Někdejší náměstkyni primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou z ČSSD a radního a znalce Jana Dostála z KDU-ČSL žalobce viní ze zhruba šestimilionové škody. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Exnáměstkyně primátora stanula kvůli spornému prodeji domu před soudem

  • 2
Olomoučtí expolitici stojí u soudu. Někdejší náměstkyni primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou z ČSSD a radního a znalce Jana Dostála z KDU-ČSL žaloba viní ze zhruba šestimilionové škody. Ta městu před lety podle spisu vznikla při prodeji polygrafického učiliště na třídě Svobody. Oběma hrozí až 10 let vězení.

Oba obžalovaní vinu jednoznačně odmítli.

Soud se při rozplétání kauzy vrátil do roku 2008. Olomoucká radnice, jíž tehdy v rámci takzvané velké koalice vládla ODS s ČSSD a lidovci, se chtěla zbavit budovy polygrafického učiliště na třídě Svobody u centra města.

Náměstkyní primátora odpovědnou za prodej domů byla právě Kaštilová-Tesařová. Teď kvůli tomu stojí před olomouckým okresním soudem. Již dříve případ označila za absurdní. Rozhodující roli tak budou s největší pravděpodobností hrát znalecké posudky.

Na lukrativní historický dům nejprve existoval posudek znalce Josefa Dvořáka, ohodnotil ho na 49,5 milionů korun. Po pěti měsících se ale objevil Dostálův posudek. Jeho závěr zněl 32, později po aktualizaci 34 milionů. Kaštilová-Tesařová Dvořákovo stanovisko dle obžaloby smetla ze stolu a pracovala už jen s Dostálovým číslem. Byť byl pro město méně výhodný.

Dle žalobce Daniela Němce tímto Kaštilová-Tesařová jednala ve snaze poškodit při prodeji město a zároveň obohatit nového majitele učiliště. A to výslovným příkazem úředníkům, aby nepřihlíželi k Dvořákovu posudku a aby pro vypracování dalšího posudku oslovili právě Dostála.

„S jistotou u něj věděla, že stanoví nižší cenu, což se skutečně stalo. Poté uložila vypracovat zprávu pro radu města, ve které nesměl být první znalecký posudek zmíněn,“ přečetl Němec z obžaloby.

Radní tak podle na něj na základě těchto podkladů doporučili zastupitelům prodej učiliště schválit. „Na zasedání lhala zastupitelům, že původní posudek je nepoužitelný. A že nový vychází z aktuálního stavu, což jí zastupitelé uvěřili,“ doplnil žalobce.

Prodeji učiliště se uskutečnil v prosinci 2009. „Ačkoli paní Kaštilová-Tesařová od počátku věděla, že se nemovitost měla prodávat dle původního posudku. Způsobila tak městu škodu nejméně šest milionů. Tedy jako veřejný činitel vykonávala svoji pravomoc způsobem odporujícímu zákonu,“ uzavřel Němec.

Pětapadesátiletou Kaštilovou-Tesařovou proto dle starého trestního zákona obžaloval ze zneužití pravomoci veřejného činitele a také z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jí tak tři až deset let vězení.

Na lavici obžalovaných s exnáměstkyní sedí i bývalý lidovecký radní a zastupitel Jan Dostál. Dva až deset let za mřížemi mu v jeho třiapadesáti letech hrozí za trestný čin křivé svědecké výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Právě Dostál je - coby soudní znalec - autorem posudku, v němž je cena učiliště stanovena na 34 milionů korun.

Dostál: Posuzoval jsem stav před rekonstrukcí

U soudu se hájil se svou dlouholetou praxí znalce, při níž pracoval i pro soud či pro město a krajský úřad. Vzápětí zdůraznil, že v době posuzování a prodeje domu byl jen olomouckým zastupitelem, neuvolněným radním se stal až v následujícím volebním období 2010 až 2014.

