Kdo povládne příští čtyři roky Olomouckému kraji? Zatímco s KSČM se sociální demokraté shodnou téměř na všem, s koalicí lidovců, zelených a starostů mají řadu sporných bodů. (Ilustrační snímek)

Kdo povládne příští čtyři roky Olomouckému kraji? Zatímco s KSČM se sociální demokraté shodnou téměř na všem, s koalicí lidovců, zelených a starostů mají řadu sporných bodů. (Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

S komunisty se ČSSD shodne ve všem, lidovci a zelení hlásí sporné body

  • 0
Komunisté jsou v Olomouckém kraji na koni. Otázka, zda na něm dojedou až do krajské koalice, je sice stále otevřená, jak ale vyplývá z výsledků prvních jednání s vítěznou ČSSD, cesta k rudo-oranžové koalici je nyní rovnější a umetenější než ta k variantě socialisté, ODS a Koalice pro Olomoucký kraj se starosty.

"Jednání bylo bezkonfliktní a vzbuzující velké naděje. Nenašli jsme v našich volebních programech nic, co by vadilo druhé straně," popsal v pondělí odpoledne spokojený Alexander Černý, lídr KSČM.

Už teď komunisté cítí, že mají k vedení kraje blíž než po předcházejících krajských volbách v roce 2008. Tehdy skončili v opozici.

"V podstatě nám po prvním kole jednání bylo jasné, že se s námi nepočítá. Teď to na mě ale působilo velmi příznivě," srovnává lídr KSČM.

Její vyjednávací tým na pomyslném koni přivezl ČSSD a jejímu lídrovi Jiřímu Rozbořilovi nabídku 16 rudých mandátů. S devatenácti oranžovými to na levicovou vládu nad krajem s 55 zastupiteli stačí.

Koalice lidovců, zelených a starostů neustoupí za každou cenu

Zatímco při pohledu na volební programy mohli mít sociální demokraté a komunisté pocit, že od sebe téměř opisovali, při srovnání ČSSD a koalice pro Olomoucký kraj, složené pod vedením Mariana Jurečky z lidovců a zelených, se naopak objevily náznaky třecích ploch.

Jde například o spalovnu, sociální služby či bochořské letiště. Klíčové tak v blízké budoucnosti bude, jak moc bude Jurečka svolný k ústupkům. Za každou cenu ale ve vedení kraje být nechce. Bez toho přitom varianta duhové trojkoalice, která by měla stejný počet hlasů jako "vláda" oranžových a rudých, padá.

"Jsou tam věci, o kterých je potřeba se ještě opravdu pobavit. Například způsob financování sociálních služeb, otázka případné spalovny či letiště Přerov. U něj máme v programu poměrně jasně řečeno, že pokud zde armáda nebude garantovat dlouholetý závazek smíšeného provozu, považujeme to za špatně investované peníze," shrnul Jurečka.

Šance na trojkoalici či spojení ČSSD s KSČM vidí ale i tak stále padesát na padesát. K zásadním ústupkům ale příliš ochotný není. A to ani při riziku, že by jeho uskupení v případě krachu jednání s velkou pravděpodobností definitivně uvolnilo cestu oři, který na hejtmanství veze komunisty.

"Dlouhodobě jako nové vedení KDU-ČSL říkáme, že chceme tvořit a být při tom. Ale ne za každou cenu," říká rozhodně Jurečka.

Rozbořil: Každá strana má svá specifika, chci funkční koalici

Lídr vítězných socialistů však nyní možnost, že by levicová koalice byla více či méně pravděpodobnější, jednoznačně odmítá. "I ve druhém kole budeme stále pokračovat v jednání se všemi třemi stranami," ubezpečuje Rozbořil.

S výjimkou TOP 09, jejíž čtyři mandáty ČSSD v budoucí krajské koalici nechce, se tak vyjednavači znovu sejdou na začátku příštího týdne. "Je potřeba ještě vyřešit nosná témata, která budou krajem hýbat. Jde například o letiště Bochoř, likvidaci odpadu či Jesenickou nemocnici," uvedl Rozbořil.

Je přesvědčený, že s každou stranou najde základní programové shody. Připouští ale, že právě s KSČM si je ČSSD z hlediska programu logicky nejblíže. "Ale k tomu je třeba si říct i ta témata, kde můžeme mít rozdílný názor. Každá strana má specifika, která je třeba detailně probrat. Právě z toho důvodu jsme ještě teď neudělali žádný závěr. Chci koalici, která bude funkční," zdůrazňuje Rozbořil.