Jesenická radnice (na snímku její budova) už se vzdala naděje na vznik obřího závodu, který měl nabídnout více než tisíc míst. Část blokovaného pozemku prodá jinému zájemci.

Jesenická radnice (na snímku její budova) už se vzdala naděje na vznik obřího závodu, který měl nabídnout více než tisíc míst. Část blokovaného pozemku prodá jinému zájemci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Sen chudého Jesenicka o továrně pro tisíc lidí se rozplynul. Firma mlčí

  • 0
Až 1 200 pracovních míst pro nezaměstnaností sužované Jesenicko. Ta zpráva zněla na podzim 2013 jako sci-fi. Po téměř roce a půl se ukázalo, že to sci-fi bylo. Společnost FTC Group totiž v Jeseníku závod na výrobu velkoobjemových vaků nepostaví. Radnice už chystá prodej pozemků jinému zájemci.

„Město ještě jednou nedávno oficiálně oslovilo firmu FTC, bohužel bez jakékoli reakce. Nemá význam dál čekat, když není jakákoli odezva,“ uvedl místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Rada už podle něj rozhodla, že část pozemku blokovaného pro FTC prodá. Vážným zájemcem je jesenická firma, která je sice menší, ale stabilní a má zde jasný plán.

„Dáváme přednost jistotě než něčemu, co bylo den ode dne stále nejistější,“ poznamenal jesenický místostarosta.

Předseda představenstva krajské hospodářské komory Bořivoj Minář nevidí krach investice jako jednoznačně negativní.

„Samozřejmě těch pracovních míst je škoda. Z pohledu stability je ale naopak lepší, když v průmyslové zóně bude více menších firem než jedna velká, která se může po čase přesunout za levnější pracovní silou jinam,“ sdělil Minář.

Zastupitel, který s firmou jednal, musel kvůli skandálu skončit

Podle něj je v byznysu běžné, že každá firma pro tak rozsáhlou investici testuje několik lokalit a vyjednává s komunálními politiky o podmínkách.

„Nevím, co přesně je důvodem, že v Jeseníku tato továrna nebude. Mám pouze dojem, že se tady celá věc stala předmětem politického boje, což by se stávat nemělo, ale bohužel je to v obdobných případech velmi časté,“ poznamenal.

Vyjednávání s firmou loni zkomplikoval skandál kolem bývalého zastupitele Radka Brnky, který byl za město „styčným důstojníkem“ a s investorem vyjednával podmínky. Brnka ale musel hned po loňských komunálních volbách jako opětovně zvolený zastupitel skončit poté, co vyšlo najevo, že zpronevěřil peníze bytového družstva, jemuž spravoval finance (více čtěte zde).

Brnka sice nabízel, že bude dál ve vyjednávání s FTC pokračovat, ale nové zastupitelstvo už o jeho služby nemělo zájem.

Varovné signály zněly kvůli ruskému kapitálu hned od začátku

Oficiální důvod, proč firma o Jesenicko ztratila zájem, není znám. Vedení společnosti totiž projekt odmítlo komentovat. Informace o možné investici padla poprvé koncem roku 2013.

Jenže už v polovině minulého roku se mluvilo o tom, že stavbu může stopnout rusko-ukrajinská krize, protože za firmou stojí i ruský kapitál. Loni v červnu už tuto komplikaci naznačila bývalá starostka Marie Fomiczewová, která s FTC jednala.

„Vedení firmy uvedlo, že se věci trošku komplikují s ohledem na toto východní napětí. Informace, čím konkrétně může krize projekt ohrozit, ale nepadly,“ uvedla tehdy bývalá starostka.

Závod na výrobu velkoobjemových přepravních vaků měl ambice stát se největším zaměstnavatelem na Jesenicku. Navíc podle úřadu práce bylo pozitivní, že by nabídl řadu míst pro lidi s nízkou kvalifikací nebo bez kvalifikace, kterých je na Jesenicku mezi nezaměstnanými vysoký počet.

Město pro továrnu blokovalo pozemky v průmyslové zóně, šéfům společnosti už také předalo investiční pobídky ve výši zhruba 12 milionů. Firma mohla počítat také s vysokou podporou Evropské unie a státu. Pro miliardovou investici to představovalo až stamiliony korun na vznik nových pracovních míst. Ani to však nestačilo.