Bývalý primátor a nynější náměstek primátora Olomouce Martin Major (ODS).

Bývalý primátor a nynější náměstek primátora Olomouce Martin Major (ODS). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Půjčky politika varovaného obviněnými z olomoucké kauzy provází nejasnosti

  • 18
Náměstek primátora Martin Major figuruje v olomoucké kauze jako svědek. Od jednoho z obviněných totiž dostal zprostředkovaně varování, aby si „uklidil“ peníze z účtu. Major tvrdí, že peníze pocházejí z půjčky od rodičů, přesto kolem nich panují nejasnosti a politik se o nich příliš bavit nechce.

Jindy nadmíru sdílný politik najednou pečlivě váží každé slovo. Nechce odpovídat po telefonu, na schůzku nemá čas, dotazy si vyžádá e-mailem a řadu jich nechá bez odpovědi.

Náměstek primátora Martin Major z ODS, o jehož penězích se bavili na odposlechnutých schůzkách dva hlavní aktéři kauzy Vidkun - náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec a vlivný podnikatel Ivan Kyselý, přitom má co vysvětlovat. Bližší pohled na statisíce, které mu Kadlec přes Kyselého doporučoval „uklidit“ z účtů, totiž vyvolává otázek celou řadu.

Major a jeho peníze v kauze figurují od května, kdy mu policista Kadlec poslal přes Kyselého zmíněné varování. Kadlec a Kyselý, kteří jsou nyní vyšetřováni ve vazbě, se bavili o statisících korun, které náměstek vložil na své konto v hotovosti. Major už dříve řekl, že šlo o peníze od rodičů, které si loni na podzim půjčil na pozemek. Ten si skutečně koupil - ovšem už několik měsíců před schůzkou hlavních aktérů olomoucké kauzy.

Na většinu otázek nyní politik reagoval pouze odkazem na svá čestná prohlášení podávaná podle zákona o střetu zájmů.

„Veškeré zákonem uložené informační povinnosti jsem splnil a informace jsem uvedl v souladu se zákonem o střetu zájmů v čestném prohlášení,“ odpověděl.

Půjčky, nákupy a statisíce v hotovosti

Z reakce náměstka tak ovšem nevyplynulo ani to základní: kolik přesně si vůbec loni na podzim půjčil. Z čestného prohlášení, které politici podávají a jež má MF DNES k dispozici, jasně vyplývá, že Major dlužil rodičům do 10. listopadu 2014 půl milionu, které si půjčil již v minulosti (v jeho prohlášeních se stejný dluh objevuje od roku 2012, kdy si podle stejných dokumentů kupoval byt).

Dále pak to, že na konci loňského roku jeho dluh vůči rodičům dosahoval už 750 tisíc. Majorova podzimní půjčka by tedy podle těchto údajů měla teoreticky činit 250 tisíc.

Jenže peněz, které řešil Kadlec s Kyselým a o nichž Major serveru Neovlivní.cz nedávno sám řekl, že šlo o půjčku od rodičů, bylo podle všeho výrazně více. Server uvedl, že Kadlec s Kyselým mluvili o dvou vkladech v hotovosti loni v listopadu a letos v lednu a dohromady šlo asi o půl milionu korun. Sám politik uvedl číslo ještě vyšší, řekl, že si od rodičů půjčil „asi 700 tisíc“.

Tím pádem by jim ale už měl v součtu s půjčkou z roku 2012 dlužit více než milion. MF DNES Major rozpor vysvětloval tím, že původní půlmilionový dluh částečně umořil. Jakou částkou ovšem neuvedl a žádné další detaily kolem půjček neupřesnil.

Aby však za takové situace čísla z jeho čestného prohlášení seděla čistě matematicky, transakce by musela vypadat například následovně: někdy po 10. listopadu Major vrátil rodičům 450 tisíc, z původní půjčky mu tak zbylo 50 tisíc, a vzápětí si od nich vypůjčil jím zmiňovaných 700 tisíc.

Náměstek: Považoval jsem to za hospodské tlachání

Bez zajímavosti však současně není ani samotná informace o dvou vkladech na Majorův účet v listopadu a v lednu. V obou případech totiž šlo o vklady v hotovosti, což Major serveru Neovlivní.cz potvrdil. Na dotaz MF DNES, zda mu tedy rodiče donesli statisíce korun v bankovkách, ale politik nereagoval.

