Válka, nacistické zlo i křivdy komunistů. Kniha odkrývá neznámé hrdiny

  13:38
Strhující příběhy z Olomouckého kraje přináší nová kniha Stopy paměti pokřtěná tento týden v Olomouci. Osudy lidí zasažených válkou, nacismem i komunismem sesbírali nadšenci v čele s fotografem Jiřím Doleželem, držitelem ocenění Czech Press Photo.
Nová kniha Stopy paměti přináší dosud neznámé životní příběhy z dob druhé...

Nová kniha Stopy paměti přináší dosud neznámé životní příběhy z dob druhé světové války i komunistického režimu, mezi nimi i Pavla Tarnavského, Larissy Šimekové či Josefa Jedličky. | foto: Jiří Doležel; koláž: iDNES.cz

Vyprávění o hrdinství z druhé světové války a odboje, o komunistických křivdách, o odsunu Němců či utrpení rodin rozervaných nacismem zabírá v nové knize přes tři sta stran.

Ze sedmnácti příběhů vyzařuje osobitý styl vyprávění každého z pamětníků. Publikaci vydalo sdružení Stopy paměti. MF DNES přináší na ukázku části příběhů spjatých s druhou světovou válkou, od jejíhož konce minulý víkend uplynulo 71 let.

Přežila Terezín, rodinný podnik v Prostějově jí už nevrátili

Prostějov 30. června 1942. V židovském transportu je i jednadvacetiletá Larissa Šimeková. Navlékla si spoustu oblečení. Na cestu do neznáma jí nacisté povolili jen padesátikilové zavazadlo, a tak si oblečení vzala raději na sebe. Skončila v ghettu v Terezíně.

„Stará kasárna, tmavé ohromné místnosti, trojposchoďové kavalce z jedné, z druhé strany i uprostřed. Osvětlení bylo jen z jedné strany, na konci nebylo téměř žádné světlo. Nic než kavalce, no hrůza,“ vybavila si pamětnice.

Dětství vnímá jako pěkné, rodině v Prostějově patřilo několik oděvních firem. Kvůli norimberským zákonům později doplatila na to, že otec byl Žid. Po okupaci přišel o továrnu, musel i zametat ulice. Šimekovou vyhodili ze školy.

V Terezíně ji sužoval hlad, bála se transportu do koncentračního tábora. Její jednapadesátiletý otec se mu nevyhnul, z Osvětimi se nevrátil. Do dalšího byl zařazen i manžel.

Snímek Larissy Šimekové se sestrou a otcem z roku 1934.
Snímek Larissy Šimekové se sestrou z roku 1942 před odchodem do transportu,...
Larissa Šimeková přežila za druhé světové války pobyt v Terezíně a vrátila se...

Nová kniha Stopy paměti přináší mimo jiných i životní příběh Larissy Šimekové, která přežila za druhé světové války pobyt v Terezíně.

„Dobrovolně jsem se přihlásila také, ale dostala jsem zamítnutí,“ vypráví Šimeková. V ghettu vydržela do osvobození v květnu 1945.

„To štěstí se nedá popsat, byl to úžasný slastný pocit, konec utrpení, konec války. Lidé byli v euforii, plakali, křičeli, volali, smáli se,“ vylíčila žena. Strýc po válce zkusil získat zpět nacisty zabavený podnik, soud se ale táhl až do komunistického puče v únoru 1948 a po něm už naději na vrácení rodinného majetku neměl.

Larissa Šimeková nakonec s mužem v roce 1952 odešla na Slovensko. Po jeho smrti se v roce 1994 se sestrou vrátila do Prostějova.

„V restituci nám vrátili dva domy, ale co se týká fabriky a zařízení, aut a bankovních účtů, tak z těch jsme zpět nezískaly nic,“ říká Šimeková.

