Olomoucké Dolní náměstí na podzim 2010.

Olomoucké Dolní náměstí na podzim 2010. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kapli, která může přepsat dějiny Olomouce, archeologové zatím nenašli

  • 0
Pátrání po olomoucké kapli svaté Markéty, která ve městě stála až do 16. století a možná měla i románskou předchůdkyni, stále pokračuje. Ani radarovým průzkumem, který dělají archeologové před opravou Dolního náměstí, se ji totiž zatím najít nepodařilo.

Základy kaple, která měla podle odhadů odborníků stát mezi Horním a Dolním náměstím, by přitom potvrdily, že je královské město starší, než se dosud soudilo. Přesto se archeologové nevzdávají. Speciální georadarové měření sice kapli či její románskou předchůdkyni nenašlo, zároveň ale možnost, že na náměstí je, nevyvrátilo.

Odpověď na svoje otázky budou tak budou archeologové muset hledat až při klasickém záchranném výzkumu. A odborníci si od něj hodně slibují. Pokud by tu skutečně našli zbytky románské kaple, museli by zřejmě upravovat dějiny města, tedy minimálně datum jeho vzniku.

Geofyzikální průzkum je měl nasměrovat a urychlit práci tak, aby co nejdříve mohla začít rekonstrukce náměstí (více o nové plánované podobě náměstí včetně vizualizací zde).

"Přítomnost kaple sv. Markéty se nám nepodařilo jednoznačně doložit. Tím ale netvrdím, že tam není. My můžeme existenci stavby potvrdit, jen když ji vidíme ve výsledcích měření. A to se tady nestalo," uvedl Peter Milo z Ústavu archeologie a muzeologie brněnské Masarykovy univerzity, u níž si georadarové měření objednala olomoucká radnice.

Měření georadarem výrazně omezila půda, na níž náměstí stojí

Pracovníci ústavu v březnu prozkoumali zhruba polovinu náměstí. Asi týden jezdili po dlažbě se speciálním vozíkem, který vysílá elektromagnetické vlny a měří čas jejich odrazu. Když narazí například na zdivo, vlny se odrazí rychleji

To, jak hluboko se měření dostane, ale záleží na složení půdy. A právě s tím byl v Olomouci problém. Přestože archeologové se s georadarem mohou podívat až do třímetrové hloubky, na Dolním náměstí se nedostali dál než do metru a půl.

"Propustnost signálu byla velmi nízká," lituje Milo. To znamená, že experti zbytky kaple možná jen neviděli. "I tak bychom ji odhalili, jen pokud by se zachovalo zdivo. Kaple ale mohla být rozebrána do základů. Jestli to tak bylo, to se dá zjistit jen při archeologickém výzkumu," vysvětlil Milo.

Výsledky měření však ještě nejsou kompletní a Peter Milo slibuje minimálně tipy na místa, kde se nacházejí takzvané destrukce. "Nemusí to být ruiny kaple, ale jen vrstvy kamenů, které sloužily na vyrovnání terénu. Každopádně vytipuji místa, kde by si archeologové měli dát velký pozor. Říct, kde je kaple, to však nemůžu," konstatoval expert.

Na Dolním náměstí bylo na konci 12. století pohřebiště

O kapli svaté Markéty existují jen písemné zmínky. Odborníci odhadují, že stávala v místech, kde Dolní náměstí navazuje na mladší Horní náměstí. Předkové ji zbořili v 16. století zřejmě proto, že v ústí mezi oběma náměstími překážela

Už v 90. letech našli archeologové náznaky toho, že svatá Markéta měla možná i románskou předchůdkyni. "Máme odtud nálezy terakoty, pálené hlíny. Jde o zbytek obalu chórové přepážky, což je čistě pozdně románská záležitost," objasnil Pavel Šlézar z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu, který má plánovaný průzkum na starosti.

Jisté je, že v závěru 12. století bylo v místech dnešního Dolního náměstí pohřebiště. Archeologové tady už dříve doložili přítomnost zhruba čtyř desítek hrobů. "Vzhledem k tomu, že Olomouc byla sídlem biskupa, nelze předpokládat, že by u pohřebiště nebyla církevní stavba," věří v přítomnost kaple Pavel Šlézar.

Odborníkům zbývá prozkoumat s georadarem ještě polovinu náměstí. Pokud se základy kaple podaří nalézt, bude to důkaz, že město existovalo dříve, než se historici dosud domnívali. Založení Olomouce se zatím datuje do rozmezí let 1239 až 1246. Na tom, jak dlouho bude trvat archeologický průzkum, závisí datum zahájení opravy náměstí. To už se přitom jednou posunulo (více čtěte zde).