V nejchudších regionech s nejvyšší nezaměstnaností bude stát nově vyplácet za každé vzniklé pracovní místo čtyřikrát víc než dosud. Jesenicka se to ale prozatím týkat nebude. (ilustrační snímek)

V nejchudších regionech s nejvyšší nezaměstnaností bude stát nově vyplácet za každé vzniklé pracovní místo čtyřikrát víc než dosud. Jesenicka se to ale prozatím týkat nebude. (ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Stát štědřeji podpoří nejchudší regiony, Jesenicko mezi nimi chybí

  • 0
Stát se rozhodl pomoci pracovnímu trhu v nejchudších oblastech Česka. V pěti nejpostiženějších okresech proto zvýšil dotaci na vytvoření každého nového pracovního místa z 50 na 200 tisíc korun. Jesenicko ale mezi vybranými překvapivě chybí. Nelíbí se to hejtmanovi ani místním.

"S tím nemůžeme souhlasit, protože Jesenicko je na tom velmi špatně. Systém podpory je divně nastavený, když na peníze nedosáhne právě Jesenicko," diví se hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Zajímavou podporu tak nakonec mohou čerpat firmy, které zřídí nová místa v jiných chudých částech země - konkrétně okresy Most, Ústí nad Labem, Chomutov, Bruntál a Karviná.

Jenže proč vypadlo ze systému vyšších podpor právě Jesenicko? "Zmíněná podpora je dostupná pouze v okresech s mírou nezaměstnanosti nejméně o 50 procent vyšší, než je průměrná míra nezaměstnanosti v České republice. V době hodnocení to byly okresy Most, Bruntál, Ústí nad Labem, Karviná a Chomutov," vysvětlila Adéla Tomíčková, mluvčí agentury CzechInvest, přes kterou vláda peníze do regionů posílá.

"Možnost získání dotace se týká firem z oblasti zpracovatelského průmyslu, technologických center a center strategických služeb," uvedl generální ředitel CzechInvestu Ondřej Votruba.

Jesenicka se to ale netýká, klíčovou podmínku okres těsně nesplnil, chybělo jen přibližně čtvrt procentního bodu v kolonce míra nezaměstnanosti. K jeho smůle totiž ministerští úředníci využili data, která chudému regionu podrazila nohy.

"Jeseník je okres s velmi vysokým podílem sezonních prací. Zřejmě se podklady braly v době, kdy se sezonní práce rozběhly," domnívá se mluvčí olomoucké pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Stát by měl sezonní výkyvy zohledňovat, zlobí se místní

Podle něj loni v červenci byl jesenický okres až na 12. místě od konce žebříčku okresů s nejvyšší nezaměstnaností. Přitom v prosinci byl už šestý a v lednu letošního roku dokonce druhý nejhorší. Aktuálně je třetí od konce a patří tedy k hlavním adeptům na vyšší podporu státu.

"Tyto výkyvy by měl stát zohledňovat. Potom by se nemohlo stát, že Jesenicko přijde o možnost čerpat vyšší podporu," zlobí se šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka a starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík. Právě sdružení o vyšší podporu pro Jesenicko bojuje už řadu let.

"Je to nefér, protože Jesenicko je určitě mezi několika nejvíc postiženými okresy republiky," poukazuje Žmolík. Aktuálně vykazuje jesenický okres třetí nejhorší podíl nezaměstnanosti mezi okresy v celém Česku. Hůř je na tom jen Bruntál a Most.

"Já to nechápu. Bude to jako vždycky. Musíme se spolehnout na vlastní síly, protože na Jesenicko stát z vysoka kašle," reagoval na informace rozhořčeně například majitel firmy Plastkon Mikulovice na Jesenicku Daniel Hama. Patří k největším zaměstnavatelům na Jesenicku a letos už nabral čtyřicet lidí a další chce ještě přijmout.

"Dvě stě tisíc na jedno místo by byla úžasná vzpruha. O to víc bychom mohli věnovat na další rozvoj firmy," podotýká Hama.

CzechInvest: Údaje se vyhodnocují každých šest měsíců

Olomoucký kraj chce spolu s obcemi udělat vše pro to, aby se peníze dostaly ve větším objemu také na Jesenicko.

"Je potřeba všechno prověřit a vyhodnotit, abychom měli v rukou věcné argumenty. Pokusíme se ten systém změnit ve prospěch Jesenicka," slibuje hejtman Rozbořil.

Podle CzechInvestu by se v budoucnu skutečně potřebná podpora na Jesenicko dostat mohla.

"Údaje se budou přepočítávat každých šest měsíců. Pokud toto kritérium splní v budoucnu i jiný okres, bude podpora na vytvořené pracovní místo zvýšena i tam," ujistila mluvčí CzechInvestu Tomíčková.