Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Jesenické skiareály čekají se zasněžováním na mráz a obávají se oblevy

  • 0
Zatímco v českých horách už spustila výrobu sněhu řada velkých lyžařských středisek, v Jeseníkách se sněžná děla rozjíždějí podstatně pomaleji. Zatím jen krátce fungovala ve středisku Proskil v Branné, ostrý test mají za sebou v Koutech nad Desnou. Důvodem jsou vyšší teploty, než panují v Čechách.

„Měli jsme porouchané čerpadlo, tak jsme spíš jen zkoušeli, jestli je v pořádku. Rozhodně nešlo o to vyrobit nějaké větší množství sněhu, protože teploty pod nulou jsou zatím nestálé,“ říká majitel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka.

Středisko v Branné bývá každoročně první v Jeseníkách a jedno z prvních v republice, kde se rozjíždějí vleky. Ani letos to nevidí Procházka špatně.

„Nemáme velké plochy na zasněžování, takže nám stačí tři čtyři dny slušného mrazivého počasí. Pořád se nevzdávám snu otevřít už 12. listopadu, i když zatím to tak nevypadá.“

To v Koutech se sice děla rozjela, ale jen v horní části areálu. „Teplota klesla k minus čtyřem stupňům v noci na úterý, děla jsme pustili v pět ráno,“ sdělil šéf lanovky Michal Nevrkla, který má na starosti i zasněžování.

Zasněžování ztěžuje i „příliš teplá“ voda v řece

Podle něj zatím šlo pustit děla jen ve výšce nad 900 metrů, protože teplota směrem do údolí už byla jen kolem nuly.

„Navíc voda v řece je ještě poměrně teplá, což zasněžování rovněž komplikuje,“ vysvětlil.

Děla se v Koutech zastavila v devět ráno, kdy i v horní části střediska teplota stoupla a nebylo možné v práci pokračovat. Zasněžovací systém se znovu rozjel až v úterý večer.

„Chceme horní část vysněžit co nejdřív, abychom děla mohli soustředit v nižší části areálu,“ podotkl Nevrkla. I v Koutech chtějí mít sjezdovky připravené už v listopadu.

„Loni jsme zahajovali zimní sezonu 21. listopadu. Letos je zatím chladněji než ve stejnou dobu loni, takže se nám snad podaří start uspíšit,“ přeje si Nevrkla.

V nejvyšších místech zatím sněžná děla nespustili

Jinde zatím vyčkávají. A to i na Červenohorském sedle, kde ve vyšších polohách mrzlo v noci na úterý podobně jako v kouteckém středisku. Chtějí si počkat, až zamrzne terén, a vyrábět sníh začít zhruba v polovině listopadu.

Podobně čekají na stabilnější mráz také v Petříkově. Přitom středisko Kaste může rovněž využít chladnějšího klimatu jako Kouty nebo Červenohorské či Ramzovské sedlo.

„Nemá cenu spěchat, protože určitě ještě přijde obleva. Počasí musí být aspoň trochu stabilní, aby se vytvořila dostatečná vrstva, která odolá i oblevě,“ říká majitel areálu Kaste František Kaštyl.

Otázkou je, zda bude na zasněžování dost vody. V sezoně 2015/2016 museli majitelé areálů kvůli životu v potocích a řekách omezovat spotřebu vody a nemohli tak naplno využít výkon sněžných děl a dalšího zasněžovacího zařízení. Letos je situace sice mírně lepší, ale vody je pořád málo.

Například v Koutech nad Desnou teklo v úterý odpoledne řekou Desná, ze které bere vodu na zasněžování koutecký areál, zhruba 400 litrů za vteřinu, minimální průtok, takzvaný zůstatkový, který musí být zachován, je necelých 300 vteřinových litrů. Pokud by v Koutech pustili všechna děla na plný výkon, spotřebují kolem 90 litrů vody za vteřinu.

Na dodržování předpisů o minimálním zůstatkovém průtoku dohlížejí v Jeseníkách, které leží z velké části v chráněném území, jak úředníci, tak ochranáři.

„Z pohledu ochrany přírody je takové množství nezbytné, aby byly zachovány biologické funkce,“ vysvětlil šéf Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Michal Servus.