Ivan Langer, bývalý ministr vnitra

Ivan Langer, bývalý ministr vnitra | foto: Ondřej NěmecMAFRA

Soud vydal policii část zabavených Langerových věcí v kauze Vidkun

  • 7
Ostravský soud policii vydal k prostudování část věcí a dokumentů zabavených při domovních prohlídkách v bytě a kanceláři bývalého ministra vnitra a nyní advokáta Ivana Langera. Dokumenty, mobilní telefony, flash disky a také počítač kriminalisté zabavili loni na začátku olomoucké kauzy Vidkun.

Policie loni v říjnu při prohlídkách u Langera v bytě za přítomnosti dvou zástupců advokátní komory zajistila některé písemnosti, které souvisejí s jeho advokátní činností. Mezi obviněnými v kauze je i olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, který je přítelem a obchodním partnerem Langera, samotný exministr stíhaný není.

Zástupci advokátní komory ale na místě odmítli vydat souhlas s jejich zabavením. Podle stanoviska Nejvyššího soudu se totiž nově za místo pro výkon advokacie považuje i advokátův byt, nasvědčují-li tomu důvodné okolnosti.

Soudkyně Alice Erleová s tím ovšem nesouhlasila. Podle ní bylo rozhodnutí komory plošné a neřešilo jednotlivé dokumenty. Proto rozhodla vydat policii například deset mobilních telefonů, diáře, poznámkové bloky či elektronické nosiče dat.

Dokumenty obsahují hledaná klíčová slova, která je spojují s vyšetřovaným případem. Soudní znalec hledal spojitosti například s klíčovými slovy jako Kadlec, Kauza Králík, malej strejda, velkej strejda či kamarád z Ostravy.

Langer: Kauza je postavena na lži a obcházení práva

Soudkyně také vydala dokumenty, které mohou souviset s kauzou Vidkun a zároveň splňují podmínku pro zachování mlčenlivosti advokáta. V těchto případech je podle soudkyně právo na objasnění zločinu nadřazeno nad právem klienta advokáta na ochranu.

Razie u Ivana Langera

„Nelze akceptovat, aby odhalování trestné činnosti bylo znemožněno jen ochranou advokátního tajemství,“ řekla.

Policie vše vydané dostane k prostudování. Pokud nevyhodnotí, že něco souvisí s vyšetřovaným případem, je povinna zajištěné věci a listiny vrátit. Kriminalisté si materiál převezmou ve čtvrtek, zbývající věci si Langer a zástupce komory převzali krátce po skončení procesu.

„V tuto chvíli nejsem schopen posoudit, nakolik byla rozhodnutím soudu dotčena povinnost advokáta zachovat mlčenlivost. Nakolik byla narušena práva mých klientů. Musíme odůvodnění prozkoumat,“ uvedl k verdiktu Langer, který celé vyšetřování považuje za neústavní.

„Proces, který je postaven na lži, obcházení práva, porušováním ústavy a mediálním lynči, pokračuje. Mám pocit, že dnes už nikdo ani neví, proč začal,“ uvedl.

Exministra Langera přivedli k prohlídce policisté z ÚOOZ

13. října 2015

V kauze Vidkun úřady podaly dva návrhy na vydání zajištěných Langerových věcí Okresní soud v Ostravě a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Soudkyně ostravského soudu už rozhodla o dokumentech a dalších věcech, které policie zajistila v bytě a kanceláři advokáta, kromě nich bude ještě rozhodovat o dokumentech zajištěných v bankovní schránce.

Policie obvinila v kauze dva policisty, hejtmana a podnikatele

V kauze Vidkun policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili dva vysoce postavené krajské policisty - nyní už bývalého náměstka krajského policejního ředitele Karla Kadlece a šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje - ze zneužití pravomoci úřední osoby, jednoho z nich navíc i z přijetí úplatku.

Dalším stíhaným je podnikatel Ivan Kyselý a to pro pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Čtvrtým obviněným, tentokrát z podplácení, je hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Všichni čtyři svá obvinění odmítají a podali proti nim stížnost, první tři jmenování strávili tři měsíce ve vazbě. Hrozí jim tresty v rozsahu jednoho roku až deseti let vězení.

Policisté jsou stíháni kvůli údajnému ovlivňování některých kauz a vynášení informací z vyšetřování podnikateli Kyselému, Rozbořil je obviněn z toho, že na schůzce s Kadlecem policistovi nabídl úplatek výměnou za to, aby zametl pod koberec podezření na dotační podvod při výstavbě olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce. Desítky milionů z dotací totiž skončily u firmy, která se ke stavební zakázce dostala díky podvodu (podrobnosti zde).

,