Historický jez u Šantovky se po letech chátrání při jarním tání v roce 2010 protrhl. Teď ho nahradí balvanitý skluz. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoucký jez u Šantovky pamatuje pevnost i pumy, nahradí ho balvany

  • 1
V souvislosti s budováním Galerie Šantovka se začne psát i nová kapitola jezu na Mlýnském potoce v Olomouci. Dnešní torzo se totiž za deset milionů změní v takzvaný balvanitý skluz. Ten bude navíc v noci osvětlený. Přestavba jezu začne příští rok.

Jez na řece Moravě v centru Olomouce ve své více než dvousetleté historii pamatuje leccos. Sloužil třeba jako ochrana jedné z olomouckých pevnůstek, později během druhé světové války zase dostal při bombardování města zásah a v roce 1997 zažil řádění katastrofální povodně. Osudným se mu ale pak stal nával vody při jarním tání před třemi lety, kdy se protrhl.

Vznik historického jezu zasazuje Miroslav Papoušek z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu zhruba do poloviny 18. století, přesněji do doby, kdy se Olomouc měnila na bastionovou pevnost.

Přímo na ostrůvku, který právě díky jezu v řece Moravě dodnes leží, stávala takzvaná Přední pevnůstka. V historických plánech zvaná pod číslem 38 Vorwerk.

"Historickým účelem jezu byla tedy ochrana vojenské pevnůstky na ostrůvku," nastínil Papoušek.

Jez pak byl v minulosti životně důležitý také pro mlýn, který u něj dříve stával. I v současné době jez rozděluje tok Moravy, nazývané zde Mlýnský potok, na dvě části. Jednou z nich je i někdejší mlýnský náhon pro dnes již neexistující Nový mlýn, později také zvaný Kadlecův.

"Oproti dnešku jez býval také mnohem delší, či chcete-li při pohledu z mostu širší. A to až dvojnásobně ve srovnání s nynějším stavem. Je to skutečně místo s pestrou minulostí," přemítá znalec olomoucké historie Milan Tichák.

Balvany budou na místě usazeny podle přesných výpočtů

Na pozůstatky Kadlecova mlýna zde v roce 2012 ještě před nynější stavbou Galerie Šantovka narazili také archeologové z olomoucké společnosti Archaia při svém záchranném průzkumu.

"Podařilo se odkrýt novověké základy mlýna, který se však zde připomíná již v období středověku," přiblížil před časem ředitel společnosti Archaia Peter Kováčik.

Novodobé dějiny pak jezu spíše nepřály. Na konci války v roce 1945 zasáhla stavidlo, jímž se regulovala výška hladiny nad jezem, letecká bomba. V roce 1997 zde povodeň poškodila malou vodní elektrárnu, její provoz se již nepodařilo obnovit.

"Jez pak postupně chátral, propouštěl vodu a v roce 2010 byl při jarním tání protržen," píše se v jedné z příloh důvodové zprávy, jež se týká právě aktuálního začátku nové kapitoly staleté historie jezu. Je jí proměna nynějšího torza na takzvaný balvanitý skluz. Olomoucká radnice s ní počítá v příštím roce.

Historický jez u Šantovky se po letech chátrání při jarním tání v roce 2010...
Přestavba jezu na balvanitý skluz pomůže ulici Domovina. Zdejší rameno řeky je

Historický jez u Šantovky se protrhl při jarním tání v roce 2010. Přestavba jezu na balvanitý skluz pomůže ulici Domovina, zdejší rameno řeky je totiž po protržení jezu bez proudu a v létě voda zapáchá.

"Skluz budou tvořit balvany pečlivě usazené tak, aby měly mezi sebou různě velké boční mezery a prohlubně ve dně, kde bude nižší rychlost proudění vody. Vše je připravováno na základě přesných výpočtů. V žádném případě tak nejde o prosté navezení balvanů do toku," přibližuje Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí na olomouckém magistrátu.

Přestavba pomůže ulici Domovina i rybám a vodní fauně

Vše vyjde na zhruba deset milionů korun. Mezi jednotlivými řadami balvanů vzdálenými od sebe zhruba tři metry pak dělníci nainstalují i diody pro noční osvětlení. Celková šířka skluzu má být podle důvodové zprávy 12 metrů.

Výrazně pak přebudování jezu pomůže Olomoučanům, kteří žijí v ulici Domovina. V tamním korytě totiž již třetím rokem kvůli protržení jezu v roce 2010 chybí vlastní vodní proud. Stojatá voda zde proto, jak potvrzuje Loyka, zvláště v horkých letních měsících zahnívala a páchla. Nové uspořádání v korytě Moravy by to tak mělo změnit.

Balvanitý skluz prospěje i rybám. Ty budou moci u třídy 17. listopadu řekou Moravou nově proplouvat po proudu i proti němu.

"Skluz vytváří pro ryby i vodní živočichy, jako jsou například raci, úkryty a místa pro odpočinek," líčí Loyka. Zda očekávání ohledně pohybu ryb balvanitý skluz naplní, ukáže v budoucnosti průzkum, který zde Loyka plánuje.

"Odlovené ryby označíme značkami, nebo jim nainstalujeme vysílačky. Vypustíme je zpět do toku a pak je budeme sledovat. Díky tomu vyhodnotíme, jak úspěšně balvanitý skluz překonaly."