Jako mladík bojoval s nacisty, v důchodu ho zavřeli komunisté

Odstavený nacistický vlak plný zbraní a vojenského materiálu hlídal na nádraží ve Velké Bystřici jen jeden voják. V roce 1941 toho využili mladí odbojáři, mezi nimi i Josef Jedlička z Bukovan na Olomoucku. Jakmile hlídka zašla na druhou stranu, naskákali do vagonů. Měli kladiva, sekery a další nářadí.

„Jak se vlak rozjel a my byli mimo vesnice, tak jsme se do toho pustili. Když to šlo, vypouštěli jsme benzin, míchali do něj cukr, třískali do zaměřovadel, karburátorů, houfnic či minometů. A co šlo, jsme z vlaku vyhazovali. Se soupravou jsme vyjeli až do Sudet, kde při stoupání do ostřejšího kopce vlak zpomalil, my seskočili a šli spokojeně domů,“ vypráví Jedlička narozený roku 1923.

Štěstí je opustilo v květnu 1944. Při obhlídce nádraží se je pokusili zatknout četníci. Při přestřelce jeden padl. Odbojáři mu však předtím dali legitimace.

„Ten mrtvý svíral svoji tašku tak silně, že z ní v té rychlosti nešlo vzít ani naše doklady. Dali jsme se okamžitě na útěk. Naši identitu už ale kvůli těm dokladům znali,“ vylíčil Jedlička.

Druhý den SS na mladíky vydalo zatykač. Ne všichni Jedličkovi kamarádi se konce války dožili. Sám měl štěstí, posléze se přidal k partyzánům. Po osvobození se z něj stal kriminalista, v šedesátých letech byl ředitelem olomoucké celní správy.

Vyhláška z května 1944 oznamující vydání zatykače na protinacistické odbojáře...
Historický snímek skupiny partyzánů oddílu Moskalenko-Dolinov z března 1945,...
Josef Jedlička z Bukovan na Olomoucku jako mladík bojoval s nacisty, v důchodu...

Nová kniha Stopy paměti přináší mimo jiných i životní příběh Josefa Jedličky, který jako mladík bojoval s nacisty, v důchodu se ale dostal do křížku i s komunisty.

Do křížku se ale nakonec Jedlička dostal i s komunistickým režimem. Byl už v důchodu. Syn s kamarádem ho požádali, zda by si mohli na zahradě postavit rogalo.

„Plánovali odletět do Rakouska. Klukům jsem útěk schvaloval, komunistický režim jsem už dávno prokoukl. V té době tady mladý člověk nemohl žít a v těch mladých lidech to vřelo,“ vysvětlil Jedlička.

V noci z 27. na 28. srpna 1984 mladíci odstartovali z kopce u Mikulova. Kvůli závadě se ale zřítili. Přežil jen Jedličkův syn, zatčen byl i jeho otec.

„Na rovinu jsem řekl, že jsem souhlasil, aby kluci utekli,“ popsal Jedlička. Ve věznici na Borech si odseděl devatenáct měsíců.

„Být odsouzený pro mne bylo hrozné, celý život jsem nebyl trestaný, vždycky jsem se chránil něco provést, někomu něco ukrást, to nepřipadalo v úvahu,“ svěřil se. V roce 1991 byl rehabilitován.

Z vojáka sedlákem, vstupu do družstva se bránil pět let

„Když člověk slyšel, že něco letí, byl okamžitě na zemi a mohla být kolem třeba voda nebo bahno, to mu bylo jedno. Byl to už takový reflex, pud sebezáchovy,“ prozrazuje Pavel Tarnavský jeden ze základů přežití v drastických bojích v Dukelském průsmyku.

Viděl, jak mužům střepina po výbuchu střely protrhla krk či prolétla hlavou. Smrti sám těsně unikl hned několikrát. Československá armáda se na Dukle s Němci rvala o každý kopec.