Dostál ve výpovědi, při níž Kaštilová-Tesařová nesměla být v jednací síni, jednoznačně odmítl, že by se s tehdejší náměstkyní na vypracování posudku předem domlouval, zadání dostal standardní cestou - telefonátem od příslušného úředníka.

Popřel, že by při práci na svém posudku měl k dispozici ten od znalce Dvořáka. „S tímto posudkem jsem se seznámil detailně až ze spisu,“ řekl Dostál.

Dodal, že není běžné, aby se nový posudek dělal po pěti měsících od vypracování toho původního. Obvykle se podle něj aktualizace dělá po jednom roce. „Je to ovšem spíše dotaz na objednavatele, proč mi tento posudek zadal,“ uvedl Dostál.

Vybavil si, že mu při jeho praxi ve dvou či ve třech případech stalo, že vypracoval posudek na dům, na který už posudek existoval. „A to kvůli tomu, že buď uplynula nějaká doba či se změnil oceňovací předpis,“ upřesnil Dostál.

Rozdíl mezi svým posudkem a posudky na vyšší částky, jimiž disponuje žaloba, vysvětlil tím, že u učiliště posuzoval zjednodušeně řečeno jeho stav před rekonstrukcí, zatímco autoři těch dalších započítali možné budoucí nájemné v již opravených prostorách.

„Brali to všechno jako kanceláře, já jsem to bral jako ubytovnu dle tehdejšího stavu,“ vysvětloval Dostál. Po otázce svého obhájce dodal, že mu město zadalo posouzení tehdy aktuálního stavu budovy. Několikrát zdůraznil, že by své závěry ani dnes neměnil.

Kaštilová: První posudek byl nadhodnocený

Po Dostálovi se ke slovu dostala Kaštilová-Tesařová. Soudu se svěřila, že se jí na začátku případu zdál bezmála padesátimilionový Dvořákův posudek nadhodnocený. A to dle jejího laického úsudku a také na základě toho, že tehdy pracovala s řadou dalších posudků.

„Měla jsem signály i z kraje, že je nadhodnocený. Měla jsem jeho písemné vyjádření, že ta částka je pro ně nepřiměřená,“ řekla exnáměstkyně s tím, že se o dům měl zpočátku zájem i krajský úřad. „Sama jsem si prodávané nemovitosti obcházela. Byl jsem i tady, viděla jsem, že je opravdu ve špatném technickém stavu.“

Dle svých slov si na konzultaci ohledně Dvořákova posudku pozvala k sobě do kanceláře právě Dostála, jehož znala jako zastupitele. „Zapůjčila jsem mu tento znalecký posudek a požádala jsem ho o odborný názor. Poté jsem ho požádala, zda by byl ochoten v dohledné době zpracovat další znalecký posudek,“ vylíčila Kaštilová.

Soudkyně ji konfrontovala s tím, že si Dostál na dané setkání nevzpomíná. Na to Kaštilová-Tesařová pouze pokrčila rameny. Sám Dostál po skončení její výpovědi na tento rozpor nereagoval.

Exnáměstkyně jednoznačně odmítla, že by podřízeným úředníkům přikázala, aby na Dvořákův posudek zapomněli. „To v žádném případě. Nikdy jsem také nepoužila slovo, že by ten první znalecký posudek byl nepoužitelný,“ bránila se.

Poté odmítla i to, že by Dostálovi přikázala, aby jeho posudek vyšel na nižší částku než Dvořák. „Chci řádně hospodařit s majetkem města a plnit si povinnosti zastupitele a radního,“ dodala Kaštilová-Tesařová.

Zdůraznila, že se v důvodových zprávách města pro radní a zastupitele uvádí vždy aktuální posudek. „Neměl by být starší jednoho roku,“ dodala exnáměstkyně, která nyní pracuje v olomouckých technických službách.

Několikahodinovými výslechy obžalovaných jednání před polednem skončilo. Soud se k případu vrátí na začátku března, kdy má naplánované výslechy svědků.