Zmíněné hotovostní vklady přitom vzbudily podle všechno pochybnosti i na policii. A v tomto momentu se opět vracíme ke schůzkám Kadlece a Kyselého. V březnu totiž policejní důstojník informoval podnikatele o tom, že si policie vyžádala (a obdržela) od Komerční banky údaje k těmto transakcím. Ke konci května pak Kyselého nabádal, aby si Major peníze vybral, a to s vysvětlením, že se o ně zajímá policie v souvislosti s jednou kauzou spojenou s radnicí (více čtěte zde).

Major a aktéři olomoucké kauzy

O mnoho sdílnější než ohledně peněz, o nichž se v Olomoucké kauze hovoří, nebyl náměstek olomouckého primátora Martin Major ani u dotazů na to, zda a do jaké míry se zná s policejním důstojníkem Karlem Kadlecem a podnikatelem Ivanem Kyselým, tedy s aktéry aféry, kteří jsou obvinění a ve vazbě.

„S ohledem na mé postavení svědka (v této kauze) nesmím poskytnout žádné informace tohoto typu. Po ukončení vyšetřování budu plně k dispozici,“ napsal Major ve své odpovědi s dodatkem, že oběma mužům nikdy s ničím nepomohl a platí to i obráceně.

Opakovaně také v minulosti prohlásil, že je z toho, že se o něm Kadlec s Kyselým na schůzkách, jež odposlouchávali detektivové ÚOOZ, bavili, „v šoku“ a že s případem nemá nic společného.

Ve stejném postavení svědka kauzy s krycím jménem Vidkun byl náměstek Major i dvacátého října, kdy serveru Lidovky.cz řekl: „Olomouc je poměrně malé město a pana Kyselého znám velmi dobře. Často jsme se viděli na různých sportovních akcích. Řekl bych, že jsme dobří známí... Pana Kadlece opravdu neznám. Viděl jsem ho jen na nějakých školeních ve městě - tak dvakrát v životě.“

Několik dní po této schůzce se Kyselý sešel s Majorem a politikovi „echo“ předal. Schůzku Major už dříve nepopřel.

„Já to ale považoval za hospodské tlachání, ničeho jsem se nedopustil, takže jsem s tím ani nic nedělal. Ty peníze jsem nevybral,“ uvedl.

Politik utratil během čtyř let přes 4 miliony

Ovšem zde vyvstává další a neméně podstatná nejasnost. Jak to, že peníze, které podle jeho vyjádření pocházely právě z půjčky od rodičů, měl v té době stále ještě na účtu? V médiích totiž řekl, že se loni na podzim zadlužil, neboť se „v té době chystal koupit nějaký pozemek“.

Parcelu, respektive 590 metrů čtverečních orné půdy ve Slavoníně, Major skutečně ještě na přelomu loňského listopadu a prosince koupil a byla na něj přepsána v katastru (lze logicky předpokládat, že až poté, co zaplatil kupní cenu - což sám uvedl v prohlášení o střetu zájmů včetně informace, že za ni zaplatil 1,65 milionu). Ale použil, či nepoužil tedy politik na transakci onu půjčku od rodičů?

„Pouze částečně,“ reagoval na dotaz MF DNES bez dalšího vysvětlení.

„Možná pro upřesnění, dlouhodobě chci koupit pozemek, na kterém bych postavil rodinný domek a se synem se do něj nastěhoval. Tato půjčka od rodičů měla také pomoci tomuto mému záměru. Další nezbytnou podmínkou by ovšem byl prodej současného bytu a uzavření hypotéky. Předmětný pozemek není zasíťovaný, v podstatě k němu není momentálně přístup a zvažuji, zda zde vůbec budu cokoli realizovat,“ napsal Major.

Hypotéka přitom v žádném z jeho prohlášení o střetu zájmů (MF DNES je má k dispozici počínaje rokem 2008) nefiguruje. V dokumentech lze nicméně najít, že v roce 2011 Major investoval 194 tisíc do nákupu garáže a dalších téměř 90 tisíc do pořízení sklepa v domě, ve kterém si o rok později koupil byt za 2,26 milionu.

Společně s nákupem pozemku ve Slavoníně tak politik vynaložil v letech 2011 až 2014 na nemovitosti téměř 4,2 milionu. V odpovědi na dotaz, z jakých zdrojů nákupy financoval, ale Major pouze zopakoval:

„Podrobnosti jsem uvedl v souladu se zákonem o střetu zájmů v čestném prohlášení.“