V souvislosti s IT zakázkami zasahovala v září 2014 protikorupční policie na několika úřadech včetně olomouckého magistrátu.

V souvislosti s IT zakázkami zasahovala v září 2014 protikorupční policie na několika úřadech včetně olomouckého magistrátu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Dvě firmy a 27 lidí. Za IT zakázky za stovky milionů znovu padla obvinění

  • 2
Vrchní státní zastupitelství znovu obvinilo dvě firmy a téměř tři desítky lidí, které viní z letité manipulace s dotovanými IT zakázkami v celkové hodnotě několika set milionů korun. Část obviněných podle policie a žalobců tvořila organizovanou zločineckou skupinu.

„Zahájili jsme trestní stíhání, obviněno je 27 fyzických a dvě právnické osoby. A to z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, soutěže a dražby, dále poškození finančních zájmů Evropské unie a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Část obviněných je navíc stíhána jako organizovaná zločinecká skupina,“ shrnul žalobce vrchního státního zastupitelství Martin Brzobohatý.

Obvinění podle závěrů vyšetřování různými způsoby ovlivňovali veřejné soutěže ve svůj prospěch či ve prospěch spřízněných subjektů. Jakou způsobili škodu stále ještě není přesně vyčísleno, podle Brzobohatého jde ale celkově nejméně o sto milionů korun.

Kauza se týká čtrnácti veřejných soutěží a zakázek z let 2010 až 2014, podle ČTK jde o tendry v Integrovaném operačním programu ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

V kauze padají obvinění už podruhé. Poprvé obvinili žalobci loni v září dvacet lidí a osm firem. Nejvyšší státní zastupitelství ale v březnu zrušilo stíhání všech firem a tří lidí. U zbývajících obviněných osob stíhání zrušilo částečně nebo jejich stížnosti zamítlo (podrobnosti zde).

Součástí kauzy byl velký zátah policie v září 2014 těsně před komunálními volbami. Některé ze čtyř desítek prohlídek se týkaly i radnic v Olomouci, Přerově a ve Zlíně či krajských úřadů Olomouckého a Zlínského kraje. Někteří olomoučtí politici kvůli tomu následně zaútočili na policii obviněním, že načasování akce bylo snahou o ovlivnění výsledků voleb (více čtěte zde).