Jesenický archiv získal desítky krabic dokumentů přinášejících detaily ze

Jesenický archiv získal desítky krabic dokumentů přinášejících detaily ze života původních německých obyvatel v oblasti Vidnavy. | foto: archiv

Jeseník získal německé dokumenty přibližující život v době před odsunem

  • 4
Jesenický archiv získal desítky krabic dokumentů přinášejících detaily ze života původních německých obyvatel v oblasti Vidnavy. Historici věří, že jim pomohou doplnit informace o životě tehdejších Vidnavanů. Dokumentů z oblastí, odkud byli po válce odsunuti Němci, je totiž velmi málo.

Jesenickým pomohlo zrušení vlastivědného muzea Spolku odsunutých Němců z Vidnavy a Velké Kraše v německém Neuburku.

"Se spolkem máme přátelské kontakty již celou řadu let. Před několika lety byli nuceni zrušit svoje muzeum a veškerý materiál byl uložen v naprosto nevyhovujících podmínkách ve dvou místnostech tamního městského archivu," uvedla ředitelka jesenického archivu Bohumila Tinzová.

"Němci už neměli o tyto dokumenty zájem, takže jsme se lehce dohodli, že si je odvezeme," dodala s tím, že teprve na místě se ukázalo, jaké písemnosti zde jsou.

"Pro nás jsou cenné osobní fondy zdejších vlastivědných pracovníků. Například Rudolfa Fitze, který zde působil před válkou také jako archivář arcibiskupství. To všechno jsou skvělé materiály obsahující jejich články, studie i knihy v rukopisech, poznámkách, fotografický materiál," popsala Tinzová.

Mezi dokumenty jsou kroniky, fotografie, pohlednice i smlouvy

Jeho syn žijící v Německu s převozem písemností souhlasil. "Dokonce byl nadšen naším zájmem o osobnost a práci svého otce," řekla Tinzová.

Do Jeseníku přivezla také věci patřící dříve členům spolku, například rodinné kroniky, fotografie, pohlednice a další dokumenty z období od 18. století do 40. let 20. století, velkou sbírku tiskových štočků starých časopisů, historické skleněné pozitivy a fotografie k dějinám Jesenicka a několik beden literatury.

V krabicích jsou ale takové poklady jako kupní smlouvy nebo propouštěcí listy z poddanství. Historička si váží už samotné nabídky Němců.

"Vidím v tom obrovský posun. Generace se zájmem o svou starou vlast postupně odchází a cítí u svých potomků nezájem. Proto se podstatná část materiálu ocitla v tehdejším muzeu. A nyní cítí větší zájem o historii před rokem 1945 na naší straně než v Německu. Proto je napadlo předat materiál do našeho archivu," vysvětlila Tinzová.

Jesenický archiv má zájem i o obrazy, sošky či kroje

Zhruba do konce letošního roku bude archiv zpracovávat základní soupis získaných materiálů.

"Nepředpokládám, že se objeví nějaké převratné informace ze života sudetských Němců. Spíše doplníme obraz života v regionu, což je samozřejmě velmi cenné," říká šéfka jesenického archivu.

V Neuburku je podle ní ještě celá řada exponátů původního muzea: obrazy, sošky, lucerny, lidové kroje a čepce ke krojům.

"Tlumočila jsem spolku náš zájem získat tyto předměty pro vidnavské muzeum. Nyní záleží na tom, jak se vedení spolku v Neuburku rozhodne. Pokud dojde k dohodě, budou tyto exponáty součástí stálé expozice," nastínila Tinzová.