Jesenické radnici (na snímku její budova) se nepodařilo prodat všechny bytové domy. Utržené peníze mají přitom mimo jiné zaplatit i stavbu zdejšího akvaparku.

Jesenické radnici (na snímku její budova) se nepodařilo prodat všechny bytové domy. Utržené peníze mají přitom mimo jiné zaplatit i stavbu zdejšího akvaparku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jeseník neprodal všechny byty, výdělek má přitom zaplatit i akvapark

  • 0
Z další vlny prodeje městských bytů jesenická radnice zřejmě nevydělá tolik, kolik plánovala. Není o ně totiž zájem. Přitom peníze z prodeje bytů měly mimo jiné pomoci zaplatit plánovanou stavbu zdejšího akvaparku. Šanci na koupi tak teď po nájemnících dostanou i podnikatelé nebo lidé, kteří v těchto domech nebydlí.

"Město nabídlo nájemníkům odkup devíti bytových domů s osmi desítkami bytů. Bohužel o tři nemovitosti nemají lidé v současné době zájem," shrnul místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Podle něj chce město vydělat prodejem čtyřiadvacet milionů korun, takže zatím bude muset miliony korun oželet. "U jedné z nemovitostí jsme problém předpokládali, protože jsou v ní pouze čtyři byty a z toho jsou v současnosti pouze dva obsazené. Nájemníci těchto dvou bytů si nechtějí koupit ani zbývající dva byty a město neprodává jednotlivé byty, ale celé domy," vysvětlil Halas.

Další dva domy na Bezručově a Vančurově ulici lidé nechtějí, protože mají nízké příjmy a nedokážou je zaplatit. "To bychom tady museli krást, abychom si mohli koupit celý dům," rozčiluje se nájemník, který chce zůstat v anonymitě. Místostarosta ale vidí věc jinak. "Snažíme se lidi přesvědčit, že kdyby si půjčili a spláceli úvěr, neplatili by výrazně víc než za nájem, " řekl místostarosta.

Šest domů se prodá bez problémů, lidé založili bytová družstva

Cenu bytů stanovila radnice na základě odborného posudku. "V nerekonstruovaných domech se cena pohybuje kolem čtyř tisíc za metr čtvereční," řekl Halas.

V rekonstruovaných domech je pak cena od pěti do osmi tisíc za metr čtvereční. "Záleží na tom, jakou rekonstrukcí tyto domy prošly. Nejvyšší ceny jsou tam, kde jsou vyměněná okna, domy mají termofasádu a vyřešenou střechu," popsal Halas.

Zbývajících šest domů město prodá bez problémů. Lidé si zřídili bytová družstva, která budou zastupovat všechny nájemníky v prodávaných domech a město s nimi bude podepisovat smlouvu. Nové majitele tak získají mimo jiné například panelové domy v ulicích Zeyerova a U Kasáren.

Domy, o které nebyl zájem, prodá radnice obálkovou metodou

Tři bytové domy, o které zatím není zájem, radnice bude prodávat takzvanou obálkovou metodou. Mohou si je tak koupit podnikatelé či lidé, kteří v těchto domech nebydlí. Budou je ale muset vzít i s nájemníky.

"Pro zájemce o koupi nejsou obsazené byty tak atraktivní jako byty prázdné. Nemyslím ale, že se neprodají. Jenom to může trvat výrazně déle než u prázdných bytů," míní Halas.

Obálkovou metodou prodávalo město několik panelových domů i s nájemníky před dvěma lety. Nejprve je nabídlo zájemcům, kteří v domech nebydlí s tím, že rozhoduje nejvyšší nabídka. Potom ale stejně dostali nájemníci šanci koupit byty jako první.

Město na tom vydělalo. Například za dům na Klicperově ulici získalo místo odhadní ceny devět milionů o tři miliony víc. Systém prodeje bytů se ale změnil po nástupu nového zastupitelstva. Radnice tak oslovuje zájemce zvenčí až ve chvíli, kdy nájemníci nemají o prodej zájem.