Podle olomoucké opozice hrozí městu stejné problémy, jaké loni řešila pražská čtvrť Dejvice, kde po velké havárii zůstalo bez vody na 100 tisíc lidí (snímek z výměny poškozené části vodovodního potrubí).

Podle olomoucké opozice hrozí městu stejné problémy, jaké loni řešila pražská čtvrť Dejvice, kde po velké havárii zůstalo bez vody na 100 tisíc lidí (snímek z výměny poškozené části vodovodního potrubí). | foto: Petr Topič, MAFRA

Olomouci hrozí kolaps vodovodu jako v Dejvicích, varuje opozice

  • 1
Na údržbu olomouckých vodovodů a kanalizací šlo o stamiliony méně, než je potřeba. Městu tak hrozí hygienický kolaps podobný tomu, jaký v květnu v Praze-Dejvicích citelně zasáhl zdraví tisíců lidí. Tvrdí to opozice, která poukazuje na fakt, že město do oprav investuje jen asi polovinu potřebné sumy.

Pozornost ke stavu potrubí nasměrovalo na posledním jednání zastupitelstva opoziční hnutí ProOlomouc. Zastupitel Tomáš Pejpek upozornil, že na opravy vodovodů šlo od roku 2002 každoročně v průměru zhruba 75 milionů korun. Mělo by to však podle něj být mnohem víc, přičemž se odvolává na Koncepci vodního hospodářství města Olomouce z loňského roku.

„Uvádí, že nutné investice na obnovu a udržení provozuschopných sítí leží mezi 125 a 150 miliony ročně. Přičemž 125 milionů je nedostatečné minimum. Olomouc tedy investuje dlouhodobě jen přibližně 50 až 60 procent toho, co je potřeba. Podfinancování sítě je dnes proto zřejmě někde mezi 450 až 800 miliony,“ prohlásil Pejpek.

Připomněl vyhrocenou situaci, na kterou v květnu v pražské čtvrti Dejvice doplatily více než čtyři tisíce lidí. Onemocněli kvůli kontaminované vodě, jež jim tekla doma z kohoutků. Znečistily ji mimo jiné průsaky z kanalizace.

„Hygienický kolaps, který nastal v Praze, se může kdykoliv stát i u nás. A nejen to. Vodohospodářské sítě v čím dál tím větším rozsahu dožívají a stávají se časovanou ekonomickou bombou. V okamžiku, kdy jejich větší část začne kolabovat, to bude pro Olomouc znamenat stamilionové náklady. A ty při své zadluženosti nemůže vzít jinde než jejich přenesením na občany,“ řekl Pejpek.

Město: Peněz na údržbu bylo méně, ale nebezpečí nehrozí

Ten na posledním zastupitelstvu proto chtěl, aby se jeho zpráva o vodovodní olomoucké síti dostala na program jednání. Prosadit se mu to nepodařilo, i přesto se informacím od ProOlomouc budou radní věnovat.

„Mohu garantovat, že se tímto tématem budeme zabývat a budeme ten materiál připravovat pro příští jednání,“ podotkl primátor Antonín Staněk z ČSSD. Stav vodohospodářské infrastruktury by tak zastupitelé měli probrat v pondělí 14. září.

Ovšem scénář, že by Olomoučany postihlo rozsáhlé znečištění vody a následné zdravotní problémy jako v Praze, už teď radnice odmítá.

„V minulosti žádný hygienický kolaps ve spojitosti s rozvodem vody nenastal. Nepředpokládáme, že by k němu mělo někdy v budoucnu dojít. Samozřejmě že nikdo nikdy nemůže vyloučit jakoukoli poruchu na jakémkoli technickém či technologickém zařízení,“ uvedla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Příští rok chce město dát na obnovu sítě kolem 130 milionů

Pejpkovu informaci o masivním podfinancování údržby vodohospodářské sítě však už město tak jednoznačně neodmítá.

„Změnou rozpočtového určení daní v neprospěch Olomouce se na obnovu vodovodů a kanalizací nevynakládají finance tak, jak tomu bylo v předchozím období,“ potvrdila Štědrá. Konkrétní čísla se podle ní objeví až v analýze v nově připravovaných podkladech pro radní a zastupitele.

Při otázce na řešení situace Štědrá zmínila rozpočet Olomouce na příští rok. „Nelze s určitostí předjímat jeho podobu. Ale předpokládáme, že do obnovy vodovodů a kanalizací bude navrhována částka kolem 130 milionů korun,“ doplnila Štědrá.