Spodní část těla klíštěte s ústním ústrojím zobrazená s pomocí skenovacího...

Spodní část těla klíštěte s ústním ústrojím zobrazená s pomocí skenovacího elektronového mikroskopu. | foto: Akademie věd ČR

Klíště, virus HIV i hvězda. Obří snímky v Olomouci ukazují barvy vědy

  • 0
Olomoucké Horní náměstí zaplnily obří snímky, které vznikly ve vědeckých laboratořích. Autoři unikátní putovní výstavy chtějí s pomocí poutavých fotografií ukázat, že věda může být i barevná a zajímavá, a současně přiblížit úspěchy českých vědců.

Obří snímky o rozměrech dva krát dva a půl metru, které na první pohled lákají barevností, zajímavými pohledy a tvary, mohou na první pohled vyhlížet jako přehlídka abstraktního umění. Omyl. V ojedinělé putovní výstavě Věda na vaší straně odborníci z české Akademie věd přibližují svůj svět.

"Patnáct posterů představuje práci a významné výsledky bádání některých ústavů Akademie," řekl kurátor výstavy Leoš Kopecký.

Desátá nejjasnější hvězda na obloze, Betelgeuse v souhvězdí Orion.

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orion.

Pohled do zařízení pro termojadernou fúzi.

Pohled do zařízení pro termojadernou fúzi.

Fotografie vybíral tak, aby ukázaly význam práce českých vědců, ale aby zároveň byly divácky zajímavé a poutavé. "Snažíme se, aby byl divák vtažen do prostředí vědy. Vědec žije v jiném světě, jeho oči vidí věci jinak než naše.

Lidé tak uvidí třeba kmenové buňky, nanostrukturu, molekulu hydrogelu, ale i detail nárazu vodního proudu na lopatku turbíny.

Mikroskopický snímek viru HIV. Jeden z dosud nejúčinnějších léků, které dokáží prodloužit život pacientů, vyvinuli vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.Nanotechnologie. Snímek ukazuje uspořádaný soubor nanokuliček na holografické mřížce, která přesně určuje polohu každé kuličky.Na snímku z rastrovacího elektronového mikroskopu jsou počítačově obarvená  pylová zrnka slunečnice (modré), máku (červené) a mučenky (žluté). Zelené jsou mladé (vlevo) a staré tyčinky husečníku rolního.

Například Ústav organické chemie a biochemie na výstavu poskytl snímky viru HIV v krvi a jeho blokátoru, který vyvinul tým profesora Antonína Holého. Zatímco jeho práce je dobře známá i běžným lidem, o práci většiny českých výzkumníků se už tolik neví. Právě to by měla putovní výstava změnit, přilákat pozornost lidí a sdělit, že se čeští vědci ve srovnání se zahraničními nemají za co stydět.

Snímek z průběhu záchranného výzkumu v Mikulovicích na Pardubicku, při němž archeologové objevili významnou památku pravěku Čech s nejstaršími nálezy z období 2000 až cca 400 let. př. n. l.

Záchranný výzkum v Mikulovicích na Pardubicku, při němž archeologové objevili významnou památku pravěku Čech s nejstaršími nálezy z období 2000 až cca 400 let. př. n. l.

Snímky v Olomouci zůstanou dva týdny. Poté zamíří do Českých Budějovic a Prahy.

,