Zchátralý olomoucký jez na Mlýnském potoku u třídy 17. listopadu. Kanoisté by tu chtěli vybudovat vodácký kanál, první na Moravě

Zchátralý olomoucký jez na Mlýnském potoku u třídy 17. listopadu. Kanoisté by tu chtěli vybudovat vodácký kanál, první na Moravě | foto: Petr Janeček, MAFRA

Vodáci chtějí místo zchátralého olomouckého jezu kanál, první na Moravě

  • 0
Olomouc by se mohla v blízké budoucnosti chlubit prvním umělým vodáckým kanálem s divokou vodou na Moravě a to přímo u centra města. Tedy pokud vyjde ambiciózní plán olomouckých kanoistů na přebudování zchátralého jezu u Galerie Šantovka. Radním už se nápad zalíbil.

Vodáci nyní mají maximálně dva roky na to, aby svoji vizi upřesnili a dopracovali. Rozhodnutí, zda v Mlýnském potoce budou balvany či vodácké závody, padne nejpozději na konci roku 2015.

"Uvažujeme o tom, že by tam vzniklo základní těleso kanálu s parametry pro žákovskou a juniorskou kategorii. To znamená, že bychom byli schopni pořádat žákovské a dorostenecké soutěže jak národní, tak mezinárodní úrovně až do výše akademického mistrovství světa," popisuje plány vodáků Robert Knebel z kanoistického oddílu SK UP Olomouc.

Jak ovšem Knebel upozorňuje, plánovaný olomoucký kanál s divokou vodou nedaleko místní sokolovny by nesloužil pouze kanoistickému oddílu.

"Chceme tady výrazně rozšířit nabídku aktivního trávení volného času při využití vodního živlu. Nepůjde čistě jen o sportoviště," plánuje Knebel.

Lidé z okolí už byli jednou proti, kanoisté věří, že je přesvědčí

Nové zázemí pro vodáky by se podle něj mělo u jezu rozkládat na levém břehu řeky naproti nákupní Galerii Šantovka.

Zchátralý olomoucký jez na Mlýnském potoku u třídy 17. listopadu, který leží u nákupní Galerie Šantovka.

"Vznikl by tam i přírodní val s možností posezení, slunění a také k využití jako přírodní tribuny při závodech," dodává Knebel. Na celé Moravě nikde takový kanál s celoročním provozem podle něj nemají.

O areálu pro závody na divoké vodě sní olomoučtí vodáci již tři desetiletí. Vybudovat jej chtěli již několikrát, například i ve čtvrti Řepčín, doposud se to ale nepovedlo. Nezdarem skončil i pokus z roku 2005 na jezu u Šantovky - lidé, kteří bydlí v okolí, s ním nesouhlasili.

Kanoisté tak nyní chtějí s obyvateli více mluvit, jednat budou i s dalšími organizacemi a úřady.

"Doufejme, že nic nepodceníme. Budeme se snažit udělat všechno pro to, abychom našli společnou řeč a aby vznikla pro všechny přijatelná varianta," podotýká Knebel.

Radním se plán líbí, město proto počká s přestavbou jezu

Podporu olomouckých radních přitom už získal. A s ní i maximálně dva roky času. Během nich musí vodáci mimo jiné zpracovat studii, která ukáže, zda u centra města vůbec může areál s umělým kanálem stát. Její součástí bude i vyčíslení nákladů.

Vedení Olomouce však kvůli vizi vodáků musí měnit vlastní plány. Původně měla proměna torza jezu začít už letos, nyní je jisté, že se na další dva roky odkládá.

"Požádali nás, abychom na čas pozdrželi původní plán vybudovat v tomto místě balvanitý skluz. Ten by totiž budoucí využití lokality jako soutěžního a tréninkového kanálu znemožnil," vysvětluje náměstek primátora Jan Holpuch.

S plány na soustavu balvanů rozmístěných v korytu řeky na základě přesných výpočtů pracuje město od jara loňského roku. Balvanitý skluz má být kolem dvanácti metrů široký a přijde zhruba na deset milionů korun. Město předběžně počítalo i s tím, že novinku nasvětlí, navíc by mezi nimi i proti proudu řeky mohly volně proplouvat ryby.

"V žádném případě tak nejde o prosté navezení balvanů do toku," popsal již dříve Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí na olomouckém magistrátu. Ten také upozorňuje, že se na plánech skluzu dál pracuje. Pokud by se totiž v připravované studii ukázalo, že vodácký areál nemůže u Šantovky vzniknout, začne se v řece ihned pracovat na vybudování balvanitého skluzu.