Podle policejní mapy zločinu je Jesenicko třetím nejrizikovějším místem v zemi a to po Mostecku a Ostravsku. Důvodem je hlavně chudoba a nezaměstnanost. (Ilustrační snímek)

Podle policejní mapy zločinu je Jesenicko třetím nejrizikovějším místem v zemi a to po Mostecku a Ostravsku. Důvodem je hlavně chudoba a nezaměstnanost. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jesenicko je podle mapy zločinu třetí nejrizikovější oblastí v zemi

  • 1
Na Jesenicku máte jednu jistotu - riziko, že tu dojde ke zločinu, je třetí největší z celé republiky. Ukázala to takzvaná policejní mapa zločinu, která porovnala kriminalitu, nezaměstnanost a množství vyplácených sociálních dávek na počet obyvatel v jednotlivých oblastech, což jsou hlavní ukazatele celkové chudoby obyvatelstva.

Bronzová nezáviděníhodná příčka Jesenicka hned za Ostravskem a Mosteckem v policejní mapě rizikových oblastí odpovídá i jeho pořadí v tabulkách nezaměstnanosti.

Naopak zbývající okresy Olomouckého kraje ve výčtu patnácti nejrizikovějších oblastí republiky nenajdete. Ze všech jednaosmdesáti hodnocených policejních územních odborů skončily v první polovině, nejlépe dopadlo Olomoucko.

Sever Olomouckého kraje ale dlouhodobě patří ke třem nejpostiženějším bývalým okresům v zemi a úroveň kriminality tomu odpovídá.

"Vysoká nezaměstnanost je tady stoprocentně jeden z rizikových faktorů, který kriminalitě nahrává. Lidé odkázaní na sociální dávky si tu hledají nejrůznější prostředky k opatření peněz," přiblížil přímo z Jesenicka tamní policejní mluvčí Jiří Černěnko. Na každých deset tisíc obyvatel Jesenicka tu podle policejní mapy zločinu připadá 592 lidí, kteří žijí ze státní podpory.

Také index nezaměstnanosti, který je 987 a značí, že na každých 10 tisíc obyvatel je bez práce bezmála tisíc lidí, Jesenicku ve srovnání s ostatními částmi republiky uškodil - z 15 potenciálně nejrizikovějších oblastí ho má nejvyšší. Počet kriminálních činů uvádějí statistiky za poslední dva roky 787.

Zločin bývá často propojen s gamblerstvím

Cestu na šikmou plochu pak podle Černěnka na severu kraje navíc lemují i hrací automaty. "Lidé, kteří jsou u nás v tíživé životní situaci, se často uchylují k automatům, v nichž pak zmizí celá jejich sociální dávka," přemítá mluvčí. Právě mapa zločinu by ale mohla policii při prevenci proti kriminalitě pomoci.

Mapa zločinu

Oblasti s nejvyšším rizikem kriminality podle míry chudoby

Mostecko
kriminálních činů: 4 254*
index nezam.: 845**
index soc. dávek: 863

Ostravsko
kriminálních činů: 18 309
index nezam.: 651
index soc. dávek: 724

Jesenicko
kriminálních činů: 787
index nezam.: 987
index soc. dávek: 592

*statistická data z let 2010 a 2011

**přepočet nezaměstnaných na každých 10 tisíc obyvatel

(zdroj: Policejní prezidium)

"Díky ní víme, jaké potíže můžeme očekávat a kam zaměřit své síly. Víme i, kde posílit počet policistů, pokud by se v budoucnu nabíraly další posily," řekl již dříve náměstek severočeského policejního ředitele Bohumil Kotas. Právě tamní územní odbor Most skončil v mapě rizik na nejvyšší příčce.

Vazbu mezi nezaměstnaností a kriminalitou potvrzuje také olomoucký psycholog Lubomír Smékal.

"S chudobou je často spojená rezignace a pocit bezmoci. Člověk začne vše vnímat z pozice oběti, které bylo ukřivděno. Objevuje se pohled my a oni," přibližuje Smékal.

"Dotyčný tak naráz stojí mimo většinovou společnost. Svoji majetkovou trestnou činnost pak vnímá jako něco oprávněného. Přijde mu, že může ty hmotně zajištěné okrást, protože na to vlastně má nárok."