Uniformu Tarnavský oblékl ve dvaceti v březnu 1944. Jako volyňský Čech poslechl výzvu k osvobození Československa. V té době už ve Volyni (kus dnešní severozápadní Ukrajiny - pozn. red.) zažil sovětskou i německou okupaci. Fakt, že se dožil konce bojů, si uvědomil po 17. květnu 1945 po slavnostní přehlídce před prezidentem Edvardem Benešem.

Snímek družstva pátračů 1. československého armádního sboru, jehož členem byl i...
Snímek Pavla Tarnavského z roku 1945.
Pavel Tarnavský za druhé světové války bojoval v Dukelském průsmyku a po jejím...

Nová kniha Stopy paměti přináší mimo jiných i životní příběh Pavla Tarnavského, který za druhé světové války bojoval v Dukelském průsmyku, později měl ale potíže také s komunistickým režimem.

„Měl jsem přání a modlil jsem se, aby mě to buď roztrhalo na kusy, nebo abych byl okamžitě pryč a nezůstal nikomu na obtíž. Nepředstavoval jsem si, ani jsem si nedokázal představit, co bude po válce. Byl jsem na sto procent přesvědčený, že nepřežiju,“ shrnul Tarnavský.

Usadil se v Pasece na Olomoucku v hospodářství po odsunutých Němcích, nabídky na kariéru v armádě odmítl. Když ale po únoru 1948 začala v Československu vznikat zemědělská družstva, Tarnavský do něj nechtěl. S komunisty už měl zkušenosti z Volyně. A brzy čelil nátlaku.

„Zvyšovali nám zemědělské dodávky, vyměnili nám pole za horší, začali nás doslova terorizovat,“ shrnuje Tarnavský. Vzdorovat vydržel pět let. Do družstva vstoupil, až když mu hrozily postihy a zřejmě i vězení.

  • Nejčtenější

Špatně parkujete, stojí na falešné pokutě. Rozdává je zřejmě vlastník pozemku

12. března 2024  4:52

Výzvu k zaplacení pokuty pět set korun našlo nedávno několik řidičů za stěrači aut při parkování v...

Taxikář odmítl svézt ženu s dítětem, neměl autosedačku. Dva muži ho napadli

18. března 2024  13:28

Incident mezi taxikářem a dvěma muži vyšetřují policisté v Lipníku nad Bečvou. Řidiče muži napadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jestli někdo používá estébácké metody, je to podle Babiše ministr Lipavský

14. března 2024  9:38,  aktualizováno  16:05

Předseda ANO Andrej Babiš odmítl, že by měl nějaké složky s materiály, které by měly kompromitovat...

Liberec - Olomouc 4:1. Domácí dovršili obrat série a postupují do čtvrtfinále

12. března 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Prokletí domácích zápasů prolomeno. Bílí Tygři dokázali v pátém utkání jako první vyhrát na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olomouc jako moravský Salcburk? Američané předloží nabídku, věří Beneš

18. března 2024  9:59

Z voleje odpovídal Jakub Beneš, předseda majoritního akcionáře fotbalové Olomouce. Je prodej...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zlaté Hory o záchranku usilují marně, pro vybudování stanice totiž chybí lidé

19. března 2024  5:51

První pomoc poskytují na Zlatohorsku hasiči. Záchranné službě to tam totiž trvá příliš dlouho....

Jarní prázdniny v Jeseníkách nebolely jen lyžaře, zranili se i lidé při úklidu

18. března 2024  15:35

O pár stovek pacientů více ošetřila chirurgická ambulance Nemocnice AGEL Jeseník od února do...

Dovolené už neplánuji. Olomoucký Navrátil o sezoně, vyřazení i osobním progresu

18. března 2024  14:59

Před začátkem extraligové sezony se čekalo, že hokejovou Olomouc potáhnou jiní. Zvučná jména na...

Taxikář odmítl svézt ženu s dítětem, neměl autosedačku. Dva muži ho napadli

18. března 2024  13:28

Incident mezi taxikářem a dvěma muži vyšetřují policisté v Lipníku nad Bečvou. Řidiče muži napadli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...