Josef Weiss, který se stal ve své době jedním z věhlasných lékařů zaměřených na...

Josef Weiss, který se stal ve své době jedním z věhlasných lékařů zaměřených na vodoléčbu, na dobovém litografickém portrétu. | foto: A. Ruprecht

Začal jako veterinář, pak rodák z Jeseníků léčil ledovou vodou i Angličany

  • 1
Proudy ledové vody z výšky šesti metrů, koupele v chladných vodách řeky Bělé, střídmá strava. Léčebné metody Josefa Weisse, od jehož smrti zanedlouho uplyne 170 let, naháněly slabším povahám hrůzu. Přesto se i jeho zásluhou stal tehdejší Frývaldov, tedy dnešní Jeseník, ve světě tehdejší medicíny pojmem.

Weiss se narodil 5. července 1795 do rodiny podkováře. Původně měl kráčet v otcových šlépějích, kovářství ale nebylo jeho snem.

„Dosáhl nakonec otcova souhlasu alespoň ke studiu zvěrolékařství, i když tíhl spíše k léčení lidí,“ píše Bohumila Tinzová ve své knize Hydropat Josef Weiss a jeho synové.

Na studia rodák ze Širokého Brodu vyrazil do Vídně, kde absolvoval veterinářské učiliště. Přesto ho po návratu zapsali v tehdejším Frývaldově do knihy přijatých měšťanů - Weiss ve městě koupil měšťanský dům na náměstí - jako kováře.

Na svůj sen léčit lidi však nerezignoval. Inspiroval se v nedaleké osadě Gräfenberg léčitelskými metodami Vinzenze Priessnitze. Spřátelili se a dohodli, že si Weiss otevře ve Frývaldově vlastní vodoléčebný ústav Priessnitzova typu.

„Weiss však přistupoval k léčení mnohem uvážlivěji a individuálněji. Bral v potaz lékařskou vědu a zachovával přísně vědecké postupy,“ uvádí Tinzová.

Z Anglie si ho pozvali, aby pomohl zřídit vodoléčebné ústavy

Vlastní frývaldovskou „kliniku“ si Weiss otevřel v srpnu 1836. Stála u řeky Bělá za silnicí na Českou Ves. Její součástí byly i tři menší domky s vanami, které obsluha napájela jak říční, tak i pramenitou či studniční vodou.

„V jedlovém lesíku necelých 500 metrů směrem na Zlatý Chlum byla pak lesní sprcha zvaná bohatýrská nebo hrdinova - snad proto, že proud ledové vody z výšky asi 5,7 metru vydržel opravdu jen statečný muž,“ uvádí Tinzová s tím, že součástí léčby byly i sedací koupele přímo v řece, které měly údajně větší účinnost než ty ve vaně.

Své poznatky Weiss publikoval - a i díky tomu dostal nabídku z Anglie, aby vybudoval a vedl ve Stanstead Bury vodoléčebný ústav. Do Anglie z Jeseníku vyrazil i se svou rodinou v dubnu 1842.

V listopadu 1843 se Weissovi sice vrátili, ale již o rok později odjeli do Anglie znovu. Tentokrát proto, aby Weiss zřídil vodoléčebný ústav v Sudbrook Parku.

Sychravé anglické počasí ale léčiteli nesvědčilo a v roce 1845 se vrátil do Frývaldova, kde se stal členem městské rady. Svého postavení si nicméně dlouho neužil, zemřel 20. března 1847 ve svých nedožitých dvaapadesáti letech.