Sportovní kluby a jednoty se učí přežít bez peněz od Sazky a s menšími příspěvky od státu. Obce i kraj se jim snaží pomoci, i tak ale došlo na výrazné zvýšení členských příspěvků. (Ilustrační snímek)

Sportovní kluby a jednoty se učí přežít bez peněz od Sazky a s menšími příspěvky od státu. Obce i kraj se jim snaží pomoci, i tak ale došlo na výrazné zvýšení členských příspěvků. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kluby se snaží přežít bez milionů od Sazky, výrazně zvyšují příspěvky

  • 4
Sportovní kluby se učí jak přežít s minimem peněz. Nedostávají totiž dotace od Sazky, a k tomu jim navíc snížil své příspěvky i stát. Přestože se situaci snaží zlepšit obce a kraj, většina z nich sáhla k výraznému zvýšení členských příspěvků. Někde dokonce i na dvojnásobek.

"Kvůli výpadkům dotací od Sazky a nižším příspěvkům od státu jsme museli zvýšit členské příspěvky. Bohužel přišla reakce, která se dala očekávat. Ubylo přihlášených dětí," potvrdila například předsedkyně TJ Šumperk Naděžda Sündermannová.

Ačkoliv teď tělovýchovným jednotám více než dřív přispívají obce a města, nestačí to. Leckde tak mají sportovním klubům pomoci z krize právě zvýšené příspěvky, které platí členové klubů za to, že mohou využívat jejich sportoviště. Sazka už totiž dlouho nedala do tělovýchovy ani korunu. Své zdroje výrazně přiškrtil i stát.

"Tělovýchovné jednoty jsou teď odkázány samy na sebe, pomoc města, kraje a sponzorů. Jenže jiné zdroje nemohou při vší úctě všechny tyto výpadky nahradit," uvedl šéf okresní pobočky Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Olomouc Josef Odstrčilík.

Podle něj v minulých letech dostával ČSTV v okrese na činnost 120 tělovýchovných jednot na Olomoucku od Sazky kolem deseti milionů ročně a další miliony na provoz a údržbu sportovišť od státu. Teď má od Sazky nulu a stát dal letos 1,2 milionu.

Na péči a provoz majetku za půl miliardy dostal svaz milion

"Když si uvědomíte, že kluby v okrese spravují majetek v hodnotě půl miliardy, je ta částka naprosto nicotná. Tomu se nedá říct podpora sportu," upozornil Odstrčilík.

Kraj dává pro okres Olomouc 1,4 milionu a pro celý region čtyři miliony. Jenže ani to nemůže kluby zachránit, tyto peníze pro ně znamenají jen "přilepšení" k rozpočtu. Tělovýchovným jednotám tak nezbývá než hledat zdroje jinde.

Kluby nemohou příliš spoléhat ani na sponzory, protože od nich letos také dostávají méně peněz než dřív. "V poslední době nás zachraňuje město. Bez jeho peněz bychom teď neměli šanci přežít," přiznává šéf jesenického Sokola Stanislav Malcher.

Ani na sponzory si nemůže stěžovat, má to ale háček. "Na současnou dobu, kdy šetří každý, jsou k nám štědří. Jenže oni přispějí na náklady konkrétních akcí. S penězi na provoz od nich počítat nemůžeme," vysvětlil Malcher.

Klubům doufají, že jim pomůže nový loterijní zákon

Obce plánují, že sportovním klubům vyjdou vstříc. Nepůjde to ale hned. "Letos víc peněz nedáme, protože s tím rozpočet nepočítá, ale při sestavování nového rozpočtu se budeme určitě bavit o tom, jak sportovcům nahradit výpadek a přidat na činnost. Sport se nesmí zanedbávat, to by se nám mohlo vymstít," uvedl starosta Mikulovic Ivan Dost.

Kluby i Český svaz tělesné výchovy tak nyní netrpělivě čekají, jak dopadne zákon o loteriích, který by jim zase mohl "přihrát" nějaké peníze, a co bude ochotný pustit ze své kasy stát.

"Nedá se vyloučit úplná a převratná změna ve financování sportu. V polovině listopadu proběhne valná hromada ČSTV. Pokud se něco významně nezmění, tak bude na stole otázka, jestli má ČSTV vůbec pokračovat," upozornil Odstrčilík.