Prostějovská radnice.

Prostějovská radnice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Úředník koupil pozemky pro zónu za statisíce, městu je prodal za miliony

  • 66
Na prostějovské radnici se čas od času objeví lidé, kterým se podaří slušně vydělat na transakcích s pozemky. Před lety parcely levně nakupovali tehdejší starosta Jan Tesař a místostarosta Vlastimil Uchytil. V nejnovějším případu jde o vedoucího oddělení rozvoje a investičních záměrů na magistrátu.

Jednou jde o cenovou mapu města, podruhé o územní plán. Výsledek je pokaždé stejný. Skvělý kšeft. V roce 2003 si tehdejší starosta Prostějova Jan Tesař a místostarosta Vlastimil Uchytil koupili od města pozemky poblíž lesoparku Hloučela. Stihli to těsně před tím, než začala platit nová cenová mapa. Za půdu tak dali zhruba čtvrtinovou cenu.

Podobně výhodný obchod se nyní podařil vedoucímu oddělení rozvoje a investičních záměrů na prostějovském magistrátu Kamilu Janečkovi.

Vysoce postavený úředník spolu s manželkou a se sousedem koupili v roce 2010 od jednaosmdesátiletého důchodce půdu na jižním okraji Prostějova za 672 tisíc korun. Šlo o pole u výpadovky na Brno, těsně za městským hřbitovem. Po změně územního plánu se pozemek rozhodli prodat. Od města za něj dostali sedminásobek.

Transakci letos v září schválilo městské zastupitelstvo v Prostějově, které souhlasilo s tím, že za pozemek o rozloze přes 13 tisíc metrů čtverečních Janečkovi a spol. zaplatí 4,97 milionu korun.

Po změně územního plánu se totiž celá lokalita stala místem pro výstavbu průmyslové zóny a cena parcel zde okamžitě vystřelila nahoru.

„Jsem přesvědčen, že to v žádném případě není v pořádku, a vidím to jako zásadní pochybení rady města, která si celou situaci nepohlídala. Její povinností je, aby úředníci, kteří disponují citlivými informacemi týkajícími se změn územního plánu, nebyli ve střetu zájmů. Oddělení rozvoje a investičních záměrů přitom přímo koordinuje a zajišťuje pořizování a aktualizaci strategických dokumentů města,“ odsoudil celou věc nezávislý opoziční zastupitel František Filouš.

Radnice pochybení odmítá

Upozornil rovněž na to, že odbor územního plánování a památkové péče na magistrátu celou transakci nedoporučil, protože výkup pouze jednoho pozemku z celé lokality považoval za nesystémový. Naopak odbor rozvoje a investic, kam spadá i Janečkovo oddělení, městským zastupitelům doporučil, aby transakci schválili.

Na cenové mapě před lety vydělali i politici

Pozemky v lukrativní lokalitě v klidové zóně Prostějova poblíž lesoparku Hloučela a nedaleko tenisových kurtů si na sklonku roku 2003 pořídili tehdejší starosta Jan Tesař a místostarosta Vlastimil Uchytil.

Oba radní za ODS je kupovali od města jako ornou půdu. Stihli to těsně před tím, než začala platit nová cenová mapa, takže za půdu zaplatili zhruba čtvrtinovou cenu.

Starosta a jeho zástupce koupili pozemky v Hacarově ulici. Za metr čtvereční každý z nich zaplatil 250 korun. Podle nové cenové mapy parcely v této lokalitě stály už tisícovku.

„Pozemek jsem kupoval proto, že si buď já, nebo syn časem hodláme postavit nějaký menší dům,“ řekl starosta Jan Tesař.

Místostarosta Uchytil se bránil tím, že v době, kdy pozemek kupoval, stály i okolní parcely kolem 250 korun. (dík, pk)

„Měli jsme vědět, že majitelem pozemku je vedoucí pracovník odboru, který dává doporučení pro zastupitelstvo,“ prohlásil Filouš.

Prostějovská radnice však jakékoli pochybení odmítá. „V záležitosti výkupu zmíněného pozemku sděluji, že zastupitelé obdrželi kompletní materiál včetně důvodové zprávy a měli možnost vystoupit v rozpravě. Na webu města Prostějova je záznam, kde se může každý přesvědčit, zda byla v této záležitosti vedena rozprava a jak zastupitelé hlasovali,“ uvedla mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Rovněž náměstek primátorky Prostějova Jiří Pospíšil řekl, že šlo o standardní postup. „Přišla nabídka, je to průmyslová zóna, cena odpovídala. Úředníkům nemůžeme zakázat, aby vlastnili půdu. To bychom nakonec žádné pozemky pro potřeby města ani nemohli vykupovat,“ reagoval Pospíšil.

Vedoucí oddělení Janeček se k celé věci odmítl vyjádřit. „V roce 2010 jsme měli nějaké peníze a sháněli pozemek, který bychom koupili. Našli jsme majitele, který chtěl půdu prodat. Nabídl ji městu a to ho odmítlo. Takže jsme jeho pozemek koupili. Nyní jsme ho prodali přes realitní kancelář, která ho mimo jiné nabízela i městu, a to souhlasilo. Žádnou citlivou informaci jsme nikdy nezneužili. Každému musí být přece jasné, že cena pozemků na okraji velkého města poroste,“ hájí se Janečkova manželka Renata.

Úředníci musejí předcházet střetu zájmů

V zákoně o úřednících je stanoveno, že jednou z jejich povinností je předcházet střetu zájmů a nezneužívat postavení a informací v soukromém zájmu. Pokud by se prokázal opak, mohl by to být i trestný čin. „Proto by celou věc měl nyní prověřit tajemník magistrátu,“ je přesvědčen Martin Kameník, předseda sdružení Oživení, jež se zabývá transparentností veřejné správy.

S tím souhlasí rovněž Pospíšil: „Případné podezření mohou posoudit zřejmě jen orgány činné v trestním řízení. Nyní je to záležitost tajemníka magistrátu.“ Tajemník prostějovského magistrátu je až do pondělí mimo radnici.

Křišťálová Lupa 2016