Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Růžička, MAFRA

Za podezření o rozkládajících se tělech může město ztratit pohřební službu

  • 0
Technickým službám v Jeseníku hrozí, že přijdou o koncesi, jež jim umožňuje provozovat pohřební služby. Kvůli podezření, že v minulých letech pohřební ústav porušoval předpisy při uchovávání těl, zahájil živnostenský úřad proces, na jehož konci zřejmě firma o povolení přijde a městské pohřební služby zaniknou.

Informaci o zahájeném správním řízení MF DNES potvrdil šéf Živnostenského úřadu Jeseník Jan Zavadil. „Správní řízení běží, jeho průběh nám však nepřísluší komentovat,“ uvedl Zavadil.

Skandál propukl před nedávnem, i když upozornění na neutěšený stav pohřebních služeb provozovaných městskou společností TSJ přišlo už v roce 2013. Na jesenický ústav se letos zaměřila hloubková kontrola hygieniků a České obchodní inspekce.

Úřady stále prověřují podezření, že ústav porušoval předpisy při nakládání s nebožtíky, těla například po stanovené době nezamrazoval, takže se rozkládala.

Místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová, která je zároveň v představenstvu TSJ, přitom očekává, že městská společnost kvůli chybám z minulosti o koncesi skutečně přijde.

Odebrání koncese by znamenalo stopku na tři roky

„Nové vedení TSJ sice už nedostatky odstranilo, na správní řízení to však nemá vliv, protože to se týká minulých let. Vzhledem k pochybením je pravděpodobné, že bude koncese odebrána,“ prohlásila.

„Bohužel tehdejší vedení města tyto věci neřešilo, takže se tím musíme zabývat nyní,“ řekla Blišťanová, která se stala členkou vedení města i TSJ v roce 2014.

Místostarostka také upozornila, že pokud živnostenský úřad koncesi odebere, bude to znamenat pro městskou společnost stop na poskytování pohřebních služeb na delší dobu - podle živnostenského zákona by pak totiž TSJ nesměly v oboru pohřebnictví podnikat tři roky.

„Snažíme se najít jinou cestu, jak tuto službu zachovat. V současnosti přemýšlíme o variantách, abychom byli připraveni, jak tuto ožehavou věc řešit,“ dodala Blišťanová.

Pokud „městské“ pohřebnictví zanikne, lidé z Jesenicka přijdou o možnost vybrat si poskytovatele služeb. Ve městě už totiž působí pouze jedna privátní společnost, která do města přišla před pěti lety.

Byl to konkurenční boj, odmítl chyby bývalý šéf

Aféra kolem pohřebních služeb stála místo dlouholetého ředitele TSJ Jana Prejdu a šéfa pohřebních služeb Petra Čuje, který byl v minulých letech paradoxně za svou práci chválený. Odvolaný ředitel však jakékoli pochybení dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jde o výsledek konkurenčního boje.

Na porušování předpisů totiž upozorňovala soukromá Moravská pohřební služba, která v Jeseníku působí a současně provozuje krematorium v Šumperku, kam ke zpopelnění dopravovala nebožtíky i TSJ.

Jedinou reakcí tehdy bylo, že TSJ přestaly dovážet zesnulé ke zpopelnění do Šumperka a začaly je vozit až do Olomouce.

Spotřeba elektřiny jako důkaz nepoužívaných mrazících boxů

Nynější šéf představenstva TSJ Roman Kalous už před časem mluvil o porušování předpisů.

„Zákon například říká, že pokud uplyne sedm dní od úmrtí a neproběhne do té doby kremace, což je v případě Jeseníku u většiny pohřbů, musí se tělo zamrazit. To se ale nedodržovalo. Přiznal nám to sám vedoucí pohřebních služeb,“ tvrdil.

Těla podle něj pracovníci TSJ převáželi do krematoria v rozkladu. Uvedl také, že představenstvo kvůli tomu v minulých měsících kontrolovalo spotřebu elektřiny v pohřebních službách.

„Když se začaly mrazicí boxy používat tak, jak měly, vzrostla měsíční spotřeba elektřiny zhruba o sedm tisíc,“ dodal.

Prejda naopak již dříve argumentoval, že v minulých letech byla v pohřebních službách řada kontrol, ale žádné pochybení nezjistily.

Nový ředitel TSJ Jaroslav Ryčl sice dal pohřební služby do pořádku, otázkou však je, zda to bude stačit.

„Nastavili jsme kontrolní mechanismy tak, aby se chyby neopakovaly. V současnosti fungují pohřební služby standardně. Výsledek správního řízení teď nechci předjímat,“ uvedl Ryčl.