Čtyřhvězdičkový městský hotel Slovan v Jeseníku

Čtyřhvězdičkový městský hotel Slovan v Jeseníku | foto: Hotel Slovan Jeseník, internet

Jesenický hotel Slovan je bez hostů a ztrátový, město hledá nájemce

  • 2
Má čtyři hvězdičky, nachází se v lázeňském městě a uprostřed malebných Jeseníků. Přesto to nestačí, aby přilákal dostatek návštěvníků. Řeč je o hotelu Slovan, který nemá vlastně ani stálého nájemce. Ten poslední v září končí, a město musí najít nového, který zajistí, aby provoz nebyl - jako obvykle - ztrátový.

"Rada schválila ukončení pronájmu současnému nájemci a vyhlašuje výběrové řízení s nižší cenou pronájmu, než tomu bylo loni," sdělil jesenický místostarosta Petr Procházka.

Zatímco loni na jaře byla hranice nejnižšího nájmu 70 tisíc korun měsíčně, teď je to jenom polovina. "Je to už téměř symbolická částka. Víme, že na hotelu město nevydělá. Teď jde jen o to zajistit jeho provoz," vysvětlil Procházka.

A jaké jsou příčiny neúspěchu hotelu? "Čtyřhvězdičkový hotel se v Jeseníku nemůže uživit. Jezdí sem hlavně turisté a ty hotel takové kategorie spíš odrazuje," míní expert na cestovní ruch Václav Pták. Podle něj taky hotelu citelně chybí služby jako posilovna nebo wellness. "Nedostatky už byly zřejmé v době, kdy byl otevřen," doplnil.

Místostarosta: Město se nevyhne přestavbě hotelu

Čtyřhvězdičkovou kategorii hotelu ale místostarosta jako problém nevidí: "Hotel je tak postavený, to však neznamená, že tam musí být nutně čtyřhvězdičkové ceny. To je ale věc nájemce, ne města. Co hotel sráží, je absence wellness. Město se tak úpravám hotelu ve prospěch doplňkových služeb nevyhne," poznamenal Procházka.

Problémy s nájemci začaly už v roce 2007 ještě před otevřením hotelu. Vítěz konkurzu odstoupil nedlouho po vyhlášení výsledků. V dalším se prosadily Priessnitzovy léčebné lázně, protože jim chybělo ubytování hotelového typu. Jenže po rekonstrukci lázeňského sanatoria už ubytování ve Slovanu nebylo potřeba a loni lázně pronájem ukončily.

Do dalšího výběrového řízení se nikdo nepřihlásil. Teprve z opakovaného konkurzu vzešel nový nájemce. Zřejmě reagoval na výrazné snížení nájmu v prvním roce provozu ze 120 na 70 tisíc měsíčně a v dalších letech ze 165 tisíc na devadesát. Jenže ani to nestačilo, aby město získalo stabilního provozovatele.

Obnovu hotelu žádali lidé v anketách

Nákladná rekonstrukce byla hlavní zásluhou exstarosty a současného poslance Jiřího Krátkého, který řídil město v letech 1998-2006. Ten je teď vývojem kolem hotelu zklamaný.

"Musím říct, že obnova zchátralého hotelu Slovan byla jednou z hlavních věcí, kterou požadovali lidé v anketách. Možná hotelu chybí služby, ale ty se dají doplnit. Spíš vidím problém v tom, že tu dosud nebyl opravdu schopný odborník z hotelové branže, který by hotelu vdechl plnokrevný život," míní Krátký.

Když město hotel rekonstruovalo, náklady přesáhly dvě stě milionů korun. Z toho sto čtyřicet milionů ovšem dostalo od Evropské unie, a čtyřiačtyřicet pak ze státního rozpočtu.