníkách začali henleinovci zabírat už týden před konferencí v Mnichově. | foto: Profimedia.cz

Javornicko si připomíná smutné výročí. Smrtí pohraničníků začala okupace

  • 5
Patřili k tehdejší finanční stráži, která hlídala československé hranice. A postavili se henleinovcům, kteří už týden před Mnichovskou konferencí začali zabírat Javornicko v Jeseníkách. Jednoho z nich Němci zastřelili, dva později ubili, zbytek odvlekli. Od násilného zabírání Javornicka uplynulo přesně 72 let.

Na rozdělení Československa se sice Německo, Velká Británie, Francie a Itálie dohodly v Mnichově až 30. září, ale henleinovci začali atakovat pohraničí na Jesenicku už o týden dřív. Právě zde padli první Češi při obraně státních hranic.

Vše odstartovalo smrtí Stanislava Majzlíka, člena finanční stráže hlídající hranice v Nových Vilémovicích na Javornicku. Přišel o život 21. září roku 1938.

„Šlo o první oběť při obraně československého pohraničí na Javornicku,“ řekl historik Martin Vaňourek.

Téměř celé družstvo strážců pohraničí v Nových Vilémovicích padlo do zajetí povstalců, kteří je odvlekli do Německa.

Němci věděli, že Hitler uspěje

„Služba financů střežících hranici se v roce 1938 velmi ztížila. Místní henleinovci byli stále drzejší a bojovnější,“ řekl Petr Procházka, který o tehdejších událostech na Jesenicku napsal knihy Příběhy z pohraničí.

Podle něj už v polovině září zdejší Němci věděli, že vláda přistoupí na Hitlerovy požadavky a odstoupí Německu rozsáhlá území.

„Ozbrojené složky střežící hranici se ocitly ve smrtelném nebezpečí a rozkaz ke stažení k větším obcím z vnitrozemí stále nepřicházel,“ vysvětlil Procházka.

21. září se henleinovci v Nových Vilémovicích rozhodli, že české finance odzbrojí. Obklíčili jejich stanici a vyzvali posádku, aby se vzdala. Šest financů po poradě vyšlo s rukama nad hlavou.

Němci chtěli dostat i další strážce, kteří byli zrovna na obchůzce hranice. Překvapili je při návratu do vesnice. „Majzlík s Gebauerem neměli tušení, že jejich kolegové jsou v poutech. Henleinovci na oba křičeli, aby se vzdali. Oni ale odmítli,“ popsal Procházka.

Strážci bránili i poštu, dav Němců je ubil

Němci vytvořili rojnici a vyšli proti financům. Jeden z vojáků vyslal varovný výstřel. Henleinovci odpověděli salvou, po které Majzlík padl mrtev. Gebauerovi se v nastalém zmatku podařilo utéct.

O den později se rozzuřenému davu Němců, kteří obsadili poštu ve Vidnavě, postavili tamní financové Josef Novák a jeho podřízený František Pospíšil. Oba skončili ubiti k smrti.

„Pro české obyvatelstvo se další život ve Vidnavě stal nebezpečný. Poslední záchranou jim byl připravený vlak na tamním nádraží. Ten, ozbrojený, vyjel směrem na Velkou Kraš, kde musel zastavit u zátarasů. Na soupravu začali Němci pálit. Jedna z kulek zasáhla do hlavy rolníka Viktora Dadáka,“ popsal Vaňourek.

Do večera 22. září bylo Javornicko v rukou povstalců.

Červená: U Nových Vilémovic henleinovci zastřelili 21. září 1938 strážného Stanislava Majzlíka. Modrá: Ve Vidnavě dav Němců ubil další dva členy finanční stráže, kteří bránili poštovní úřad.