Část stromořadí v olomoucké ulici Kavaléristů přečkala díky místním a ekologickým aktivistům kácení v rámci budování protipovodňových opatření. Snaha o ochranu ale narazila a část stromů nakonec zřejmě padne kvůli kampusu. | foto: Stanislav Heloňa, MF DNES

Záchrana aleje ztroskotala. Potřebovala souhlas firmy, která chce kácet

  • 1
Boj o kus aleje u centra Olomouce, která přežila kácení kvůli protipovodňovým opatřením, skončil v paradoxní slepé uličce. Lidé ji chtěli označit za památnou a sepsali kvůli tomu petici. Musel by s tím však souhlasit i majitel - podnikatel Josef Tesařík. Ten ovšem chce stromy skácet kvůli rozšíření kampusu.

Za peticí stojí i Olomoučanka Iveta Turovská, které se podařilo před časem sehnat bezmála devět stovek podpisů. Cílem bylo zajistit zhruba dvaceti lípám, jasanům, topolům a osikám v ulici Kavaleristů pravidelnou údržbu a také „titul“ památná alej. To by velmi pravděpodobně plány na kácení výrazně zkomplikovalo.

Pily přitom již podstatnou část někdejšího stromořadí na břehu Moravy sprovodily ze světa. Ve velkém se tu kácelo kvůli připravovaným protipovodňovým opatřením.

„Každopádně bychom byli rádi, kdyby poslední hradba stromů mezi domy a řekou zůstala stát. A to i kvůli hluku z prací, které jsou v korytě řeky naplánované,“ nastínila Turovská.

Teď však sama prohlášení aleje za památnou vidí jako problematické. Ukázalo se totiž, že navrhnout takový krok může kdokoli, ovšem souhlasit s ním musí především majitel pozemku, na němž stromy stojí.

Podnikatel s vykácením stromů počítal kvůli rozšíření kampusu

Tím je firma známého olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka. Zároveň však jde o člověka, který v ulici Kavaleristů s kácením počítal kvůli plánům na rozšíření kampusu Moravské vysoké školy. Vedle více než sedmdesát metrů vysokého mrakodrapu mají stát další domy, včetně zhruba devítipatrové výškové budovy Spiritualia připomínající vázu.

Boj o část olomoucké aleje

Je tak jen velmi málo pravděpodobné, že by si Tesařík vlastní mnohamilionové vize zkomplikoval souhlasem s označením aleje za památnou. Zdá se tedy, že petice vyzněla do ztracena.

„Situace je složitá. Skupina stromů je v majetku soukromého investora, protože vlastnictví pozemku je spojeno s vlastnictvím dřevin. Město tedy nemůže ani zajistit petenty požadovanou údržbu těchto stromů. Není to městský majetek,“ potvrdil Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí na olomouckém magistrátu.

To, že by k vyhlášení aleje za památnou došlo proti vůli majitele, si nedokáže vůbec představit.

„Požadovat to může kdokoliv, ale směřovali bychom spíše k soudu než k ochraně dřevin,“ doplňuje Loyka.

Lidé se díky petici začali o alej zajímat, říká její autorka

Tesaříkův mluvčí Tomáš Jelínek uvádí, že nemá informace o důvodech, jež stály za návrhem na památkovou ochranu zbytku aleje.

„Majitel pozemku se k věci ve správním řízení vyjadřuje, ale doposud jsme k tomu nebyli magistrátem vyzváni,“ říká Jelínek. Otázku, jaký je postoj majitele aleje k jejímu označení za památnou, nezodpověděl.

Sama Turovská teď sází na ekologické Hnutí Duha, které od ní jednání s Tesaříkovou firmou převzalo. Petici ale jako jednoznačný propadák nevidí.

„Jsem za ni ráda. Riziko kácení se tady dostalo do širšího povědomí, lidé se začali zajímat o své okolí. Skutečně jim to není jedno. Ptají se mě, co je tam nového. Alespoň jsme takto probudili jejich zájem,“ hodnotí Turovská.

Boj nevzdává. Za stromy se přimlouvala na komisi městské části, na svou stranu se pokusí získat i magistrátní komisi pro životní prostředí.

Investor: Celkově nakonec v místě zeleně přibude

Jelínek při obhajobě Tesaříkových plánů zdůrazňuje, že je nutné hodnotit je jako celek. Zeleně podle něj nakonec v okolí ulice Kavaleristů přibude.

„V rámci dalšího rozvoje kampusu plánujeme vysázet stromovou alej v ulici Vejdovského a uvnitř našeho areálu vznikne veřejně přístupný park,“ shrnul.

Turovská je přesto pro zachování nynější vzrostlé zeleně. „Na komisi životního prostředí bych chtěla upozornit, že nová výsadba převezme funkce stávající zeleně až za nějakých deset let,“ argumentuje.

Část zbývajících stromů měla přitom už jednou namále, od pil je uchránil biologický průzkum. Měl potvrdit, anebo vyvrátit, že ve stromech žijí chránění netopýři, hmyz či ptáci.

Podle studie je kácení v aleji možné, ekologové posudek napadli

Výsledky už jsou. Barboru Hertlovou, která má v Hnutí Duha stromy v ulici Kavaleristů na starosti, však příliš nepotěšily. Posudek totiž podle ní uvádí, že se v aleji kácet může za dvou podmínek. První je přítomnost odborníka, jenž případně zajistí nalezená zvířata. Druhou vhodné načasování, v němž jsou obyvatelé stromů na změny nejméně citliví.

Ekologové už posudek napadli. Vytýkají mu, že průzkum stromů trval jen velmi krátkou - a tudíž nedostatečnou - dobu.

„Teď čekáme na vyjádření magistrátu, jak se k tomu postaví,“ uvádí Hertlová s tím, že mezitím Duha se zástupci Tesaříkovy firmy o stromech dál jedná. Shodli se, že některé stromy nakonec přece jen půjdou k zemi.

„Do budoucna se budeme snažit najít nějaké společné řešení, aby co nejvíce stromů zůstalo zachováno a aby se pokácely jen ty, u nichž je to z důvodu výstavby opravdu nutné,“ shrnuje Hertlová.

Kdy to ale bude, nedokáže říct ani Jelínek. „V současné době nechystáme žádnou výstavbu, která by ohrožovala zbytek aleje. V budoucnu se to může týkat případně jen jednotlivých stromů, za něž budou vysazeny stromy nové,“ uzavírá mluvčí.

,