Skupina Létající Rabín.

Skupina Létající Rabín. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Vracení cen města kvůli KSČM v Prostějově pokračuje, přidala se kapela

  • 29
Na protest proti účasti komunistů ve vedení Prostějova vrací cenu města další vyznamenaný. Po bývalém kancléři olomouckého arcibiskupa, Karlu Kavičkovi, se k protestu připojila i prostějovská kapela Létající rabín.

Létající rabín vznikl v Prostějově v roce 2001. Pětičlenný ansámbl hraje klezmer, což je tradiční instrumentální hudba východoevropských Židů. Kapela absolvovala stovky koncertů v ČR, v Evropě hrála ve Švédsku, Polsku či na Slovensku a v březnu 2010 koncertovala v New Yorku a Washingtonu DC.

V roce 2008 Létající rabín za „výjimečný počin v oblasti popularizace kulturních hodnot a reprezentace města na mezinárodní úrovni“ dostal Cenu města Prostějova a o tři roky později také Cenu Olomouckého kraje.

Prostějovskou cenu se ale nyní muzikanti rozhodli vrátit. Oznámili to o víkendu na rozlučkovém koncertu s oblíbenou kavárnou Ve Špalíčku v Prostějově, jejíž zánik považují za jeden z důsledků návratu komunistů na radnici.

„Hlavním důvodem je protest proti účasti KSČM ve vedení města Prostějova, potažmo odpor vůči nevyhnutelným důsledkům této účasti. Rozhodnutí dnešních radních uzavřít s KSČM koalici vnímáme jako příslovečné chytání se stébla,“ uvedl ve společném prohlášení kapely manažer a zároveň klarinetista Létajícího rabína Vojtěch Pospíšil.

„Neschopná reprezentace města se snaží udržet u moci za každou cenu, dílem ze setrvačnosti, dílem ze strachu. Z těchto důvodů bylo nakonec prolomeno letité tabu a k vládě byli přizváni komunisté. Tato skutečnost je ale nepřijatelná. KSČM je přímou pokračovatelkou zločinecké Komunistické strany Československa,“ dodal.

Kapela: Atmosféra se po vstupu komunistů do rady změnila

„Mně osobně je to líto. Nicméně to beru na vědomí, a to je vše, co mohu udělat,“ reagoval primátor Miroslav Pišťák z ČSSD. Právě ČSSD si v komunálních volbách vzala KSČM a hnutí Pévéčko do koalice.

Členové kapely jsou přesvědčeni, že s nástupem KSČM se změnila atmosféra v Prostějově. Připomínají například, že těsně po shromáždění k výročí Sametové revoluce městští strážníci ze sochy T. G. Masaryka opakovaně strhávali fotografie Václava Havla a kritické nápisy, přičemž o rok dříve při prosincovém výročí Havlovy smrti fotografie nikomu nevadily.

„Opět vidíme i šíření konformismu a patolízalství, když ředitel muzea zakáže koncert proti rudé radnici v řádně pronajaté kavárně Ve Špalíčku, aby nakonec kavárníky z prostoru vypověděl úplně,“ argumentují (podrobnosti o konči kavárny čtěte zde).

Ředitel muzea Daniel Zádrapa to kategoricky odmítl. Faktem ovšem je, že byl dlouhá léta úředníkem na radnici v Prostějově, za ČSSD kandidoval v loňských komunálních volbách a muzeum zřizuje Olomoucký kraj, kde jsou od roku 2012 spolu s ČSSD komunisté rovněž v radě.

V radě města usedl exagent kontrarozvědky či lidé z MNV

Do rady města se loni po komunálních volbách dostal za KSČM bývalý agent vojenské kontrarozvědky Jaroslav Šlambor (více o jeho minulosti čtěte zde) a místopředsedové Městského národního výboru v Prostějově z roku 1989 Josef Augustin a Václav Šmíd.

„Jedná se o svéprávné rozhodnutí kapely Létající rabín, které nebudu komentovat,“ reagoval na situaci Augustin.

Na nové vedení Prostějova s účastí komunistů zareagoval už na podzim někdejší kancléř olomouckého arcibiskupa Karel Kavička, který vrátil cenu města s odkazem na „vyšší princip mravní“.

„Není možné v roce 25. výročí pádu komunistické diktatury takto jednat,“ zdůvodnil své rozhodnutí Kavička.