V kauze „olomoucké chobotnice“ se objevilo i jméno Martina Majora, který byl necelý rok primátorem a nyní je náměstkem. Ten odmítá jakékoliv porušení zákona s tím, že je v kauze jen svědkem.

V kauze „olomoucké chobotnice“ se objevilo i jméno Martina Majora, který byl necelý rok primátorem a nyní je náměstkem. Ten odmítá jakékoliv porušení zákona s tím, že je v kauze jen svědkem. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Obvinění v olomoucké kauze varovali politika, ať si „uklidí peníze“

  • 19
Obviněný hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) už není jediným politikem, jehož jméno je zataženo do kauzy „olomoucké chobotnice“. Když totiž detektivové z protimafiánského útvaru sledovali další obviněné, nahráli také schůzky, na nichž řešili statisíce korun na účtech náměstka primátora Martina Majora z ODS.

Z jednoho z dokumentů, který je součástí spisu k aféře a z něhož citoval server Neovlivni.cz, vyplývá, že náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec předal vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému informaci, že se o vklady na Majorovy účty u Komerční banky zajímá policie.

Kadlec také podnikateli podle dokumentu řekl, že by si politik měl peníze vybrat, aby mu je na účtech později nezablokovali vyšetřovatelé. Ze záznamů schůzek, jež pořídili detektivové ÚOOZ, navíc rovněž vyplývá, že Kyselý se posléze s Majorem opravdu sešel a veškeré informace včetně varování mu předal.

Majorovy peníze řešil Kadlec s Kyselým celkem na dvou schůzkách. Poprvé letos 13. března, kdy náměstek policejního ředitele považoval za nutné Kyselého informovat, že si policie při jednom vyšetřování vyžádala od Komerční banky údaje o vkladech na Majorovy účty (podle dříve zveřejněných informací mohlo jít o prověřování související s provozem olomouckého akvaparku).

Podruhé pak 21. května s tím, aby Kyselý Majora varoval, aby si peníze vybral, protože se o něj policie zajímá.

„Dále podezřelý Karel Kadlec vyzývá podezřelého Ivana Kyselého, aby řekl Martinu Majorovi, že mu peníze nezablokují, že to je předčasné, ale aby si je vybral, což podezřelý Ivan Kyselý skutečně dne 22. 5. 2015 učinil na schůzce s Martinem Majorem v restauraci Potrefená husa, kde ho podrobně instruoval, jak s těmito penězi naložit a že se má chovat opatrně,“ citoval server Neovlivni.cz z jednoho dokumentu, jenž je součástí policejního spisu ke kauze „olomoucké chobotnice“.

„Mé jméno v odposleších je, ale netuším, o co tu jde“

Mimo jiné se tím potvrzují dřívější informace, že v jednom z bodů, kolem kterých se vyšetřování rozsáhlého případu úniků informací a ovlivňování vyšetřování točí, je policejní důstojník podezřelý, že přes podnikatele varoval dalšího člověka, aby si „uklidil“ peníze z účtu, aby na ně kriminalisté - čili jeho vlastní podřízení - případně nedosáhli.

Sám Major se k tomuto na otázky MF DNES příliš vyjadřovat nechtěl. Potvrdil ovšem, že ho detektivové kvůli případu vyslechli, a nepřímo také právě i to, že člověkem, o kterém se v této kapitole kauzy hovoří, je skutečně on.

„Informaci o tom, že je moje jméno v odposleších zachyceno, mám. Vůbec ale netuším, o co tu jde, nerozumím tomu. Každopádně všechny své finanční operace, které jsem kdy dělal, jsem uvedl v prohlášení o případném střetu zájmů, jež odevzdávám každoročně. O žádnou nekalost z mé strany rozhodně nejde, žádný zákon jsem neporušil,“ uvedl Major.

Na další otázky MF DNES neodpověděl s odkazem na policejní vyšetřování. „Mě policie nevyšetřuje, nicméně jsem v této věci vypovídal jako svědek a bylo mi řečeno, že nemám poskytovat k tomuto výslechu žádné informace,“ zdůraznil náměstek primátora.

Považoval jsem to za hospodské tlachání, říká někdejší primátor

Serveru Neovlivni.cz přitom Major řekl, že několik set tisíc korun, které na účet u Komerční banky ve dvou splátkách loni v listopadu a letos v lednu skutečně vložil, si půjčil od rodičů na chystanou koupi pozemku. Celkem si prý na transakci půjčil 700 tisíc korun.

Potvrdil také, že zatímco Kadlece zná „víceméně jen formálně“, s Kyselým jsou „dobří známí“ a připustil, že s Kyselým se skutečně sešel a o penězích na svém účtu s ním mluvil.

„On mi říkal, že policie ví o těch vložených penězích a že si je mám vybrat. Já to ale považoval za hospodské tlachání, ničeho jsem se nedopustil, takže jsem s tím ani nic nedělal. Ty peníze jsem nevybral,“ prohlásil podle serveru.

Definitivně musí roli náměstka primátora, který si v závěru minulého volebního období vyzkoušel na necelý rok také primátorské křeslo, vyjasnit policie. Ta v celé kauze, v níž rozplétá vazby mezi vlivnými členy bezpečnostních složek a jejich propojení s politikou a byznysem, zatím obvinila čtyři lidi.

Vedle Kyselého, přítele a obchodního partnera exministra Ivana Langera, a policisty Kadlece, také jeho podřízeného, šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje a hejtmana Jiřího Rozbořila.

,