Během letošní zimy nebudou v Jeseníku při sněhových kalamitách pomáhat nezaměstnaní. Kvůli byrokracii teď totiž trvá jejich povolání až dva týdny a mezitím už bude město uklizené.

Během letošní zimy nebudou v Jeseníku při sněhových kalamitách pomáhat nezaměstnaní. Kvůli byrokracii teď totiž trvá jejich povolání až dva týdny a mezitím už bude město uklizené. | foto: Vladislav Galgonek

Jeseník přijde o pomoc nezaměstnaných při kalamitách. Kvůli byrokracii

  • 0
Poprvé po mnoha letech se letos Jeseník při častých sněhových kalamitách nebude moci spoléhat na pomoc nezaměstnaných. Nový byrokratický postup totiž prodloužil dobu potřebnou k jejich povolání do práce až na dva týdny, takže město bude uklizené dřív, než by se posily vůbec stihly zapojit.

Právě lidé na veřejně prospěšných pracích až dosud při zvládání pravidelných kalamit znamenali významnou pomoc.

"Na likvidaci sněhových kalamit jsme brali vždycky tak deset až patnáct lidí. Letos se bez nich budeme muset obejít," krčí rameny ředitel jesenických technických služeb Jan Prejda.

Důvod? Podle Prejdy je problém v tom, že administrativu nutnou pro povolání posil místo jesenické pobočky úřadu práce nově vyřizuje olomoucká centrála. A tím se celý proces výrazně zpomalil.

"Když má zima normální průběh, tak zvládneme úklid vlastními silami, a bylo by zbytečné ty lidi držet celou zimu. Posílit potřebujeme jenom, když je sněhu opravdu hodně, a je to tak na týden, maximálně čtrnáct dnů v kuse. Dosud trvalo vyřízení pár dní, teď to však budou až dva týdny, než úřad práce vyřídí potřebnou agendu. A to už bude pozdě a další lidi už nebudeme potřebovat," podotýká.

S odklízením sněhu pomohou lidé z třídírny odpadů

Šéf jesenické pobočky úřadu práce Martin Viterna potvrzuje, že celý proces nyní bude pomalejší.

"Příští rok by se mohly některé kompetence přesunout zpět na pobočky. To by celý proces zase zrychlilo. Není to ale jisté. Takže uvidíme," říká.

Pokud letos v zimě nastane sněhová kalamita, budou muset technické služby sehnat posily jinde. Prejda je připravený například přerušit provoz třídírny odpadů a zaměstnance nasadit na úklid sněhu.

"Samozřejmě je to trochu komplikované, ale věřím, že to zvládneme," shrnul ředitel.

Velká města si platí pomocné síly nastálo

Se zaměstnanci na krátkodobé veřejně prospěšné práce kvůli úklidu sněhu nepočítají ani v Šumperku.

"Zimu zvládáme vlastními silami. Pokud je potřeba, máme dohodu s probační a mediační službou a využijeme lidi odsouzené k obecně prospěšným pracem," říká šéf Podniků města Šumperka Luděk Šperlich.

To prostějovský magistrát má celou zimu k dispozici na veřejně prospěšné práce dvacet lidí.

"Mají dlouhodobě uzavřenou smlouvu s městem a většinou uklízejí v ulicích. Když je v zimě potřeba, místo běžného úklidu pomáhají automaticky se sněhem," popisuje mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Obdobný režim jako v Prostějově využívají také v Přerově a Olomouci. "Pořád je potřeba lidi na pomocné práce, takže město jejich služby využívá dlouhodobě. V zimě tak není potřeba nárazově vyřizovat složitou a komplikovanou agendu," doplnil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Mzdu lidí pracujících na veřejně prospěšných pracích městům a obcím hradí z velké části úřad práce. Na jednoho člověka je to včetně odvodů až 15 tisíc korun.