Hodnotící kritéria se týkala například i dopravní dostupnosti měst. Ilustrační foto

Hodnotící kritéria se týkala například i dopravní dostupnosti měst. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kde se žije nejlépe: kraji vévodí Olomouc, Přerov v žebříčku propadl

  • 9
Nejlepším místem k životu je v Olomouckém kraji Olomouc. Vyplývá to z hodnocení pražské Vysoké školy ekonomické, která srovnala do 50 největších českých měst do žebříčku. Celkově však Olomouci patří až 16. místo, za ní skončil Prostějov s Šumperkem a nejhůře dopadl Přerov.

Olomouc vyšla ze srovnání s dalšími třemi velkými městy z kraje jako vítěz, Prostějov ale skončil hned za ní. V porovnání s pěti desítkami měst z celé České republiky jim patří 16. a 17. příčka, Šumperk a Přerov pak skončily až na 23. a 42. místě.

Dvojici měst s nejlepšími výsledky v kraji pomohla k jejich umístění mimo jiné třeba nízká nezaměstnanost. "Olomouc patří k městům se solidní situací na trhu práce, o čemž svědčí i její dvanáctá nejnižší míra nezaměstnanosti," přiblížil jeden ze sledovaných ukazatelů Pavel Javorský ze společnosti MasterCard, která se na analýze podílela.

Celkové výsledky studie kvality života

1. Hradec Králové
2. Praha
3. Pardubice
4. Písek
5. České Budějovice
6. Plzeň
15. Jablonec nad Nisou
16. Olomouc
17. Prostějov
18. Třinec
22. Trutnov
23. Šumperk
24. Frýdek-Místek
41. Teplice
42. Přerov
43. Krnov
50. Most

(zdroj: Vysoká škola ekonomická v Praze)

Prostějov pak při hodnocení nezaměstnanosti skončil za Olomoucí o osm míst níže, na dvacátém místě.

"Svého času jsme měli celkově na okrese Prostějov nejnižší míru nezaměstnanosti na celé Moravě. V polovině roku 2009 nám ovšem naše čísla pokazil krach OP Prostějov, nastínil ředitel úřadu práce v Prostějově Vojtěch Pospíšil.

"I tak je ovšem prostějovský okres se svými devíti a půl procenty v tuto chvíli nejlepší v kraji," popsal současný stav Pospíšil.

Z Moravy lepší jen čtyři města

To, že Olomouc a Prostějov skončily ve srovnání VŠE tak blízko sebe nepovažuje jeden z členů analytického týmu, odborný asistent z tamní katedry regionálních studií Milan Damborský, za náhodu.

"Z odborného pohledu to krásně ilustruje příklad provázanosti regionální ekonomiky. V tomto kontextu pak musíme hodnotit také jejich celkové šestnácté a sedmnácté místo. V rámci moravské ekonomiky si Olomouc i Prostějov při hodnocení kvality života vedou poměrně dobře. Patnáct měst, která skončila nad nimi, jsou až na čtyři výjimky z Čech, kde je ekonomická situace celkově v lepší kondici."

Olomouc pak v celkem jedenácti tabulkách analytiků zabodovala třeba i v dostupnosti nejbližší dálnice, kam se místní na základě zjištění VŠE dostanou během pěti minut. Za to jí spolu s Prostějovem a dalšími dvanácti městy v tomto ohledu patří první místo.

Do poloviny žebříčku a to na 23. místo zařadily výsledky analýzy Šumperk, jehož hodnocení kvality života posunulo nahoru cenově poměrně dostupné bydlení a také nízký počet trestných činů.

Body do celkového hodnocení mu naopak ubralo například pětadvacet minut, které místní potřebují k nájezdu na dálnici, či nulový počet mezinárodních vlakových spojů typu SuperCity nebo EuroCity.

V poslední desítce celkových výsledků skončil Přerov, u něhož Damborský z VŠE poukazuje především na vysokou nezaměstnanost. "U tohoto kritéria skončil na 32. místě, což skutečně není nejlepší výsledek."

Co odborníci v žebříčku hodnotili?

Ekonomická oblast: míra nezaměstnanosti, počet ekonomických subjektů na 1 000 obyvatel, dostupnost dálnice či rychlostní komunikace, počet vlakových spojů typu IC, EC, SC, EN

Sociální oblast: dlouhodobá nezaměstnanost, cena nájemného bytu 3+1, naděje na dožití, počet zjištěných trestných činů obecné kriminality na 10 tisíc obyvatel

Životní prostředí: zelené plochy, tuhé emise v roce 2007