Obviněný z kauzy Vidkun, olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, byl propuštěni z vazby. | foto: koláž iDNES.cz

Obviněný podnikatel z kauzy Vidkun opustil vazbu, policisté nabídli kauci

  • 4
Podnikatel Ivan Kyselý, jeden z trojice mužů, které Útvar pro odhalování organizovaného zločinu loni v říjnu poslal do vazby v rámci operace s krycím názvem Vidkun, opustil vězení. Další vazebně stíhaní, vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, požádali o propuštění proti kauci.

„Dnes již bylo rozhodnuto o propuštění z vazby u pana Kyselého,“ potvrdil ve středu ráno Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Kyselý byl ve věznici od 13. října neboť podle názoru žalobců a soudu panovalo nebezpečí, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné, případně nějakým jiným způsobem mařit vyšetřování.

„Ze zákona je tento vazební důvod omezen maximální dobou tří měsíců. Ta lhůta uplynula a v podstatě ze zákona musí být z vazby propuštěn,“ vysvětlil Šereda.

Kadlec a Petrůj, kteří rovněž požádali o propuštění z vazby, podle něj nabídli zaplacení kauce.

„V jejich případě bude rozhodnuto v nejbližších dnech,“ uvedl žalobce s tím, že výsledek nechce předjímat. Kauci museli nabídnout proto, že oproti Kyselému hrály při jejich umístění do vazby roli ještě další důvody než v případě propuštěného podnikatele.

Samotná kauza Vidkun však zdaleka nekončí. Šereda má za to, že práce na ní zabere ještě řádově měsíce.

„Konec vyšetřování určitě není v dohledu v řádu týdnů. Je tam ještě potřeba provést velké množství vyšetřovacích úkonů,“ podotýká žalobce.

Zásah mířil na údajné propojení policie, byznysu a politiky

Trojice mužů byla obviněna v říjnu spolu s hejtmanem Olomouckého kraje Jiřím Rozbořilem, který byl ale stíhán na svobodě. Všichni čtyři svá obvinění odmítají a podali proti nim stížnost.

Vysoce postavené krajské policisty - Kadlec zastával pozici náměstka krajského policejního ředitele, Petrůj post šéfa krajské hospodářské kriminálky - obvinil vyšetřovatel ze zneužití pravomoci úřední osoby, jednoho z nich navíc i z přijetí úplatku. Kyselý je stíhán pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a Rozbořil za podplácení. Obviněným hrozí tresty v rozsahu jednoho roku až deseti let vězení.

Policisté jsou stíháni kvůli údajnému ovlivňování některých kauz a vynášení informací z vyšetřování. Podle policejních záznamů, jejichž část zveřejnil server Neovlivní.cz, se Kadlec s Kyselým sešli od února do října loňského roku nejméně pětačtyřicetkrát.

Obviněný hejtman zůstal navzdory tlaku špiček ČSSD ve funkci

Většinou to bylo v olomoucké kavárně Café Delux, z níž pochází nahrávka, na které policejní důstojník a podnikatel probírají plánovanou razii spojenou s olomouckým magistrátem a provozováním městského akvaparku.

„Kadlec na dalších schůzkách informoval Kyselého o finančních převodech, které si policie ke kauze vyžádala od bank. A současně jej vyzval, aby si jeden z jeho známých zapletený do případu stačil včas vybrat z banky peníze dřív, než se spustí razie a policie mu je zabaví,“ napsal server.

Dotyčným známým byl náměstek primátora Martin Major, jehož půjčky provázejí nejasnosti (více čtěte zde).

Rozbořil je obviněn z toho, že na schůzce s Kadlecem policistovi nabídl úplatek výměnou za to, aby zametl pod koberec podezření na dotační podvod při výstavbě olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce. Desítky milionů z dotací totiž skončily u firmy, která se ke stavební zakázce dostala díky podvodu (podrobnosti zde).

Hejtman tvrdí, že se ničeho nedopustil a odmítl navzdory tlaku špiček ČSSD včetně předsedy Bohuslava Sobotky odstoupit z funkce.

16. října 2015

,