Cena bývalého kněžské semináře ve Vidnavě klesla na devět milionů korun.

Cena bývalého kněžské semináře ve Vidnavě klesla na devět milionů korun. | foto: Petr Topič, MAFRA

Bývalý kněžský seminář ve Vidnavě je opět na prodej. Za devět milionů

  • 6
Bývalý kněžský seminář ve Vidnavě na Jesenicku, kvůli kterému čelili problémům představitelé Vězeňské služby i Ministerstva spravedlnosti, je opět na prodej. Cena klesla na devět milionů korun. Vězeňská služba jej přitom koupila před šesti lety za 29 milionů korun.

Původně v něm měl vzniknout detenční ústav, plány nakonec zhatila nákladná rekonstrukce i loňská amnestie. Vedení obce má o osud objektu obavy.

Další kolo prodeje vyhlásila vězeňská služba na konci minulého týdne.

„Minimální nabídková cena v případě semináře činí devět milionů korun,“ řekla mluvčí vězeňské služby Hana Löffelmannová. Už dříve uvedla, že pokud se nenajde vhodný zájemce, bude se nadále jednat o převodu majetku do působnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Kněžský seminář

Zbudován byl ve druhé polovině 19. století. Pro přípravu kněží sloužil do druhé světové války. Za války sloužil jako zajatecký tábor a lazaret pro německé vojáky. Po válce tam byla vojenská ozdravovna pro děti vojáků. Po roce 1989 se vrátil církvi.

Bývalý kněžský seminář vězeňská služba zatím bez úspěchu prodává od začátku letošního roku. Původně jej nabízela za 16 milionů korun, cena poté několikrát klesla. Zájemci se však dosud neobjevili. Současná cena nedosahuje ani třetiny původní hodnoty.

Podle starostky Vidnavy Evy Pavličikové by se o rozsáhlý areál měl postarat stát. Obává se především toho, že bývalý klášter zůstane prázdný a přiřadí se k dalším chátrajícím objektům v obci.

„Žádný zájemce se dosud na město neobrátil. Je tam potřeba obrovské investice. Město na to nemá, jsem k tomu skeptická, kdyby se to podařilo prodat,“ řekla starostka. Byla by ráda, kdyby se investor našel a v objektu vznikl například domov pro seniory, stacionář či dětský domov.

Kvůli údajně nevýhodnému nákupu bývalého semináře byl stíhán bývalý šéf vězeňské služby Luděk Kula a František Steiner, někdejší náměstek ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, za jehož éry byl objekt zakoupen.

Podle policistů údajně věděli, že objekt bývalého semináře je naprosto nevhodný pro detenční ústav. Stíhání obou mužů letos zrušil státní zástupce. Nyní požadují za trestní stíhání odškodné.

,