Oblíbená stylová prostějovská Kavárna ve Špalíčku zanedlouho skončí. Podle...

Oblíbená stylová prostějovská Kavárna ve Špalíčku zanedlouho skončí. Podle provozovatelů je to důsledek pokusu uspořádat protikomunistický koncert. | foto: facebook.com/kavarnavespalicku

Komunisté usedli v radě města, kavárna chtěla protestní koncert a končí

  • 34
Kavárna v prostějovském Špalíčku končí. Muzeum, pod které budova spadá, jí totiž dalo výpověď. Podle kavárníků je to výsledek toho, že zde chtěli uspořádat koncert proti návratu komunistů na radnici. Ředitel muzea ho tehdy zakázal, sám přitom ve volbách kandidoval za ČSSD, která KSČM vzala do koalice.

Kavárnu v prostějovském Špalíčku provozuje Iva Valentová od roku 2009. Má ji v pronájmu od Muzea a galerie v Prostějově. Se svým manželem vybudovala útulné zařízení, které má styl a atmosféru a mezi Prostějovany je velmi oblíbené. Běžně se zde konají besedy nebo například zahajovací koncerty k prostějovským hodům.

Loni v listopadu po komunálních volbách se zde měl uskutečnit také jeden z koncertů Festivalu nesouhlasu s rudou radnicí. Ředitel muzea Daniel Zádrapa to však zakázal a koncert se konal jinde.

Kavárníci argumentovali tím, že v nájemní smlouvě není žádné ustanovení, které by pořádání koncertů znemožňovalo, i tak ovšem nyní od muzea dostali výpověď. A sami říkají, že je po loňském střetu vyhazov příliš nepřekvapil.

„Čekali jsme to a příliš nás to nepřekvapilo. Už od listopadu se o tom v Prostějově šuškalo. Kavárnu tady budeme provozovat do konce června a pak končíme,“ řekla provozovatelka kavárny Iva Valentová.

„Výpověď je zdůvodněná novou koncepcí muzea v prostorách Špalíčku. Na novou koncepci se velice těšíme,“ dodala s tím, že s muzeem neměla za šest let kromě zmíněného koncertu jediný problém nebo kontroverzi a nájemné vždy platila včas.

Provozovatelka: Končíme, protože jsme nepohodlní

Ředitel muzea Daniel Zádrapa tvrdí, že jediným důvodem výpovědi je právě nová koncepce Špalíčku.

„Jsou tam dvě podlaží a půdní vestavba, ale nyní můžeme využít pouze jedno patro. Výstavní prostory bychom chtěli rozšířit a vytáhnout mimo jiné také do podkroví, abychom návštěvníkům muzea mohli nabídnout víc výstav a činnosti,“ prohlásil Zádrapa, který nicméně připustil, že nějaká forma občerstvení ve Špalíčku zůstane.

Kavárníci jsou přesvědčení, že je chce Zádrapa dostat pryč, protože jsou nepohodlní.

„Pan ředitel přišel rovnou s výpovědí. Když loni nastoupil do funkce, ani se tady nebyl oficiálně podívat,“ podotkla Valentová.

Protestní festival, jehož byl ze Špalíčku vykázaný koncert součástí, byl od organizátorů kritickou reakcí na návrat komunistů na radnici, který jako „spoluviník“ režírovala ČSSD, když KSČM (společně s hnutím PéVéčko) přibrala do koalice. Právě za ČSSD přitom kandidoval i sám Zádrapa, který také v minulosti dlouhá léta pracoval na radnici jako šéf oddělení památkové péče.

Politici konec kavárny jako odplatu odmítají

Sociální demokraté ve vedení města přesto odmítají, že by kavárníkům ze Špalíčku „namydlili schody“.

„Z naší strany tam žádný tlak nebyl. Mě by to ani nenapadlo a bylo by to pod mou úroveň. Naopak mě konec Kavárny ve Špalíčku mrzí, protože to tam bylo velmi příjemné,“ řekla náměstkyně primátora a místopředsedkyně ČSSD na Prostějovsku Alena Rašková.

Radnice na muzeum přímý vliv nemá, jeho zřizovatelem je Olomoucký kraj. Shodou okolností ale i tady vládne stejná koalice ČSSD a KSČM, kterou festival kritizoval.

Pravidelné návštěvníky zpráva o konci kavárny zklamala. „Je mi to hrozně líto. V Prostějově jde o jedinečný podnik, který má styl, atmosféru a ducha, a proto tam lidé rádi chodí,“ svěřila se bývalá ředitelka prostějovského divadla a vůdčí osobnost místní kulturní scény Jana Zikmundová.

„Vybudovat takový podnik není jednoduché a do Špalíčku se navíc báječně hodí právě propojení kavárny s muzejní činností. Nerozumím, proč se hledá jiné využití, a znám desítky lidí, kteří jsou zklamaní stejně jako já,“ dodala.

Soumrak Kavárny ve Špalíčku velice mrzí i pořadatele loňského Festivalu nesouhlasu s rudou radnicí Miroslava Hasu.

„Jsem opravdu zvědavý, co ve Špalíčku nakonec vznikne. Podobná, stylově zařízená kavárna v Prostějově není. To, co tam provozovatelé vybudovali, je obdivuhodné,“ poznamenal Hasa, jenž tehdy po Zádrapově zákazu musel již domluvený koncert narychlo přesunout a skupina Jižní ryba nakonec vystoupila v prostějovské pivnici U Broučka.

Politická výstava nevadila, koncert ano

Ředitel prostějovského muzea Zádrapa loni zatrhnutí koncertu obhajoval tím, že muzeum je odborná instituce a mělo by být apolitické.

„Pokud by to byl jakýkoliv jiný koncert, neměl bych s tím problém,“ sdělil.

Ve Špalíčku přitom paradoxně ve stejné době probíhala výstava Život všední před listopadem ‚89 v rámci cyklu kulturních akcí s názvem Hudbou proti zapomnění. Cyklus připomínal pětadvacet let od sametové revoluce. Jeden z organizátorů výstavy Ivo Lužný označil po vynuceném přemístění koncertu postoj Zádrapy za návrat do starých normalizačních časů.

Provozovatelé Kavárny ve Špalíčku už dostali nabídky na nové prostory v Prostějově.

„To ale necháváme zatím otevřené. Už čtrnáct let provozujeme také kavárnu na zámku v Plumlově a letos jsme dostali do pronájmu i kamenný sál. Chceme tam pořádat koncerty, divadla a další akce a rozšířit tak kulturní využití zámku,“ řekla Iva Valentová.